Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Pięknie wyglądają takie wiszące. A jeszcze piękniej, w takich szklanych kulach. ;:167 ;:167 ;:167
Póki co nie spotkałam takich akcesoriów, więc zostają zwykłe doniczki wiszące..
Oczywiście nie przeszkadza mi że mini się w nich wykrzywi, ale zastanawiam się czy takie mini u mnie przetrwa. No cóż.. Jak nie spróbuję, to się nie dowiem..
Będę jeszcze musiała rozwiązać kwestię światła. Rzeczywiście zimową porą może być troszkę za ciemno, bo w lecie jest raczej jasno.
Dzięki za odpowiedz. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Emilko zimą słońce jak już się pokaże to jest nisko, więc za pewne taką wiszącą mini musiałabyś opuścić niżej i problem ze światłem będzie rozwiązany :wink:
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Bardziej myślałam o dodatkowym haczyku między oknem, a firanką. Idealnie by się sprawdził w porze zimowej. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Mam pytanie odnośnie mojego nowego zakupu(w promocji bo przekwitał:) czy go przesadzić do czyściejszej doniczki, nowej kory?
Wydaje mi się że te podłoże ma już zbyt długo,co myślicie?



Obrazek Obrazek Obrazek
Storczyku wyzdrowiej!!:)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Ja bym go wysadziła z tego mchu, pewnie jest ciasno upchany. Jeżeli do kory to musi być drobniejsza niż ta ogólnodostępna w sklepie.
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Podobno nie robi się takiego szoku roślinie.
Trzeba to robić stopniowo, bo on pewnie rośnie całe swoje życie w sphagnum.
Najpierw spróbuj wymieszać 3 części sphagnum z jedną częścią drobnej kory, lub kermazytu i drobnej kory.
Jak dla mnie to ten mech nie wygląda, aż tak strasznie ( ale to tylko zdjęcia ).
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Tak Iza, ja pisałam na ten temat- tyczy się cennieszych egzemplarzy. Jeśli chodzi o sphagnum to wiem, że te "fabrycznie" pakowane storczyki są bardzo ciasno upchane w tym sphagnum. Sama niedawno kupiłam 3 miniaturki z przeceny. Wszystki trzy były ciasno upchane w sphagnum i miały piękne korzenie. Postanowiłam je przesadzić. Przesadziłam je do samego keramzytu i po dzień dzisiejszy nic się złego z nimi nie dzieje. Liście piękne, jędrne. Przesadzając, z 3 małych doniczek o średnicy 5 cm wyciągnęłam tyle sphagnum, że spokojnie można by nim było zapełnić doniczkę o średnicy 12 cm (a to już o czymś świadczy). Jeśli mam być szczera ja bym wysadziła tego maluszka z tego podłoża, nawet jeśli by to oznaczało wymianę ponownie na nowe sphagnum z tego względu, że na pewno jest go tam za dużo, a po pewnym czasie korzenie mogą zacząć gnić z nadmiaru wilgoci i braku cyrkulacji powietrza.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Hejka ja mam 10 sztuk mini różne kolory były przesadzane ze sklepowego podłoża ( z mchu ) do mieszanki własnej roboty troszkę mchu reszta drobna kora. Będą u mnie ze trzy lata cały czas rosną w tych małych osłonkach po przesadzeniu nie dałem większych ze względu na to że nie miał bym osłonek odpowiedniego rozmiaru ( aktualnie doniczki są w osłonkach tych które były w pakiecie ze storczykiem) Po przesadzeniu nie podlewam 7 dni i jest ok żaden nie przeżył szoku żaden nie padł, regularnie kwitną tylko szkoda że są jedno pędowe :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

A skąd to stwierdzenie, że są jednopędowe? Moja mini obecnie puszcza 2 pędy w jednym czasi. Nigdy nie słyszałam, żeby mini było jednopędowe. Może Tobie jeszcze nie zakwitły na dwóch pędach?
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Nigdy mi nie zakwitły na dwóch pędach to fakt. Kwitną pięknie przedłużają pęd kwiatowy ale nigdy nie zakwitły na dwóch pędach, ale za to doczekałem się keiki x 2 hehehe jeden mini od momentu kupna nie wypuścił ani jednego listka dwa razy kwitł ale gdzieś przez trzy lata nic ani drgnął, aż tu nagle ze stożka wzrostu wypuścił keiki i z boku :D . Zastanawiam się nad zastosowaniem keiki paste co o niej sądzicie?
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Moje mini stało dluuuugo bez ruchu, podłoże keramzyt z kora ok 2:1 i teraz wychodzi listek ;:138
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Każdy storczyk po przesadzeniu potrzebuje czasu.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Moje w większości startowały od ręki. Wypuszczały liście i bywało że kwitły, zmiana podłoża często motywuje roślinę do rozwoju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”