Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze:
daffodil pisze:Jednak coraz bardziej korci mnie żeby spróbować w RAW-ach coś zrobić... przeraża mnie ta obróbka, ale w razie draki będę Cię nękać pytaniami. Pozwolisz?
Pozwolę.
Vito.... Nie wiesz co robisz ...

Ale słowo się rzekło, więc pierwsze pytanie: Zdjęcia z karty otwieram w Camera Raw, obrabiam je (albo raczej bardzo się staram ;:306 ) i następnie zapisuję. No i właśnie - jak powinnam je zapisać? Dalej w dng czy już normalnie w jpg?

Pozdrów słoneczną i piękną Chorwację i baw się dobrze.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zacznijmy od końca: z Chorwacji wróciłem 4 dni temu. Nie bez oporów ze strony stonki, która chciała w Chorwacji zostać na stałe.

Teraz o zdjęciach. Jeśli wywołasz RAWy i zapiszesz w *.dng (albo - w Twoim przypadku w *.pef) - to w czym je później otworzysz? W czym takie zdjęcia otworzy ktoś inny? Jak zdjęcie przeczyta przeglądarka internetowa? Jak prześlesz je e-mailem (w Twoim przypadku - 16 MB)? Jak tak się głębiej zastanowić, to odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama.
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jasne Vito, nad tym się nawet nie trzeba głębiej zastanawiać bo to oczywiste. Chodziło mi o coś innego, ale nie sprecyzowałam tego - jeśli na przykład zmienię zdanie co do obróbki zdjęcia (czytaj: nauczę się to lepiej robić) zapisanego już jako jpg (i skasowanego z karty) to już go nie poprawię po raz kolejny? Czy jest jakaś funkcja przywracania zapisu dng?

A szkodniki zawsze mogą same do Chorwacji wrócić, nawet zamieszkać tam na stałe... W końcu mamy Europę bez granic... a Chorwacja całkiem przyjemna jeśli ktoś lubi trzymiesięczne upały i raczej bezśnieżną zimę

Pozdrawiam ze słonecznych Beskidów (temperaturowo obecnie zbliżonych do Chorwacji :wit
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Bezśnieżna zima nie jest dla mnie jakąś szczególną nowością. Dla stonki oczywiście też. One może z 5 razy w życiu widziały śnieg na oczy... U nas zimą jest z reguły 4-8 stopni. Plus oczywiście.

Po obrobieniu RAWa, zapisujesz go w *.jpg. Sam RAW nie ulega destrukcji - no, chyba że go zapiszesz po zmianach. Ale jeśli tego nie zrobisz - to przez najbliższe 1001 lat będziesz miała ten sam plik.
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dzięki Vito za odpowiedź.
Nie pozostaje nic innego, jak w końcu czytanie i pisanie postów przełożyć na praktykę... Ale wtedy dopiero się zacznie ;:224

Zapominam, że Twoim domem jest Szmaragdowa Wyspa... I ani upałów ani mrozów nie doświadczacie. A czy Twoje dzieci lepiły kiedyś bałwana? Albo walczyły na śnieżki? Może zimą ich weźmiesz na zgoła inne wakacje.....? Tak dla odmiany ;:224 i doświadczenia czegoś nowego.
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witaj Vito

Póki co, fotografowanie w RAW-ch musi poczekać, bo mój aparat spadł z ok 2 metrów na beton i... na raazie pojechał do serwisu. Zdjęcia niby robi, ale na skutek upadku wypadła matówka ( w końcu dokładnie wiem jak wygląda :twisted: ) więc nic z takich zdjęć ni ma . Najbardziej jednak boję się o obiektyw :oops: .... wygląda, że nic się nie stało ale dopóki go nie podepnę pod sprawny aparat to pewności nie ma...
Takie życie...

Norwegia jest cudna i bajeczna, przy małych dzieciach do podróżowania zbyt duże odległości, ale Twoje już starsze, więc na pewno docenią jej piękno. Vito, polecam przejażdżkę psim zaprzęgiem - to dopiero jest niesamowite przeżycie. A w ogóle to zazdroszczę takiej wyprawy ;:63

A tak jeszcze a'propos obiektywów: co Panowie możecie powiedzieć na temat Sigmy 17-50 i Tamrona 17-50? Znajomy znajomego ma używane do sprzednia w cenie poobno 800 i 1000zł.

Dzisiaj pozdrawiam z krainy deszczowców
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Włożenie matówki (jeśli nie jest uszkodzona) - to 5 minut roboty.

Sigmalub Tamron 17-50... W Twoim przypadku odradzam. Nie dlatego, że są złe (bo nie są - choć są i lepsze od nich szkła i gorsze też są). Ale dlatego, że Ci się ogniskowe dublują. Masz już 28-75. I jeśli kupisz tamrona 17-50 - to zakres 28-50 masz dublowany. Po co?
Jeśli już się upierasz na coś szerokiego - to raczej stałą 14 albo tego szerokiego zooma, którego miałaś.
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dzięki za pocieszenie, przyda się.
Masz rację, upieram się bo trochę podróżujemy i brakuje mi czegoś szerszego. I nie miałam jeszcze nigdy typowego szerokiego kąta w ręce. Ten, który miałam, to był 18-135.
W przypadku tych obiektywów dubluję od 28 wzwyż, ale 17-28 nie - a to jest to czego szukam. Ale masz rację, połowę zakresu dubluję. Pomyślę jeszcze nad tym Samyangiem...
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Asiu,
gdybyśmy mieszkali bliżej, to po prostu pożyczyłbym Ci tego samyanga. Ale w tej sytuacji?...
W Chorwacji miałem tylko dwa szkła: 28-75 i 14. I w zupełności wystarczało. No OK, miałem jeszcze lustrzaną 'pięćsetkę', ale podpiąłem ją tylko raz, gdy z pewnym Francuzem rozmawialiśmy o fotografii. Oba zdjęcia na poprzedniej stronie były zrobione właśnie 14. I nic temu obiektywowi nie można zarzucić: ani nie zakrzywia perspektywy, ani nie jest 'mydlany', ani nie ma aberracji chromatycznej. A że manual? Ani to specjalna wada, ani zaleta...
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

:wit
Vito, jakże się cieszę że natrafiłam na ten wątek :D Trochę zagrzebany jest w storczykach, do których pewnie bym nie zaglądnęła bo się nimi specjalnie nie interesuję. Twój wątek to skarbnica wiedzy ;:180 na temat fotografowania, na dodatek fotografowania tego co my forumowicze pewnie najbardziej lubimy fotografować, czyli różnych zielsk.

Bardzo lubię fotografować, fotografuję od dawna ale od strony technicznej jestem nadal wielkim amatorem. Kiedyś miałam dobrą tradycyjną lustrzankę. Potem nastał czas aparatów cyfrowych i na razie zatrzymałam się na zwykłym cyfrowym kompakcie. Ale właśnie postanowiłam zainwestować w moją pierwszą cyfrową lustrzankę.

Będę robić głównie zdjęcia reporterskie - z codziennego życia mojej rodziny, zdjęcia krajobrazów na wycieczkach (góry, morze, krajobraz miejski) plus oczywiście to co lubię najbardziej - zdjęcia makro roślin. Zwierząt raczej nie zamierzam podglądać z teleobiektywem... Czasami 'ustrzeliłabym' jakaś sikorkę moim aparatem, może wiewiórkę w ogrodzie, czy motyla - ale to wszystko. Szukam czegoś dla amatora ale niezłej jakości. Nie chcę zbyt wielu obiektywów bo nie mogę tego wszystkiego dźwigać (a raczej mój kręgosłup nie jest w stanie). No i nie chcę ich ciągle wymieniać - więc przydałoby się coś w miarę uniwersalnego. Wiem jednak - również z Twojego wątku, że uniwersalny teleobiektyw o bardzo szerokim zakresie to nie jest dobry pomysł.

Przeglądnęłam różne oferty i najbardziej zaciekawił mnie aparat firmy P....x (waham się pomiędzy modelem K-50 a KS-1) z podstawowym, uniwersalnym kitowym obiektywem. Najczęściej oferowany jest w zestawie obiektyw P....x 18-55mm f/3.5-5.6 AL WR. Do tego chciałabym dokupić jakiś teleobiektyw z funkcją makro i myślę o obiektywie T....n AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro (inne z makro są bardziej już profesjonalne i oczywiście droższe, chyba że coś mi umknęło). Czy to dobry wybór na moje potrzeby? Martwię się, że przy tych dwóch obiektywach braknie mi zakresu 55-70 - ale nic innego nie znalazłam... Czy 55-70 to często używany i bardzo przydatny zakres? Przepraszam to było najpewniej głupie pytanie. Może powinnam poszukać innego obiektywu kitowego, o trochę szerszym zakresie?

Jeszcze jedno, jeśli ten T....n AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro to długa i ciężka tuba, która często będzie wymagać statywu do użycia, to też opcja nie dla mnie. Może ten zakres aż do 300 to za dużo jak na moje amatorskie potrzeby? Statywu raczej nie zamierzam w ogóle używać, wszystkie zdjęcia będą robione 'z ręki'.

Pozdrowienia i życzenia szczęśliwego Nowego Roku
Pozdrawiam
Agneska
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Pozwolicie, że podłączę się do maila i prośby Agneski i poproszę Cię Vito o Twoją opinię o K-5? Bo K-3 to raczej chyba za droga zabawka.... Ale w sumie gdybyś napisał też kilka słów byłoby super. Wiedzy nigdy za wiele.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Nie od dziś wiadomo, że jestem wielkim miłośnikiem aparatów na literę P, mimo, że wszyscy zachwalają aparaty na C., N. i S. W jakiejś wolnej chwili obejrzyj sobie poniższy filmik. I pokazuj go każdemu, kto chwali się, że jego aparat (na inną literę niż P.) jest najlepszy na świecie. Jeśli jest najlepszy - to niech zrobi to, co ów żołnierz na filmie...

https://www.youtube.com/watch?v=Eo61t5fH6Qw

Wracając do meritum... Gdybym miał wybierać między KS-1 a K-50, to wybrałbym ten drugi. Oba są amatorskie, ale k_50 jakby nieco mniej...
Jeśli mogę Ci coś sugerować... Kup samo body, natomiast obiektywy dokupuj już osobno. Poleciłbym Ci Tamrona 17-50/2,8 i on ci załatwi sprawę wnętrz oraz 'szerokich kadrów'. Czy na pewno potrzebujesz aż 300 mm na dłuższym końcu? Taka ogniskową robi się np. ptaki... Jest taki 70-200 tamrona, ale on trochę waży. I kosztuje... Chyba zatem ten Tamron 70-300...
A do makro - albo tamron 90/2,8, albo Pentax 100/2,8 lub pentax 100/3,5. Oba mają skalę odwzorowania 1:1. Tego ostatniego można kupić za bardzo niewielkie pieniądze z drugiej ręki. A ostry jest jak rzeźnicki nóż... W sumie ta 'setka' już ci pozwala na fotografowanie wiewiórek... Zaś lukę między 50 a 100 można od biedy wypełnić tamronem 28-75/2,8, który jest jasny i... ma makro.
W ogóle - na upartego - możesz zrezygnować z tamrona 17-50/2,8 i ograniczyć się do tamrona 28-75/2,8 oraz pentaxa 100/2,8 (lub tamrona 90/2,8).

Myślę, że możesz podpytać Dafodil, która często tu bywa o wrażenia z fotografowania właśnie tamronem 28-75...

O, właśnie Cię Aśka wspominałem... ;)
daffodil pisze: Pozwolicie, że podłączę się do maila i prośby Agneski i poproszę Cię Vito o Twoją opinię o K-5?
Co, już myślisz o zmianie puszki? K-5 jest spoko. Pewnie, że k-3 byłby lepszy, ale jak się nie ma co się lubi... W K-01 mam tę samą matrycę jaka jest w K-3 i jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito - bardzo, bardzo Ci dziękuję. Właśnie o to mi chodziło, bardzo mi pomogłeś.
Muszę te wszystkie obiektywy jeszcze raz przemyśleć - i przeliczyć kasę. Na pewno wiem że chcę aparat na P, może po części także dlatego, że z natury nie jestem 'mainstreamowa'. ;:142
Na razie jednak czytam wszystkie posty w Twoim wątku i uczę się. Niektóre będę musiała przeczytać kilka razy aby wszystko zrozumieć :oops:

Tak się cieszę, że natrafiłam na Twój wątek.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”