Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

ja bym chyba taką roślinkę położyła na czymś wilgotnym na mchu, albo na wilgotnej odciśniętej wacie i trzymała w szklanym słoju lub jakiś pojemniku tak by można było je zamykać i otwierać. Roślina bez korzonków może pobierać wodę tylko listkami,więc trzeba zadbać aby wilgotność powietrza była większa wokół rośliny i co jakiś czas wietrzyć pojemnik.. Zasypywanie teraz rośliny czymkowleik typu keramzyt czy mech to chyba niezbyt dobry pomysł,bo aby roślina trzymała się w pionie musiałabyś zakopać trzon, a to może prowadzić do gnicia. Na pewno ułożyłabym ją na jakimś podłożu a nie w :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Na yt widziałam filmik jak facet przyczepiał takiego bezkorzennego storczyka do patyczka i umieszczał go w wysokim naczyniu kilka cm nad mokrym spaghnum i kwiatek odżył. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie, bo storczyk ma wyższą wilgotność, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z mokrym podłożem/chusteczką/watką itp.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Super pomysł, tylko trzeba dobrze przemyśleć, jak przyczepić storczyk do patyczka, gdy nie ma pędu. Hmm, jakiś sznureczek?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Jakąś gumeczką tekstylną chyba go przyczepił (tak mi to wyglądało). To były duże storczyki więc listki je utrzymywały w jednej pozycji, ale jeśli chodzi o mini to może być ciężko by jakoś się trzymała - ja bym zrobiła z wykałaczki przyczepionej do patyczka krzyżyk by trzymało się stabilnie w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

KatkaR - Miałam to samo z keramzytem i kamieniami. W końcu skonczyło się tak, że reanimowany sobie leży na wilgotnym keramzycie - wydaje mi się że tak mu lepiej i co najważniejsze - brak pleśni. :)
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Ponieważ nie mam już keramzytu, bo ten zapleśniały wywaliłam, postanowiłam poeksperymentować za radą Dufin :D
Włożyłam jednego do słoika, a drugiemu zrobiłam z plastikowych pojemników domek. Jako oparcia użyłam plastikowych kieliszków. Namoczyłam płatki kosmetyczne w wodzie i wsadziłam do kieliszka i na dno naczyń. Zobaczymy co z tego będzie. Raz dziennie będę je wietrzyć. Tak kiedyś ukorzeniałam hibiskusy, może się sprawdzi ;:oj
Obrazek Obrazek Obrazek0
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

No wyglada ciekawie. Trzymam kciuki za powodzenie misji. ;)
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Chciałabym, żeby się udało i storczyki wypuściły nowe korzonki, anw przyszłości może nawet zakwitną :D dziękuję Wszystkim za porady! ;:196
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Mnie osobiście zaintrygowała reanimacja w wodzie. Nie raz i nie dwa przelanie powoduje gnicie rośliny, więc chyba mało osób korzysta z tej metody, ale widząc efekty na filmikach można się nad tym zastanowić.
Ciekawe co wpływa na to, że w mokrej doniczce wszystko gnije, a bezpośrednio w wodzie wszystko rośnie zadowalająco.
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Właśnie obejrzalam filmik, gdzie dziewczyna trzymała w szklance z wodą storczyka i urosły jej 3 korzonki i listek. Ciekawa jestem w jakiej wodzie go trzymała i w jakich warunkach ;:oj
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Jeśli myślimy o tym samym filmiku, to mówiła że nie wymieniała wody i dolewała tylko (sądzę, że zwykłą kranówkę) - jest nawet filmik z updatem pokazujący, że jej ten storczyk zakwitł ^^, a dookoła korzonków rozwinęło się bardzo dużo glonów, które być może dokarmiały roślinkę.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Fajny patent ;:138
Glony to raczej nie dokarmiały... Ale grunt, że działa. Trzymam kciuki za udany eksperyment ;:333
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Hmm...ciekawi mnie ta koncepcja w wodzie... ;:oj tylko czy jak już urosną spore korzonki to można będzie przesadzić do normalnego podłoża... :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”