Falenopsis - basal keiki

Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Problem z basal keiki i dorosłym storczykiem

Post »

Do basalka to ciężko będzie się dostać ;:145
A starszego chyba potraktuje Topsinem...
Malucha może też uda się jakoś patyczkiem do ucha z Topsinem ;:218
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Problem z basal keiki i dorosłym storczykiem

Post »

Jak będziesz chciała usunąć to czarne to może użyj wykałaczki do podważenia tego, a potem małą pęsetką oderwać delikatnie. Oby pod spodem nic się złego nie działo...
Mam jednego małego basalka, rośnie on dość nisko i się strasznie obawiałam, że od mchu z podłoża może zacząć się coś z nim złego dziać. Jak wyjęłam kawałki mchu spod niego to też widziałam czarny listek, ale okazało się, że to stary maciupeńki listek mamuśki, więc maluchowi nic nie było. Musze na niego uważać, bo to urocza pachnąca miniaturka :D
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

w jaką ziemię basalka?

Post »

Obrazek

Witam jak w temacie, odcięłam od mamy dość dużego basalka, korzenie około 5, miedzy 3- 6 cm. Wsadziłam go dośc stabilnie, zastanawiam się tylko czy nie za głęboko w korę?

Proszę o podpowiedź, pozdrawiam Sylwia! :wink: :wink:
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: w jaką ziemię basalka?

Post »

Myślę, że może tak zostać, tylko nie mocz go wtedy zbyt wysoko, by kora przy trzonie nie była zbyt długo mokra, bo trzon może zacząć gnić. Możesz też posadzić go trochę wyżej o ile będzie wtedy stabilny :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
WIOLETTA011
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 wrz 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Storczyk

Post »

Cześć-ja takiego malucha- oczywiście jak zasugerowała koleżanka( z większymi korzonkami)trzymałam z dużym powodzeniem w seramisie
Śmieć nawet w szczerozłotej misie zawsze będzie śmieciem,a róża nawet w wyszczerbionym wazonie zawsze pozostanie różą -pozdrawiam Wiola
Kaktusy i liściaste-Wiola
Działka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Storczyk wielokrotny

Post »

Po wielu próbach wpisania w wyszukiwarkę storczyk mnogi,wielokrotny, rodzinny, keiki itp. nic sensownego nie znalazłem,wyszukiwarka też.Trudno to nazwać problemem, ale proszę o poradę. Mam jednego takiego mutanta, który mutuje dalej i nie wiem, czy go rozdzielić czy zostawić.Teraz wyrasta piąty...

Obrazek
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk wielokrotny

Post »

Dobrze ja tam widze 4 storczyki zbite w kupce ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Storczyk wielokrotny

Post »

Dobrze widzisz,i piąty w drodze,w żółtym kółku.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Nowe korzonki a kondycja rośliny

Post »

Jakiś czas temu kupilam na Orchidgarden storczyk niespodziankę. Przyjechal w stanie oplakanym. Postanowilam go przesadzić. Okazalo się, że masa korzeni odpadła zaraz po wyjęciu z doniczki. (Stan rośliny możecie zobaczyć w moim wątku). Po przesadzeniu traktowałam normalnie tak jak inne, które mają się świetnie. Wypuścił mnóstwo nowych korzeni powietrznych. I tu się zastanawiam. Mam wrażenie, że storczyk wysyła mi sprzeczne sygnaly - i już nie wiem, czy ma się dobrze czy źle. Z kilku powodów:
1. Wypuszcza wlaśnie nowy liść - który jest sprężysty i wyglada na okaz zdrowia - to chyba dobrze
2. Wypuszcza mnóstwo nowych korzeni powietrznych, nie wiem co się dzieje w środku czy też coś puszcza. Chodzi o to, że to są korzenie powietrzne - może w podlożu nie dzieje się za dobrze? I roślina się ratuje teraz.
3. Ma w sumie juz 9 lisci lacznie z tym 1 nowym (wiec najmlodszy nie jest) ale 4 z nich zrobily sie pomarszczone i oklaple. Nie sa takie sprezyste i jedrne. I zastanawiam sie teraz czy to wina tego ze po prostu trafil do mnie z mala iloscia zdrowych korzeni i liście nie mialy skad czerpać substancji odzywczych czy nie sluzy im nowe podloze?
4. Obok zaczyna wyrastać nowe basal keiki ;] I ze względu właśnie na tego basalka nie chcę zaglądać do środka, żeby sprawdzić, jak się mają korzenie wewnątrz.

Taki z niego dziwak. Chetnie poznam wasze zdanie. Czy fakt, że puszcza nowe korzenie i listek to dobrze? Bo to, że wypuścil basalka (który co ciekawe nie wyrasta z trzonu rośliny matecznej tylko z boku, więc też jakiś dziwny jest) i oklapły mu niektóre liście, raczej nie świadczy dobrze.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Olcia te zdjęcia w twoim wątku są z maja. Wrzuć nowe zdjęcia, żeby było wiadomo jaki jest faktyczny stan rośliny.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Storczyka kupilam jakos w maju. Troche zdolalam go wyczyscic bo byl strasznie brudny ale jak robie to chusteczkami to troche z tych chusteczek zostaje na lisciach i juz sama nie wiem jak go wyczyscic bardziej.

Na zdjeciu ponizej widac ze chyba rosnie w podlozu 2 basal ;] Tak to wyglada przynajmniej

Obrazek

W gorszej kondycji sa te dolne liscie. Obok widac malego basalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Korzenie w środku na pierwszy rzut oka wyglądają zdrowo. A dolne listki mogą usychać, bo storczyk się "odradza" i poza tym ma 2 basal keiki do wykarmienia. Nowe listki wyglądają na jędrne. Ja bym go zostawiła w spokoju. Jak basal keki urosną wtedy przesadzić, odłączyć basal keiki od matki i wszystkie 3 sztuki posadzić osobno. Gratuluje basal keiki :wink:
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Mały update.. Ciągle mam mieszane uczucia... Storczyk pięknie puszcza korzonki. Sporo powietrznych i w środku też się troszke poprawiło..
ObrazekDSC02088 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02093 by MsOrchid, on FlickrObrazekDSC02073 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02075 by MsOrchid, on Flickr

Ale liście są w coraz gorszym stanie.. Jednego już stracił. Chyba pożegna się z dwoma kolejnymi.. albo trzema ;:145
ObrazekDSC02086 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02084 by MsOrchid, on Flickr

Wypuścił dwa piękne zdrowe liście
ObrazekDSC02090 by MsOrchid, on Flickr

Ale niestety oprócz tego ma w środku doniczki 1 basala. I na zewnątrz wychodzą kolejne dwa!!!!
ObrazekDSC02077 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02083 by MsOrchid, on Flickr

Jeszcze nie widziałam jak kwitnie ;:145 Może warto poświęcić dorosłego na rzecz tych małych dzieciaków ? Bo przecież jest już sam w sobie słabiutki a te basalki jeszcze go bardziej wysysaja...
Tylko czy wtedy nie stracę wszystkich?

Jestem w kropce. Co dalej?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”