Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Moje korzonki a właściwie to mojego mini

Obrazek

Obrazek

Zbieram skorupki od orzechów i go przesadzę, ale mam wątpliwości co do wilgotności , czy będzie należyta , czy aby za szybko nie będzie przesychać.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Nie jestem pewna ale na 1 zdjęciu wyglądają na lekko zgnite powinnaś usunąć spagnum bo za dobrze nie widać
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Doroto na twoim miejscu przesadziłabym mini phal. do drobnej kory. Ja swoje mini w tym hoduje i jest ok. Poza tym nie wiem czy 10 dni bez podlewania dla phalaenopsisów miniaturowych to nie jest zbyt długi okres, bo pamiętajmy, że z inną częstotliwością będziemy podlewać storczyki posadzone w doniczkach o średnicy 12-13 cm i inaczej sprawa będzie wyglądać z tymi posadzonymi w doniczkach o średnicy 8-10 cm. Im mniejsza doniczka tym mniej podłoża, a co z tym się wiąże?= szybsze przesychanie podłoża, więc nie można jednoznacznie ustalić uniwersalnego terminu podlewania wszystkich storczyków..
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Tak wyglądają korzonki mojego mini po usunięciu tego zielska

Obrazek

i mam pytanie : które skorupki mam dać od orzecha te zewnętrzne czy te co są przy orzechu
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Tak wygląda storczyk przed przesadzanie i po.Wycielam mu suche korzenie i zostały mu chyba 3.Przez przypadek ułamal się pedzik więc go odcielam.Posadzilam w nowe podłoże,nieco podlałam i wylałam wodę.Wypuszcza następnego listka i korzenie więc widzę że się ratuje nieźle.
Obrazek

-- 17 cze 2016, o 21:43 --

A tu zdjęcie po przesadzanie. Przepraszam ,że fotki odwrócone ale niestety tak mi przestawia się jak wysyłam przez telefon fotki.
Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dorota72 pisze:Tak wyglądają korzonki mojego mini po usunięciu tego zielska

Obrazek

i mam pytanie : które skorupki mam dać od orzecha te zewnętrzne czy te co są przy orzechu
Skorupki zewnętrzne :)
Jeśli chodzi o korzenie jest ok tylko z tego co widzę musisz go podlewać ok 2 razy w tygodniu zwłaszcza teraz kiedy jest ciepło.

Aniula85 dobrze, że korzeń się ułamał teraz storczyk skupi się na odbudowaniu systemu korzeniowego. Pamiętaj żeby przez około 10 dni nie podlewać storczyka a czy rany po cięciu zasypałaś cynamonem?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ups... nie sypalam cynamonem.Innych storczyków też nie sypalam i dobrze rosły korzenie po przesadzaniu.Podlałam na 2 minutki ponieważ chyba został przesuszony niż przelany.I liście mu się pomarszczyly.
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dziękuję za radę. Chyba będę musiała go przesadzić do ciut większej doniczki bo się już nie mieści.
A właśnie, czy korzenie powinny wystawać nad ziemią? I co mam zrobić z tym napowietrznym, rośnie jak zwariowany.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Zostawić w spokoju roślina dzięki temu korzeniowi pobiera wilgoć z otoczenia.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

TO znowu ja. Chciałam opisać co dzieje się z moim miejscu storczykiem.Otóż,jeden liść już odpadł,inny teraz zolknie.Korzenie nowe na razie nie powstają,ma te stare ale one wyglądają jak zaschniete.Nie wiem czy uda się go uratować? Jak mogę mu pomóc?
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Aniula85 Z tego co widzę twój storczyk nie był w zbyt dobrym stanie ale pocieszę cię miałam 2 storczyki w stanie agonalnym które nie miały w ogóle korzeni. Teraz dochodzą do siebie i wypuszczają nowe liście.
Na zdj widać, że liście są pomarszczone pewnie go przelewałaś skoro korzenie puste.

Wg mnie wyjmij go z tej kory jako, że to maluch umieść go w spagnum ale nasącz podłoże po około 10 dniach od przesadzenia.
Żółknięcie liści nie sugeruje nic dobrego może to jakiś grzyb zaatakował roślinę, jeśli liść żółknie od nasady to może być tak jak napisałam. Na forum jest wątek reanimacja storczyków w keramzycie jeśli chcesz to możesz zastosować tę metodę ale do takich maluchów wg mnie lepiej sprawdzi się spagnum (szkoda, że nie zasypałaś ran węglem albo cynamonem zniwelowałoby to ryzyko wdania się zgnilizny teraz to już pewnie musztarda po obiedzie). W moim przypadku keramzyt się nie sprawdził ale u mnie padły duże storczyki a malucha mam tylko jednego.

Jeszcze jedna uwaga po przesadzeniu w nowe podłoże nie podlewamy storczyka a tym bardziej takiego niezabezpieczonego z uwagi na to, że obcięłaś mu korzenie i pewnie został przelany.
Mam nadzieję, że go uratujesz ale musisz uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli interesuje cię reanimacja w kamykach:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

Z tego co widzę te 3 korzenie są powietrzne normalnych brak a usunąć powinnaś wszystkie nawet te zaschnięte.
Możesz ustawić tackę wokół rośliny z keramzytem ale tak aby doniczka nie dotykała wody (keramzyt musi być zwilżony) a na same liście możesz robić okłady z mokrych ręczników kuchennych. Powinno pomóc ale wg mnie zrobiłaś błąd tym dodatkowym podlaniem.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Dzięki za porady,jednak kwiatka dałam w dobre ręce mojej mamie. Ona dała mi swoją miniaturkę i teraz już błędu z podlewaniem jej nie popełnię . Reszta storczyków ma się super i jeden będzie kwitl :) ;:138

Nie potrafię chyba ratować storczyków bo już dwa zostały przeze mnie wyrzucone. Próbowałam reanimacji w kamykach ale u mnie żadnych efektów nie było. No i kwiaty znalazły się w koszu bez korzeni i z wiotkimi liśćmi:( Teraz już nie chcę pozwolić na to żeby jakiegoś stracić :) Dlatego właśnie ten mój mały niewypał oddałam w dobre ręce :)
Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam :D
Dorota72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 cze 2016, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Witam,

dawno mnie tu nie było. Mój mini zwariował, dostał nową doniczkę, ziemię i wyrastają korzonki napowietrzne. A kwiatków nie widać.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”