Oncidium - porady

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Czy doniczka ma otwory po bokach? Dobrze byłoby, żeby miała. Doniczkę wstaw na podstawkę z wodą/lub do osłonki z wodą ( 1-2 cm). I trzeba czekać :| Jeśli roślina ma siły, jest szansa.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Oncidium - porady

Post »

Zrobiłam z butelki inkubator. Gdzieś wyczytałam sposób ze złączonymi butelkami i tak postanowiłam spróbować. Umieściłam więc storczyk na wykałaczkach nad wodą i zamknęłam, żeby parowało. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Przesyłam zdjęcia roślinki. Proszę o porady i czy coś z niej w ogóle będzie.

Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Oncidium znakomicie radzi sobie w uprawie hydroponicznej. Właśnie zakwitło miniaturowe Oncidium :wit
Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Zakwitło białe , miniaturowe Oncidium. Delikatnie pachnie :)
Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Zakwitło Oncidium Sharry Baby Sweet Fragrance ;:138 Bardzo przyjemny zapach- przypomina mi maciejkę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Oncidium - porady

Post »

Chyba się powtórzę, ale Renia naprawdę masz mega ciekawą kolekcje storczyków. Ubolewam, że nie masz swojego wątku w sekcji Moje Storczyki żeby Twoje wszystkie kwitnienia przejrzeć ;:174
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Marto, bardzo dziękuję za miłe słowa. Trochę jestem za leniwa na własny wątek. Chociaż może kiedyś?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Oncidium - porady

Post »

Renia mam nadzieję że kiedyś założysz swój wątek ;:138 pytanko czy uprawiasz swoje storczyki w hydroponice ? Bo coś takiego mi się gdzieś przewinęło. Jeśli tak to czy wszystkie i jaki rodzaj hydro używasz?
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - porady

Post »

rena77 a w jakim podłożu uprawiasz oncidium?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium - porady

Post »

Oncidium rośnie w keramzycie- uprawa hydroponiczna.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Oncidium - porady

Post »

Tak dziś kwitnie moje oncidum. Trudno mi się z nim dogaduje, jeśli kwitnie, to zazwyczaj o tej porze. Marzy mi się rozrośnięta kępa, a tu co urośnie, to ucieka w górę :(
Obrazek
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
zenzi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 wrz 2022, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Oncidium - porady

Post »

Czołem wszystkim storczykomaniakom! W czerwcu kupiłem sobie Oncidium 'Münsterland Stern', dokładnie taki jak u koleżanki powyżej. Wyglądał ślicznie, miał dwa pędy kwiatowe. Wyglądał zdrowo, ale nauczony złym doświadczeniem z przeszłości przesadziłem go od razu do zakupie. Niestety wsadziłem go do tej samej, nieprzezroczystej doniczki, i chyba to był błąd. Podobno nie trzeba im dostępu światła do korzeni, bo one w przeciwieństwie do korzeni falenopsisów nie fotosyntezują. Co prawda zrobiłem w doniczce dodatkowe dziury, ale jak widać poniżej źle kontrolowałem wilgotność podłoża. Skąd się zorientowałem, że jest coś nie tak? Po ostatnim podlaniu kilka dni temu bulwy zaczęły bardzo szybko się marszczyć, dużo szybciej niż wcześniej. Jedna z kolei zrobiła się miękka. Wyciąłem ją, i przy okazji postanowiłem sprawdzić stan korzeni. Widok niestety nie napawa mnie optymizmem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak uratować mojego storczyka? Obawiam się, że oncidium to wyższa szkoła jazdy i porwałem się z motyką na słońce kupując coś innego niż falenopsisa. Z negatywnych rzeczy, zdecydowana większość korzeni jest jakby sucha, pusta w środku, albo zostały z nich same nitki; nawet nie wiem jak mocno trzeba je podciąć by opanować ich umieranie. Z pozytywów - jak widać na jednym obrazku roślina wypuszcza nową bulwę, i wygląda ona póki co zdrowo. Poradźcie proszę jakie zabiegi mam wykonać w celu odratowania mojej roślinki. Póki co wyciągnąłem ją z ziemi, przepłukałem korzenie i odstawiłem na bok do podeschnięcia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oncidium - porady

Post »

Zacznij od lektury tego wątku: viewtopic.php?f=29&t=119019 , tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Polecam obie części. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”