Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Obiektywy kupuje sie pod konkretne potrzeby. I tak, do portretów - potrzebujesz najlepiej stałoogniskowych, o ogniskowych 85-100 mm. I bardzo jasnych, własnie 1,4. Dlaczego? a dlatego, że tak jasne obiektywy - to bardzo mała głębia ostrości, tak pożądana przy portrecie.
Z kolei przy roślinach - zależy Ci na dużej głębi ostrości. A zatem 'dół' obiektywu ma mniejsze znaczenie: ważna jest 'góra', czyli przysłony 22-27-32. No i warto mieć taki obiektyw, który ma makro 1:1. Takim obiektywem jest np. tamron 90/2,8. Całkiem dobre szkiełko, relatywnie jasne, ostre jak rzeźnicki nóż. I co najważniejsze, tamron produkuje je z mocowaniem do różnych systemów. Możesz także oczywiście poszukać szkieł o tej ogniskowej (czyli ok. 100 mm) wśród szkieł swojego systemu.
A z sigmy 50/1,4 większego pożytku mieć w sumie nie będziesz. To takie uniwersalne szkło (nie mówię że złe!) - ale ni to portretówka, ni to makro, ni to szeroki kąt. Ot, przypiąć go do aparatu i pójść na niedzielny spacer...
Jest też taka zasada która mówi, że najwyższej i najniższej przysłony się nie używa - bo obiektyw na nich rysuje najgorzej. Coś w tym jest, choć oczywiście zakazu ich stosowania nie ma.

A taki najkrótszy poradnik jak obrobić zdjęcie żeby było dobre, znajdziesz TUTAJ, zaś przepis na wyostrzanie zdjęć - TUTAJ
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Poczytałam, dziękuję :)

Myślałam właśnie o jakimś takim uniwersalnym szkle, ale jak to się mówi jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :D Potwierdziłeś to powiedzenie, w takim razie pomyśle może o makro. Tamron 90/2.8, Sigma 100/2.8, Nikkor105/2.8 czy idę w dobrym kierunku?
Ziemowit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2014, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witam :wit . Bardzo ciekawy i przydatny temat, ;:180 dla autora . Przeczytanie całości zajęło trochę czasu, ale są to bardzo przydatne i ciekawe informacje, które pozwolą mi odkryć nowe możliwości aparatu :) Mam nadzieję, że ten temat będzie bardziej rozwijany przez autora :) Na pewno będę go śledzić :) jeszcze raz ;:180 dla autora :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jeśli kogoś interesuje robienie time-lapsów (czyli filmów rozkwitających roślin) - to zapraszam TUTAJ. Znajdziecie tam dość szczegółowy tutorial, jak się do tego zabrać.
A jeśli jeszcze będziecie mieć jakieś pytania - to chętnie pomogę w miarę swojej wiedzy.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

W najnowszym wpisie pokazałem, w jaki sposób oświetlać rośliny robiąc timelapse. Właściwie ten sam schemat oświetleniowy nadaje się do stosowania przy fotografowaniu roślin na czarnym tle. Schemat pokazany jest TUTAJ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zgodnie z obietnicą - prezentuję jak zrobić mały softbox służący do oświetlania kwiatów w studio: do zdjęć lub do timelapsów. Kosztuje grosze, wygląda jak na rysunku poniżej, a szczegóły znajdziecie TUTAJ:

Obrazek
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito - podasz konkretnie nazwę tej żarówki i jej parametry ?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Osram (i wszystko jasne! ;:oj ) 15W/827.
Moim zdaniem, będzie pasować każda żarówka. I tak wymienię je niebawem na tzw. corn LED. Przecież z balansem bieli - kto jak kto, ale TY sobie przecież poradzisz...
Teraz odrobina prywaty, Mara: poszedłem w Twoje ślady i moja noga już nie postanie na tym portalu, którego nazwy oboje nie chcemy nawet pamiętać.

I prośba do wszystkich:
kochani, wytłumaczcie mi coś - bo jestem ciemny jak tabaka w rogu. Kupiłem kiedyś w jakiejś sieciówce (albo Tesco, albo Lidl)goździki, z przeznaczeniem do zdjęć timelaps. Stały tydzień między softboxami - aż zwiędły. Nawet się nie otworzyły. Myślę: jakieś felerne były. Trudno. Tydzień temu kupiłem śliczne, bordowe tulipany w pąkach. Stały tydzień, aparat robił zdjęcia i... kupa. Nawet się nie otworzyły, za to liście zwiędły. Czy handlowcy czymś je pryskają, żeby one długo i namiętnie były ładne tylko w sklepie?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Oto kolejne przybliżenie (już ponad 1 minutę!) filmiku 'Flower Power'... Teraz już tylko muszę podokładać sekwencje z roślinami...

https://www.youtube.com/watch?v=xCIFkidCDjI
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Żeby nie było, że zupełnie o fotografii zapomniałem...
Jak mam 'aktorkę/aktora' do timelapse, to staram sie od razu robić im fotosy... Jak w prawdziwym filmie, hahahahahaha.
Oto jeszcze ciepła fotka:

Obrazek
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Szkoda, że Ci pąki z kadru wyszły (nie że się czepiam, tak tylko :wink: )
vito, powiedz, bo bardzo mnie ciekawi, ile tak mniej więcej, zajęło czasu od pierwszej fotki do zapisania całego projektu?
Wiem, że to ciężko zliczyć, bo przecież roboczogodzin nie mierzysz ;:306 ale tak w ramach ciekawostki.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Miałes rację: poprawiłem fotkę.
Mówisz o timelapse?
Najszybciej zrobiłem irysa: to było tylko 6 godzin. Najdłużej - zygocactus: tydzień.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Żeby temat nie poszedł w zapomnienie, wrzucam świeżą studyjną produkcję:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”