Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

też mam problem z kolorem czerwonym, no i jeszcze niebieskim, fioletowym... Ijak z niebieskim sobie poradziłam to fiolety i czerwienie leżą...
Jeżeli chodzi o mnie to przy tych kolorach próbuję z korektą ekspozycji na -0,3, - 0,7, w trybie P zazwyczaj, i zazwyczaj z przesłoną 4-5 aby głębia ostrości była mała. A aparat to nikon D7000 i obiektyw makro sigma 50mm. Zauważyłam że też zależyod światła na dworze, w słońcu gorzej, lepiej wychodzi popołudniem lub rano.
A wątek jest super, obserwuję go i czytam, więc plissss, niech nie umiera..... :)
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze: A o wątku dowiedziałaś sie trochę za późno. On już właściwie - z braku zainteresowania - umarł...
Nic nie umarło :)

mmudant pisze:też mam problem z kolorem czerwonym, no i jeszcze niebieskim, fioletowym... Ijak z niebieskim sobie poradziłam to fiolety i czerwienie leżą...
Jeżeli chodzi o mnie to przy tych kolorach próbuję z korektą ekspozycji na -0,3, - 0,7, w trybie P zazwyczaj, i zazwyczaj z przesłoną 4-5 aby głębia ostrości była mała. A aparat to nikon D7000 i obiektyw makro sigma 50mm. Zauważyłam że też zależyod światła na dworze, w słońcu gorzej, lepiej wychodzi popołudniem lub rano
Ach ta kolorystyka, a fotki obrabiasz na czym ?
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Nieee, plisss nie umieraj, ja jestem bardzo zainteresowana :D

Fotografuję od niedawna Nikonem d7100 w trybie manualnym. Wcześniej miałam Nikona d40. Jestem totalnym amatorem ale lubię eksperymentować :wink:
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jestem w szoku! Tylu odpowiedzi naraz nie było od kilku miesięcy!

Ilonka, przyczyn może byc kilka:
1. niewłaściwy balans bieli. Ludzkie oko ma te własciwość, że kolor biały zawsze będzie biały -bez względu na kolor światła. Niestety: matryca (a wcześniej film) tego nie potrafią. W południe światło jest bardziej niebieskie, po południu - bardziej żółte. Jeśli teraz do czerwonych fiołków dodasz niebieskie światło - to w efekcie płatki stają się bardziej fioletowe, niż czerwone.
2. Aparat może mieć w ustawieniach 'podbitą' saturację. I wówczas kolory stają się bardziej landrynkowe - stąd czerwień fiołków jest zbyt czerwona.

Jak z tego wyjść? Najlepiej jest pracować w RAWach. Twój aparat ma te możliwość. Robisz tylko jedno zdjęcie więcej: albo specjalnej tablicy testowej, albo zwykłej białej kartki. Otwierasz to dodatkowe zdjęcie w Photoshopie (wersja nieważna!) lub w innym programie do obróbki zdjęć i wskazujesz na Twoją biel. Program określi Ci dwie wartości: temperaturę i Tint (czyli zabarwienie). I te dwie wartości ustawiasz na wszystkich pozostałych zdjęciach z danej sesji. Wówczas masz 100% gwarancji, że kolory będą odwzorowane właściwie.
mmudant pisze:też mam problem z kolorem czerwonym, no i jeszcze niebieskim, fioletowym... Ijak z niebieskim sobie poradziłam to fiolety i czerwienie leżą...
Jeżeli chodzi o mnie to przy tych kolorach próbuję z korektą ekspozycji na -0,3, - 0,7, w trybie P zazwyczaj, i zazwyczaj z przesłoną 4-5 aby głębia ostrości była mała. A aparat to nikon D7000 i obiektyw makro sigma 50mm. Zauważyłam że też zależyod światła na dworze, w słońcu gorzej, lepiej wychodzi popołudniem lub rano.
A wątek jest super, obserwuję go i czytam, więc plissss, niech nie umiera..... :)
mmudant, problem jest dokładnie ten sam: balans bieli. Korekta ekspozycji nic nie daje - bo nie tędy droga. Korekcja ekspozycji wpływa na słabsze lub silniejsze naświetlenie, co się przekłada na nasycenie kolorów - ale nie na ich barwę. Przysłona z kolei wpływa na głębie ostrości - więc to też ślepa uliczka.

To tak na gorąco... Pewnie nie wyczerpałem tematu - więc zapewne ciąg dalszy nastapi.
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jezu to strasznie skomplikowana sprawa :shock: A bez Photoshopa się nie da?
Ja oczywiście zapisuje fotki w jpg i nie mam Photoshopa, lubię robić zdjęcia ale nie lubię ich obrabiać. Mam zwykły program dla głupich gdzie można podkadrować, doświetlić, dodać lub ująć szczyptę koloru, zwie się ACDSee :D Mam jeszcze gdzieś Lightrooma ale nie próbowałam, czy w Lightroomie można pracować na jpg czy trzeba na raw?

Balas bieli ustawiam przy każdym fotografowaniu, najczęściej fotografuje w świetle naturalnym, w tej chwili z racji pogody przy chmurkach, ale lubię takie światło, jest miękkie i kolory ładnie wyglądają. Choć słoneczko tez jest fajne, mozna poeksperymentowac z cieniami :D

Hmmm pogrzebie w ustawieniach aparatu, może coś tam jest namieszane z kolorami...?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

illonka pisze:Jezu to strasznie skomplikowana sprawa :shock: A bez Photoshopa się nie da?
Ja oczywiście zapisuje fotki w jpg i nie mam Photoshopa, lubię robić zdjęcia ale nie lubię ich obrabiać. Mam zwykły program dla głupich gdzie można podkadrować, doświetlić, dodać lub ująć szczyptę koloru, zwie się ACDSee :D Mam jeszcze gdzieś Lightrooma ale nie próbowałam, czy w Lightroomie można pracować na jpg czy trzeba na raw?

Balas bieli ustawiam przy każdym fotografowaniu, najczęściej fotografuje w świetle naturalnym, w tej chwili z racji pogody przy chmurkach, ale lubię takie światło, jest miękkie i kolory ładnie wyglądają. Choć słoneczko tez jest fajne, mozna poeksperymentowac z cieniami :D

Hmmm pogrzebie w ustawieniach aparatu, może coś tam jest namieszane z kolorami...?
ACDSee ma funkcje ustawiania balansu bieli (Edit/Color/White Balance). Nie musisz oczywiście używać PS czy LR; każdy program, którym umiesz się SKUTECZNIE posługiwać jest dobry.
RAW czy jpg... RAW jest SUROWYM formatem zdjęcia. I to TY wywołujesz go tak, jak chcesz. Jpg z kolei - to format 'finalny'. Możesz go zrobić sama (z RAWa), albo zrobi to za Ciebie aparat. Po swojemu. Czyli tak - jak on chce - a nie tak, jak sobie tego życzysz.
Poniżej mały przykład: surowy RAW, tablica testowa i finalny efekt.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Hmm za Chiny ludowe nie mogę znaleźć balansu bieli w ACDSee :roll:
Zdjęcie orzechów faktycznie wygląda przekonująco... :D Ta obróbka wydaje mi się skomplikowana bo nie umiem tego robić, ale gdyby tak po prostu spróbować może nie byłoby tak źle? :D Czy numer z tablicą testową mogę zrobić też w LR?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

W ACDSee wchodzisz w zakładkę 'Edit' i tam jest takie coś:

Obrazek

Natomiast w LR - wchodzisz w zakładkę 'Develop' i szukasz czegoś takiego:

Obrazek

Oj Papcio... Gdzieżbym śmiał Ciebie dołować?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Przypomnę, że jeżeli chodzi o Photoshop to jest wersja trial na 30 dni, jeżeli nie masz oryginalnego programu to polecam darmowe programy które obsługują rawy :)
Dodam jeszcze taką ciekawostkę, że nieskalibrowane odpowiednio monitory też robią wodę z mózgu w kwestiach kolorów.
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Oczywiście, że nie mam skalibrowanego monitora, powiem więcej - pracuję na zwykłym laptopie za tysiaka :D
Tak i nie znalazłam balansu bieli w moim programiku, ale mój interfejs wygląda inaczej..

Obrazek

Nic to :)
Przedstawię do oceny moje dzisiejsze ofiary, głównie chodzi mi o kolor bo odwzorowywanie ćwiczyłam właśnie, z marnym skutkiem... dlaczego ten czerwony jest taki ohydny a fioletowy tak paskudny? ;:174

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Nie widziałem Twoich fiołków - więc nie wiem, jakie naprawdę maja kolory. Może takie?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

O ;:oj dużo lepiej, co zrobiłeś? :D
Czerwony nawet trochę błyszczy, tak jak powinien właśnie.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Tylko dwa suwaki - i to delikatnie:
1. Poziomy (levels)
2. Saturacja (nasycenie)

Oczywiście można to samo było osiągnąc na kilka innych sposobów. Liczy sie jednak efekt końcowy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”