Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Aktualnie są w podłożu z łupek skorupy kokosa, kory,1/3 mech torfowiec czyli sphagnum oczywiście granulacja bardzo drobna. Od początku mojej przygody ze storczykamia stosuje takie podłoże, moim zdaniem się sprawdza.
tiffie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 paź 2015, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witam :)
Kupiłam mini storczyka w tesco. Wygląda ładnie, tylko trochę blade ma listki, za to korzenie (te które widać) zieloniutkie, nie pognite, i sporo pączków.
Ale... wsadzony jest do zwykłej ziemi o0 wygląda jakby w tym trochę już rósł, bo korzonki ładnie się ułożyły a z wierzchu narosło mu mchu. Na pewno to nie jest sphagnum, bo w tym żył drugi mój mini i nie wygląda tak samo.

Czy teraz w środku kwitnienia go przesadzać, czy zostawić w tej ziemi i kombinować coś z podlewaniem żeby go nie przelać?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Wstaw zdjęcie, bo zastanawiam się jak to wygląda. Jeżeli storczyk jest zdrowy i kwitnie, jeszcze nie przesadzaj. Podlewaj odrobiną wody jak tylko podłoże przyschnie, a korzenie zrobią się srebrne.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
tiffie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 paź 2015, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Tak to wygląda
Obrazek

Korzenie ma bardzo blade :P ciężko stwierdzić kiedy są szare, podlałam go jak ziemia mu bardzo przeschła, ale nie kąpałam.
Zasusza mi pączki, już dwa odpadły. Nie wiem czy to wina zmiany miejsca, czy tego że mu sucho, czy braku światła? Ale szkoda, bo śliczne kwiatki ma :>


Od razu pochwalę się drugimi mini
Obrazek

Nie dawno przesadzony do kory, zasuszył kawałek pędu a poniżej puszcza dwa nowe odgałęzienia :D ale boję się że z braku światła kwiatków z tego nie będzie :<
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Wygląda to jak kawałki kory, włożone na spód, ale też może to być mieszanka zbitego włókna kokosowego, które jest chłonne. Korzenie po podlaniu stają się soczyście zielone. Miniaturek się nie kąpie, ze względu na chłonność podłoża w którym są trzymane. Najlepiej jest niewielką ilość wody wlewać od góry, pilnując by roślinie stożka nie zalać. Tiffie, co masz na myśli pisząc że z braku światła nie będzie kwiatów? Nie trzymasz storczyków na parapecie?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
tiffie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 paź 2015, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

nie widziałam jeszcze włókna kokosowego, ale kora to na pewno nie jest. Tu lepiej widać - mi to wyglądało na jakąś dziwną ziemię :D
Obrazek

Mam wrażenie że korzenie są dość mokre i nie chciałam za szybko podlewać, ale są bardzo blade. Boję się go przelać bo ratuję dostanego storczyka który nie ma wcale korzeni i boję że to samo może małego spotkać.

Drugiego jak był w sphagnum kąpałam tak jak duże o0 tylko pilnowałam żeby przeschnął pomiędzy kąpielami, nie miałam pojęcia że z takim podłożem się nie kąpie. Ale rośnie i ze wszystkich ma się najlepiej :D

Czytałam, że zimą może storczykom brakować światła, i trzeba doświetlać. Stoją na wschodnio - południowym parapecie, i duży już jednego pączka się pozbył :<
Ale mam je dopiero kilka miesięcy :D więc tak sobie zgaduję tylko.
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Wg mnie ten Twój mini jest w b. dobrej kondycji. Jednak ze zdjęcia wynika ze pora go podlać. Co do podłoża to też mam w czymś takim chyba z 2 mini phalaenopsisy i bardzo ładnie mi w tym rosną.
Muszę tez nie zgodzić sie z Emila707 że miniaturek sie nie kąpie. Zwykłe przelanie kwiata w szczególności gdy stoi w zbitym spagnum nie jest wystarczające, miniaturka tak samo jak inne storczyki potrzebuje sie porządnie napić.
Swoje miniaturki namaczam na całą noc a rano wodę która zostaje w osłonce odlewam. Podlewam je w ten sposób raz na tydzień. Efekt: kwiaty ładnie przyrastają a na kilku mam obecnie pędy.
Tiffie ja bym nie zmieniała sposobu podlewania Twojej mini w spagnum skoro sama piszesz ze Ci ładnie rośnie. Tą co pokazujesz traktuj podobnie, a wszystko będzie ok
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

To nie ziemia tylko zmielony torf, który tak jak sphagnum przyjmuje wodę b. szybko. Miniaturka wygląda ok ale czy te korzenie w środku też? tego nie wiesz.
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja swoje mini wszystkie trzy przesadziłam do kory... zauważyłam, że dobrze im z tym bo właśnie puszczają nowe pędy. Na wierzchu jedynie przykryłam sphagnum.
Pozdrawiam, Kamila :)
tiffie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 paź 2015, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Mojego pierwszego też przesadziłam do kory, z braku pomysłu na doniczkę w plastikowy kubek z wypalonymi dziurkami :D i też zdecydowanie mu służy, na jednym pędzie który miał wypuścił nowy, już z pączkami (oby nie zasuszył!), drugi pomału rośnie, a osobno chyba jeszcze jednego puszcza :) raczej nie wygląda to na korzonka :D

Ten w zmielonym torfie stracił pączki wszystkie i pęd kwiatowy zasycha :( ale kwiatki rozwinięte się trzymają, korzenie wyglądają ładnie a liście nadal zieloniutkie :) Więc chyba będzie żył.
Po przekwitnięciu wsadzę go do kory.

Czy macie doświadczenia z podłożem z Campo? Wydaje mi się że jest za "ciężkie" i jak go używałam wcześniej to wybierałam korę żeby było bardziej przewiewne.
AleksandraBdg

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witajcie,
jedną swoją miniaturę Sogo Vivien- Golden Vivien Marginata posiadam już ponad rok. Przesadzona do zwykłej kory i większej doniczki pięknie odwdzięczyła się w tym roku obfitym kwitnieniem.

Obrazek

Mam jeszcze dwie mini, malinową i żółtą z różowymi żyłkami. Je również przesadziłam ale do mieszanki kory i sphagnum. Te akurat dzielą się jedną większą doniczką:

Obrazek

I tutaj wszystkie wraz z Phal.Princess Kaiulani Miki ;)


Obrazek
byku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2016, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witam,
Od razu mówię, że dzisiaj założyłam konto na forum, przeczytałam regulamin i w tym momencie staram się do niego stosować, ale jeżeli jednak moje pytanie jest zbyt durne i jest na nie miliard odpowiedzi, to zaraz usunę. Przeglądałam forum i większość takich pytań jest dość indywidualna i nie byłam pewna, czy też tak muszę robić z tym storczykiem.

Do rzeczy:
Kupiłam kilka dni temu storczyka miniaturowego w Castoramie. Siedzi sobie w mchu, w plastikowym kubeczku z dziurkami na dole (pod spodem, w ceramicznej doniczce miał wilgotny wacik, ale go wyjęłam) i całkiem nieźle się trzyma, ale czytałam, że ten mech, w którym są sprzedawane jest strasznie zbity i storczyki mogą nie być szczęśliwe z tego powodu na dłuższą metę(tzn czytałam, że najlepiej czują się w spagnum, ale wspomnienia z biologii mówią mi, że to chyba to samo).
Zastanawiam się, czy koniecznie go przesadzić do nowego mchu, czy zostawić na razie tak jak jest (oczywiście przesuszyć). No i czy może zostać w tym plastikowym kubku, czy to jakbym trzymała rybę w kuli, a nie normalnym akwarium?
Przepraszam, jeżeli komuś się zjeżył włos na głowie, bo napisałam jakieś okropne dla storczyków rzeczy :( Chcę się nauczyć.
Dołączam zdjęcia :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Na wstępie witaj na forum :wit
Po drugie ślicznego masz storczyka, u mnie w tesco też ostatnio wysyp mini.
Jeśli chodzi o Twoje pytania, nie jestem znawcą, sama storczykami interesuję się zaledwie kilka lat, ale postaram się pomóc :wink:
Plastikowy kubeczek jest jak najbardziej wskazany, phalaenopsis'y hodujemy właśnie w takich podziurawionych plastikowych doniczkach, im więcej dziurek tym większa wentylacja podłoża, biorąc pod uwagę, że Twój maluch jest w dużej ilości mchu (sphagnum) im więcej dziur tym lepiej - będzie szybciej przesychał. Ja swoich roślin nie przesadzam zaraz po zakupie, mimo, że zwykle są z przeceny, więc o ile nie niepokoi Cię stan korzeni - nie wyglądają na zgniłe, martwe itp to ja osobiście nie polecam przesadzania. Pamiętaj, że sphagnum trzyma długo wilgoć, więc ostrożnie z podlewaniem. U mnie jeśli w jakimś phalaenopsis'ie zdarzy się w doniczce sphagnum zwykle jest moją pierwszą ofiarą - ususzam je, niekoniecznie przypadkowo... :roll:
Mam nadzieje, że coś pomogłam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”