Ziemiórki w doniczce

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ziemiórki

Post »

Dziękuję :) W moim mieście jest raptem jeden sklep ogrodniczy dlatego zastosowałam to co Pan mi dał, zapytał jaki mam problem i co chce zwalczać w jakiej roślinie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam o środku Nomolt, a dowiedziawszy się od Was sprawdziłam allegrooo ale tam go nie ma, czy mogę wiedzieć gdzie go nabywacie? Czy są to markety, centra ogrodnicze, internet? Ciężko będzie ocenić skuteczność mojego preparatu jeśli nie zdezynfekuje wszystkich roślin, bo co z tego, że może działać, skoro ziemiórki mogą przywędrować od innego storczyka, którego nie wykąpałam. Następnym razem zapytam o środek polecany przez Was. A czy te pałeczki są godne polecenia? Słyszałam dużo dobrego o środku Provado ale w internecie widziałam go głównie w postaci sprayu i nie wiem jak miałabym go używac skoro problem nie dotyczy liści lecz podłoża, więc może te pałeczki byłyby dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek nawozu w pałeczkach się raczej nie poleca a jak to jest ze środkami owadobójczymi? czy chcąc zaaplikować taką pałeczkę, znów muszę wygrzebywać storczyka z podłoża, czy wystarczy ją wsunąć bez ruszania kwiatka?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Dufin pisze:A czy te pałeczki są godne polecenia? Słyszałam dużo dobrego o środku Provado ale w internecie widziałam go głównie w postaci sprayu i nie wiem jak miałabym go używać skoro problem nie dotyczy liści lecz podłoża, więc może te pałeczki byłyby dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek nawozu w pałeczkach się raczej nie poleca a jak to jest ze środkami owadobójczymi? czy chcąc zaaplikować taką pałeczkę, znów muszę wygrzebywać storczyka z podłoża, czy wystarczy ją wsunąć bez ruszania kwiatka?
Wszystkie te kwestie są omówione w sekcji. przeszukiwarka sekcji działa,wyszukiwarka również.

Ponadto wybacz, ale......w kwestiach " stosowania bądź nie" odpowiadam w tej sekcji rozstrzygająco w poradach ,gdy konsultuję temat..nie ma tu przypadku.
Moderacja moja jest dwutorowa.... po pierwsze i zasadnicze pomoc merytoryczna , dopiero po drugie.... sprawy porządkowe.
Tak bywa, że konstrukcja na forach jest różna. Na naszym i od 2007 roku sekcja objęta jest pomocą merytoryczną .
A, ja...no cóż...nie jestem przypadkowym gościem, a zawodowo...wystarczająco przygotowana, aby móc pomóc,gdy jest nowy problem lub konieczna jest interpretacja.
Tego ma prawo spodziewać się pytający w tej sekcji.
A już najmniej ma to ze zgadywania z mojej strony.. .

Dyskusje towarzyskie są dobre , lecz w sprawach merytoryki i zagadnień stosowania śr.chemicznych oraz ochrony....
istnieje pewna zależność i waga zagadnień ,których nie można lekceważyć.

P.S.
W sprawach zakupu Nomoltu proszę w googlach wpisać zapytanie np."gdzie kupić "nomolt". Jest realizowana sprzedaż wysyłkowa nie tylko przez all.....

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ziemiórki

Post »

Przepraszam jeśli kogoś uraziłam czy tez zadałam pytanie nie w tym dziale co należy, ale wydawało mi się, że nie odbiega ono bardzo od ziemiórek :) Nie przejrzałam jeszcze forum na tyle dokładnie, pewnie jest osobny temat odnośnie preparatów, więc rozumiem zdenerwowanie i przepraszam raz jeszcze. Po prostu myślałam, ze będąc przy temacie ziemiórek zapytam czy ktoś miał do czynienia ze środkiem jaki mi polecono na te konkretne szkodniki :) niepotrzebnie rozwijałam dalej temat ;) Udało mi się zakupić jedna sztukę polecanego przez Was preparatu, a pytałam o źródła z jakich korzystacie bo jednak zakup przez neta wiąże się z z dodatkowymi kosztami. Dziękuję za wyrozumiałość, po jakimś czasie zdam relacje czy preparat pomógł ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Dufin,
Myślę, że nie uraziłaś " kogoś" , a mnie to już na pewno nie :D .
Natomiast zauważam, że z nieznanych mi przyczyn nie jest analizowana odpowiedź jaka pada na zapytanie.
np. odpowiedziałam:.
JOVANKA pisze:4/w poradach naszych najczęściej propagujemy sprawdzone w storczykarstwie :
*Nomolt na ziemiórki
*śr.Provado... /spray/, pałeczki do podłoża.To są dwa odmienne preparaty. Działają na wszelkie czerwce(duże spektrum działania)


To jest stwierdzenie o środkach poparte punktami od 1- 7 i wyczerpująco informuje.

Na to...niestety dajesz kolejne pytanie.I to jest w kategorii :D " nie do zrozumienia"
Dufin pisze:A czy te pałeczki są godne polecenia? Słyszałam dużo dobrego o środku Provado ale w internecie widziałam go głównie w postaci sprayu i nie wiem jak miałabym go używać skoro problem nie dotyczy liści lecz podłoża, więc może te pałeczki byłyby dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek nawozu w pałeczkach się raczej nie poleca a jak to jest ze środkami owadobójczymi? czy chcąc zaaplikować taką pałeczkę, znów muszę wygrzebywać storczyka z podłoża, czy wystarczy ją wsunąć bez ruszania kwiatka?
Tutaj musiałabym dać znów odpowiedź a, byłaby powielaniem tego, o czym juz powiedziałam.
pytanie
więc może te pałeczki byłyby dobrym rozwiązaniem. Aczkolwiek nawozu w pałeczkach się raczej nie poleca a jak to jest ze środkami owadobójczymi?
.
gdy..czytam to mogę sądzić ,że wątpisz w moje odpowiedzi :lol: lub ...ich nie czytałaś.

Nie zawsze jest potrzeba uzasadniać i rozwijać temat w nieskończoność ,bo staje sie nieczytelny..
Po prostu ...przed zadaniem pytania, zawsze warto przeczytać to co powiedzieliśmy do tej pory
Niestety ,te 7 stron tematu " ziemiórkowego" wymaga czasu, a zapewniam nikt jego nie ma. .
O problemach z ziemiórkami rozmawiamy w tym wątku ...w innych również.

To tyle wyjaśnień....
Pozdrawiam JOVANKA.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ziemiórki

Post »

JOVANKO absolutnie nie wątpię w to co mówisz, tylko chcę się upewnić, ze wszystko dobrze rozumiem aby bardziej nie zaszkodzić :) Kurcze, głupio mi, ze tak to zrozumiałaś, ale pewnie tak piszę w pośpiechu nieskładnie ;P gdybym nie liczyła się z Waszym zdaniem tutaj, nie pisałabym ;) z pałeczkami chodziło mi tylko o to, że czytałam (miedzy innymi tu na forum) różne opinie o nich ale w przypadku nawozu w pałeczkach a o środkach owadobójczych w tej formie usłyszałam dopiero od Ciebie i zainteresowałam się odnośnie tego czy faktycznie cieszą się popularnością, czy jest to raczej rzecz względna tak jak z tymi nawozami :) Przeczytałam calutki wątek o ziemiórkach zanim napisałam wiadomość, ale pewnie mi się już pokiełbasiło co przeczytałam tu a co na innych forach bo dużo czasu poświeciłam na przeszukaniu neta, więc jeśli pytałam o coś na co odpowiedź już padła to przepraszam. A z tym środkiem Provado jak teraz czytam, rzeczywiście mogło to zabrzmieć jak wątpliwość, ale chodziło mi o to, ze ludzie go chwalą i na pewno jest dobry, bo już dawno czytałam o nim pozytywne komentarze, tylko ja naprawdę nie wiem jak go używać. Może chwalą go ludzie, którzy mają "lokatorów" na liściach? a ja mam problem w podłożu dlatego zastanawiało mnie jak go użyć, bez wyciągania storczyka z doniczki, bo chętnie bym go nabyła. A może wystarczy nim spsikać liście i w ten sposób zadziała tez na korzenie? W tych pytaniach naprawdę nie było ironii ani powątpiewania w Twoją wiedzę, to raczej ja jestem tak zielona, że dla Ciebie i innych pewnie moje pytania są tak banalne, że aż wydają się żartem ;D

JOVANKO proszę nie gniewaj się ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ziemiórki

Post »

Jeśli pozwolicie , wtrącę tylko kilka słów :roll: :wink: Nomolt jest naprawdę wycofany z produkcji i nie wprowadzono w jego miejsce żadnego odpowiednika :( Jeśli jest komuś koniecznie potrzebny , posiadam kilka sztuk w zapasie i mogę odstąpić . Wiadomości na Priv :uszy :uszy :uszy
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki

Post »

Zibi_41, dziękujemy za informację ,choć mało pocieszająca o wycofaniu.
Miejmy nadzieję ,ze to okresowe;już w 2007 roku było podobnie."wyszedł okres rejestracji"
i było tyle w sklepach ile zapasów. A później wróciło-do teraz....

Problem wrażliwości "na chemię" w storczykach znów trzeba będzie testować.
Są inne działające i te w ostateczności przy dużej inwazji mogą być obroną /Basudin 600EW, Actellic 500EC Decis 25EC - nie sprawdzałam może ? też coś wyszło z obiegu :lol: / Są też w miejsce wycofanych nowe generacje środków, a więc pewnie odpowiedniki się znajdą.

Na szczęście problem ziemiórek nie jest wielki dla storczykarzy ;w większości "sucha uprawa" mniej sprzyja plagom muchówek.

A z zapasu pewnie storczykarze chętnie skorzystają.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Ziemiórki

Post »

rosarita pisze:(...) Kup lepiej Nomolt, Actellic 500 EC lub Decis. Ja użyłam tego ostatniego i pozbyłam się nie tylko ziemiórek ale także i skoczoogonków.
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak prawidłowo użyć Decis Ogród 015 EW jeśli chodzi o storczyki? W instrukcji jest tylko o opryskach a ja niezidentyfikowane robaki mam w podłożu... trochę środka rozrobiłam w wodzie i zamoczyłam w tym doniczkę z podłożem, tylko teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłam a jak dobrze to co mam zdobić dalej - odsączyć tą wodę i tak zostawić, czy też może po jakimś czasie przepłukać czystą wodą...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

Dokładnie nie wiem co to za muszki, sugerując się zdjęciem jeśli chodzi o te długie chude czarne insekty to powiedziałabym, że to wciornastki (osobniki mogą przyjmować różne kolory). Tak czy inaczej zakupiłabym preparat unieszkodliwiający insekty gryząco-ssące i to powinno pomóc (oprysk+ podlanie preparatem). Życzę powodzenia z likwidacją ;:333 oraz daj znać jak Ci idzie.

-- 6 sie 2014, o 10:08 --

P.S. mniej inwazyjnie możesz zastosować żółte tablice lepowe, wyłapią wszystko co lata. :wink:
Awatar użytkownika
KarinaX
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 mar 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

Muszę je dziś dokładniej obejrzeć, bo wydawało mi się, że te "wciornastki" to po prostu te muszki tylko w jakimś mniejszym stadium rozwoju.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

Wpisz sobie w wyszukiwarce stadia rozwoju wciornastka/stoczkonoga/ziemiórek. Porównaj sobie zdjęcia. tyle co mi przychodzi do głowy z tych latających stworzeń. Tak czy inaczej żółty lep Ci wszystko wyłapie :)
Awatar użytkownika
KarinaX
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 mar 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

Sprawdziłam, obejrzałam dokładnie roślinki, te długie czarne to resztki zdechłych muszek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

Ewentualnie delikatnie przegrzeb ziemię, może znajdziesz jakiegoś osobnika w stadium larwalnym. Skoro piszesz, że te długie czarne chude to zdechłe muszki to wciornastki odpadają. Najprawdopodobniej mogą to być ziemiórki. Jak z nimi postępować? Znajdziesz informacje w tym wątku (zacznij od 1 strony). Powodzenia w ;:14 . Daj znać jak poszło :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”