Phalaenopsis - uszkodzenia liści

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Jest to raczej mały rozmiarowo okaz, taka trochę większa miniaturka w kolorze kremowym w różowe cętki. Kupiony rok temu w lutym -kwitł pół roku, potem pół roku odpoczywał i teraz ma 2 pędy z kilkoma rozgałęzieniami. Okno wschód- lekko na południe. Podlewam co 2 tyg. z odrobiną nawozu, mocząc w wiaderku przez ok. godziny.
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Może za dużo słońca i za mało wody ? Obserwujesz korzenie i wtedy podlewasz, czy podlewasz kiedy masz czas ?
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Obserwuję...jak mam czas. :lol: Przestawię go na okno północno-wschodnie no i będę troszkę częściej podlewac, Dziękuję Lucynko za rady. :D
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Uszkodzenia liści / mechaniczne /

Post »

Witam storczykową brać .Ja co prawda nie z tego działu ,ale mam dwa storczyki i chyba maja problem .
Pojawiają się na liściach kreski jak by coś je wygryzało.
Korzonki wypuszczają zdrowe,pędy kwiatowe również tylko te krechy :!: :!: :!: mnie denerwują :evil:



Obrazek Obrazek

Bardzo proszę o pomoc ;:180
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: na pomoc!!

Post »

Ale one tak z siebie się pojawiają? nie skaleczyłaś tego liścia czymś? nie przygniotłaś? Wątpię, żeby jakieś robale Ci wygryzały listek równiutko jak od linijki ;) niestety też nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc raczej nie doradzę...
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: na pomoc!!

Post »

No nie wiem , nie przypominam sobie abym uszkodziła listki :wink:
Zobaczę co będzie działo się dalej :)
Dzięki za odp :D
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

chory liść u storczyka

Post »

Witam wszystkich,

mam problem z moim storczykiem. nie mam za duzego doświadczenia w ich uprawie dlatego mam problem z identyfikacją choroby, próbowałam porównać z różnymi opisami i zdjęciami ale dalej nie wiem co go męczy ;:145
Plamę na liściu zauważyłam wczoraj-jest jasno brązowa z jaśniejszą obwódką dookoła. Nie jest wodnista, nie ma nalotu tylko w tym obrębie są jakieś wgłębienia co widać na zdjęciach. Storczyk ma dużo światła ale nie jest do słońca, o przelaniu też raczej nie ma mowy, patrzyłam za robakami ale nic nie zauważyłam:( proszę bardzo opomoc w ratowaniu falka ;:180 po raz pierwszy od kupienia bedzie mi kwitnąłi nie chce go stracic ;:145
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chory liść u storczyka

Post »

Witaj,

Ehh.... ,czy tak trudno powiedzieć coś więcej o uprawie storczyka?
Oczekujesz pomocy , a nam nie ułątwiasz rozpoznania.
Ale spróbuję być...jasnowidzem... :D

To co zauważam wskazuje na poparzenie słoneczne.
Widzę efekt mocnego przesuszania :roll: .Więc... wrażliwość tkanki roślinnej
jest zwielokrotniona.
Alllleeeeeee...nie można wykluczyć rozwoju :wink: samoczynnej infekcji storczyka wskutek niedomagań w uprawie. .
Każde uszkodzenie trzeba zabezpieczyć tak, aby nie "wdała się" jakaś infekcja. O metodach i oparzeniu znajdziesz materiały na naszej stronie

Konieczna jest zmiana stanowiska oraz wprowadzenie normalnego reżimu podlewania,uwzględniającego również
ten fakt ,ze storczyk jest w fazie intensywnej wegetacji.Post w pielęgnacji....może pokazać się znacząco negatywny.

Pozdrawiam JOVANKA

Temat jest rozpoznany,omawiany na forum.Nie ma powodu aby dublować tematykę.
Zasady regulaminowe o tym dokładnie mówią.
Temat zostanie przeniesiony i włączony do istniejącej dyskusji problemowej,
oksi
1000p
1000p
Posty: 1140
Od: 18 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie

Re: chory liść u storczyka

Post »

:wit gdzie go trzymasz?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=51384" onclick="window.open(this.href);return false; rosliny Oksi.
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: chory liść u storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedzi,

poparzenie słoneczne raczej niemożliwe, stoi na parapecie północno-zachodnim, słońce przez okna praktycznie nie zagląda, temperatura też raczej odpowiednia bo około 20 stopni, podlewam go regularnie co 3 tyg z nawomixmem. Liść z objawami jest najnowszy, nie dawno zaczął,puszczać kolejengo listka. Falek ma prawie cały czas uchylone okno ale nie wieje na niego ezpośrednio. nie wiem co się stało bo cały czas pieknie rósł i wyglądał zdrowo. Ani miejsca mu nie zmianiełam ani odżywki.. Boje się że to jakiś grzybek albo wirus
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
ninotka
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 maja 2011, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: chory liść u storczyka

Post »

Witaj znawczynią nie jestem ale podlewanie raz na 3 tygodnie to za rzadko ja mocze raz na tydzień.Jak gorąco to częściej też zależy od tego jak podłoże przesycha.Chyba że źle zrozumiałam Twoją wypowiedz i podlewasz go częściej a nawozisz tylko co 3 tygodnie.Jeśli tak to nie sprecyzowałaś w końcu co ile go moczysz.
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: chory liść u storczyka

Post »

Staram się nie rzadziej niż co 3 tyg ale ostatnio podlewałam go częściej bo coś strasznie szybko podłoże mu przesycha. Ostatni raz był podlewany w piątek a wygląda jakby był przesuszony, co zauważyła Jovanka. Może tak wyciąga wilgoć ze względu na ten pęd kwiatowy i nowy liść? Albo podłoże nie trzyma wilgoci?

Na tym samym oknie mam drugiego storczyka który pięknie rośnie ale nie wymaga az tak częstego podlewania, korzenie ma ładne i zielone nawet po 2 tyg od podlania.

Powinnam uciąć ten liść czy na razie zostawić i czekać co z tego wyjdzie?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
ninotka
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 maja 2011, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: chory liść u storczyka

Post »

A jak długo go moczysz ? co 3 tygodnie to stanowczo za rzadko.Zresztą Jovanka bawiąc się w "jasnowidza" doszła do tego wcześniej że za rzadko go podlewasz tym bardziej jak jest w stanie wegetacji.Ja bym go zostawiła i poobserwowała.Ewentualnie topsinem bym go potraktowała na wszelki wypadek.Niech się wypowie może ktoś znający się lepiej poczekaj może Jovanka coś napisze.
Podam Ci przykład mojego storczyka puszcza dwa pędy jeden stary chyba przedłuża,rosną mu korzenie nowe i liście .Moczę go raz na tydzień po ok.15 min..Zauważyłam że przy tak intensywnej wegetacji mu to nie starcza i muszę zwiększyć częstotliwość podlewania .Przesycha w ciągu 3 dni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”