Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jak powiedział - tak i zrobił... Obrazek

Tutaj znajduje się link do mojego pierwszego time-lapse z zielskiem.
OK, wiem że nie ustrzegłem się błędów. Ale musiałem zrobić ową pierwszą animację, żeby mieć ich świadomość...

Jeśli takie będzie vox populi - opowiem, jak się 'toto' robi...

https://www.youtube.com/watch?v=cwZQkUUptu8
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zdjęcie lilii wykonane metodą stackingu. W tym przypadku zostało ono złożone z 29 zdjęć na których głębia ostrości była przesuwana coraz dalej. Dzięki temu udało się uzyskać ostre wszystkie pręciki kwiatu.

Obrazek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zdjęcie bardzo ładne,ale dla mnie to już wyższa szkoła jazdy.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

maryjan13 pisze:Zdjęcie bardzo ładne,ale dla mnie to już wyższa szkoła jazdy.
No cóż... Nie da się ukryć, że potrzebowałem trochę sprzętu, oprogramowania, wiedzy i umiejętności. Ale nie jest to aż tak trudne... Naprawdę!
Bardzo chętnie odpowiem na każde pytanie odnośnie fotografii roślin (także na temat stackingu). Oczywiście, jeśli będę znał odpowiedź...
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dziękuję Vito bardzo za chęć pomocy,ale to nie dla mnie.
Nie mam sprzętu,wiedzy i co najważniejsze - umiejętności do robienia takich artystycznych zdjęć.
Mnie cieszą dobrej jakości zdjęcia zrobione zwykłą cyfrówką.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

maryjan13 pisze:Mnie cieszą dobrej jakości zdjęcia zrobione zwykłą cyfrówką.
A Twoim zdaniem, ja mam jakąś 'niezwykłą' cyfrówkę?
Pochwalę się: nie dalej jak wczoraj, na e-bayu kupiłem stary, cyfrowy kompakt Olympusa za równowartość... 1,5 godziny pracy za najniższą stawkę. Był taki tani - bo kto teraz kupi jeszcze aparat z matrycą 7,1 MPix? A u mnie będzie - jak znalazł - do robienia timelapse. Trochę mi było szkoda mojego ukochanego Pentaxa do tej katorżniczej pracy, polegającej na naświetlaniu kilkuset zdjęć w ciągu niewielu minut... A jak się 'Olek'zepsuje - to się kupi nowego (czytaj: starego)... ;:138
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Do tego trzeba też mieć zamiłowanie,bo sprzęt można kupić.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Też się od czasu do czasu bawię w timelapsy jak znajdę chwilę czasu na przygotowania i ustawienia wszystkiego.
Akurat zygokaktusa też ostanio męczyłem i tak mi to wyszło:

http://vimeo.com/61432799

A tak to mniej-więcej wyglądało w trakcie:
Obrazek

Techniczne to wyglądalo tak
* Panasonic Lumix G1 (+zasilacz +pilot do timelapsów)
* stary manualny obiektyw Minolta Rokkor 50mm/3.5 macro
* oswietlarka LED własnej konstrukcji
* czarna piankowa mata osłaniająca scene od światła z okna czy też z lampy pokojowej

O ile dobrze pamiętam to całość focenia zajęła około 5dni.

Najtańszym narzedziem do timelapsów jaki znalażłem jest apaprat Ricoch Caplio R5 - ma wbudowany timer do zdjęc bez limitu liczby ujęć i na jedenj baterii daje rade fotografowac przez kilka godzin. Powyższy zestaw z Panasoniciem też mozna relatywnie tanio skompletować (<1000zł)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Bardzo, bardzo fajny timelaps. Jednak Vimeo ma o niebo wyższą jakość niż Youtube!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dobry fotograf robi zdjęcie tym, co ma akurat pod ręką po to, żeby nie utracić chwili. Dobry fotograf wie, że najlepszy aparat to zawsze ten, który został w domu i niczego z tym się nie da zrobić. Fotograf - amator będzie zawsze tylko gadał o sprzęcie.
Jak to mówią dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet kalkulatorem ;).
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Uważam, że nie ma jedynego słusznego sprzetu do "prawdziwej" fotografii. Wszystkim można zrobić poruszające zdjęcie.... ale tylko artysta potrafi dopasować swoje narzędzie do efektu który chce osiagnąć, bądź też tak uwypuklić zalety (ale i wady) danego narzędzia, aby zrobic z tego sztukę. Zupełnie inną sprawą, jest to, że bardzo niskie koszta fotografii cyfrowej (w szczególności tej upowszechnionej przez telefony) spowodowała zalewanie nas olbrzymią ilością zdjęć i coraz trudniej z niej wyłapać coś dobrego.

Chyba już tutaj wklejalem, ale podam jeszcze raz - mega ciekawy wykład na temat użycia iPhona w fotoreprtażu - z bardzo mocnymi argumentami "za" używaniem iPhona. a jak zdjęcia wychodzą zobaczcie sami. https://www.youtube.com/watch?v=S-yyer_z5Yg

Sam niespecjalnie lubie swoje zdjęcia zrobione telefonem, nie lubię go też używac do fotografii jak nie musze... ale widzialem sporo świetnych fotografii zrobionych w ten sposób.
Zdjęcia wykonane i obrobione cyfrowo nie mają nic wspólnego z dobrą fotografią.
Ciekawy jestem czy podjąłbyś się "ślepej próby" rozpozania spośród kilku zdjęc tych które zostały zrobione cyforwo a które analogowo? Skoro róźnica jest tak wyraźna to nie powinno to stanowić problemu ;). Ja osobiście wiem, że nie mialbym żadnych szans prawidłowo rozpoznać.
lesioc - jaki byc cykl fotek? :)
???
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

lesioc,
domyślam się, że pytanie było o interwał w timelapse.

Wprawdzie odpowiedź była do Papcia, ale pozwolę sobie zabrać głos.
Wiem, że ludzie robią zdjęcia wszystkim.Nawet jakby żelazko miało funkcję robienia zdjęć - to też by robili. Bo samochody już mają - i nawet potrafią się automatycznie łączyć z FB.
Ogromne upowszechnienie sprzętu do fotografowania spowodowało, że jakość zdjęć drastycznie spadła. Kiedyś musiało być ostre, poprawne kolorystycznie, kontrastowe... A teraz? Nawet jak jest poruszone - to ląduje na FB.
W którymś momencie ludzie zaczynają dostrzegać jednak, że ich zdjęcia są jakby nieco gorsze od zdjęć innych. Stąd miliony tematów na różnych fotograficznych forach: jaki aparat kupić. Tak, jakby aparat spowodował, że zdjęcia będą lepsze. Z reguły 'ten lepszy' aparat - to i tak dolna półka, bo żadem amator nie wyda na sprzęt połowy wartości samochodu. A efekt? Jak g****e były zdjęcia, tak i są nadal. Bo to, że kupimy takie same narty, deski i kombinezon jakie ma Małysz nie spowoduje, że będziemy skakać jak on.
Co z tym zrobić? Ano nic. Nadal będę fotografował lustrzanką (choć od jakiegoś czasu chodzi za mną 'bezlusterkowiec' i pewnie po Nowym Roku go sobie kupię - jako rezerwowy aparat) i nadal będę się brzydził fotografią 'telefoniczną'. I nic nie poradzę na to, że moje nastoletnie dzieci - choć oboje mają lustrzanki - robią dziennie kilkadziesiąt (kilkaset?) zdjęć smartfonami...
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witam :wit
Fantastyczny wątek! Jak to możliwe, że wcześniej go nie widziałam??? Jeśli można od razu zadam pytanie, jak mam zrobić fotografię na której będzie prawidłowo odwzorowany kolor czerwony? To jest moja zmora, kolor zawsze jest przekłamany. Fiolet też mi kiepsko wychodzi ale czerwień to po prostu dramat. Robię zdjęcia moich fiołków w domu przy oknie.. Moje fotki możesz pooglądać tutaj bardzo chętnie wysłucham Twoich uwag :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”