Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wysuszona lodyzki mini storczyka

Post »

Może się mylę, ale ja nie dostosowywałabym nawozu do pory roku lecz do fazy rozwoju danego storczyka :) Jeśli wypuszcza pęd to nawóz z przewagą fosforu i potasu a jeśli jest po kwitnieniu to nawóz z przewagą azotu by roślina ładnie przyrastała w liście i korzenie bo P czy K i tak nie wykorzysta :)

To prawda, że storczyka do kwitnienia inicjuje amplituda temperatur ale słowo "hartować" chyba jest zbyt mocnym stwierdzeniem.. Wystarczy niewielka różnica temp. między dniem a nocą poprzez postawienie storczyka blisko szyby, ewentualnie przy rozszczelnionym oknie :D Żeby komuś nie przyszło do głowy go wyziębić ;)
hybryda pisze: Rożnica temperatur spowoduje szybki wzrost pędów storczyków co wiąże się z jego szybszym i bogatszym kwitnieniem.
Niekoniecznie szybki wzrost pędu oznacza szybkie i bogate kwitnienie bo na to ma wpływ wiele innych czynników jak choćby nawóz, temperatura, wilgotność powietrza i słońce :) Powiedziałabym, ze zimą jest to przeważnie mniej obfite kwitnienie bo wiele pączków usycha z powodu małej ilości światła czy suchego od kaloryferów powietrza.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
hybryda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2013, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: wysuszona lodyzki mini storczyka

Post »

Masz rację "hartować" rożnie można zdefiniować :) Nawożę w ten sposób storczyki od dwóch lat, potas jesienią jest zdecydowanie lepszy, przynajmniej dla moich storczyków. Jednak mogę się mylić :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: wysuszona lodyzki mini storczyka

Post »

Może tak Ci się to akurat zgrywało z cyklem rośliny, że na jesieni kwitły, więc przewaga potasu dobrze im wtedy robiła :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Odświeżam wątem. :wit
Miniaturki są coraz bardziej dostępne. Dzisiaj są piękne w promocji w OBI, a obok w kwiaciarnii bardziej zaniedbane i oczywiście droższe. Mam jedna miniaturkę /0k. 10 cm wys/ Dostałam w połowie marca i szybko zrzuciła kwiaty. Siedziała aż do teraz bez zmian. Teraz wyrósł jeden korzeń powietrzny. Po przeczytaniu kilku wątków o storczykach postanowiłam go przesadzić do storczykowego podłoża. Może macie jakieś doświadczenia w tym temacie.
Czekam na porady. ;:162
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Storczykowe podłoże dla miniaturek nie jest najlepsze. Wiele osób już tutaj na forum robiło tego typu eksperymenty, ale powracali do sphagnum. Kora w takich malutkich doniczkach za szybko wysycha i można storczyka zasuszyć :roll:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Też się nad tym zastanawiam. Wstawiłam storczyka do szklanego naczynka ze żwirkiem akwariowym /wygotowanym/.Tak wygląda po podlaniu. Nadmiar wody z kamyków wylałam. Dopóki korzonki nie przerosną doniczki to może się ten sposób sprawdzi. Obrazek .
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
bergamotka
100p
100p
Posty: 162
Od: 14 wrz 2010, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Witam. Choć czytam Was często, to jest to mój pierwszy post w dziale storczykowym. Sama mam kilka dużych falenopsisów i trzy miniaturki, które są posadzone w korze. Choć wiem, że nie jest to przez Was polecany sposób uprawy to postanowiłam podjąć ryzyko i przesadzić dwie z nich do kory ( Mini Mark już od początku był posadzony w korę). Zrobiłam to głównie dla tego, że roślinki wymagały przesadzenia do świeżego podłoża i obcięcia zgnitych korzeni, a jedyne co wtedy miałam w domu to była kora. Ponadto bałam się, że nie będę potrafiła dobrze wyczuć kiedy należy podlać roślinki.

Miniaturki zakupiłam wiosną tego roku. Jedna była już przekwitnięta (prawdopodobnie biała), a druga różowa ( zdjęcia w moim wątku na stronie 11) dość szybko straciła kwiaty po przyniesieniu do domu. Przesadziłam je wówczas do nie dużych pojemników po pewnym deserze. Większe kawałki kory pocięłam na mniejsze części. Na wierzchu położyłam trochę wyparzonego mchu, który później jednak usunęłam ( jego część wraz z wodą dostała się między korę). Przez lato korzenie ładnie przerosły podłoże, a obecnie obydwie roślinki wypuściły pędy kwiatowe.

A to zdjęcia wykonane wczoraj wieczorem.

Miniaturka kwitnąca prawdopodobnie na biało

Obrazek

Obrazek


oraz na różowo


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jak widać na zdjęciach rośliny całkiem dobrze zadomowiły się w korze. Korzenie są znacznie grubsze niż były na początku. Wymagają jedynie częstszego moczenia (latem i teraz, gdy grzeją kaloryfery, około 2 razy tygodniu, jak jest chłodniej jeden raz wystarczy) przez około 15 minut. Korzenie dość szybko przesychają, gdyż dla lepszego przepływu powietrza zrobiłam dodatkowe dziurki po bokach doniczek. Na co dzień są zawieszone w oknie zachodnim nad innymi roślinami.

Jak więc widać z powodzeniem udaje mi się uprawiać miniaturowe falenopsisy w korze.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Oczywiście, że z powodzeniem można uprawiać mini w korze, jednak te malutkie doniczki bardzo szybko w tym podłożu przesychają i osoba przyzwyczajona do moczenia storczyków raz na dwa tygodnie może się "zagapić". Jeśli tylko będzie się o nich pamiętać wystarczająco często, to i bez podłoża je można uprawiać z powodzeniem :wink: Tutaj już każdy musi dostosować sposób uprawy do swoich własnych przyzwyczajeń i preferencji.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Pięknie Ci się rozwijają miniaturki! A moje dwie porosły pleśnią!!! Dziś rano dojrzałam! I trzony im się czarne jakieś zrobiły. Może za wysoko mchem obłożyłam? I korzonki brzydkie się jakieś ciemne zrobiły. Co robić? Nie mam nic na pleśń... ;:145 ;:145
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Przesadzić szybciutko, przesadzić ;:65
Ja miałam w przypadku maluchów tak, że zdrowe listki, które były najniżej, mi odpadły.. zupełnie zielone Też chyba za wysoko miałam mech, który pewnie zbyt często kropiłam i listki się u nasady ułamały, więc trzeba być ostrożnym :(
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Przesadziłam! Jednemu wyjełam nadmiar mchu, tak żeby trzon miał na wierzchu, bo korzonki są w miarę ok. A drugiemu musiałam poucinać i wsadziłam do kieliszka z keramzytem na reanimację. Też mi te ostatnie liście odpadły a całkiem zdrowe były. Istny szpital storczykowy! ;:14 ;:219
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mini storczyk !!!

Post »

No teraz mech zdecydowanie dłużej przesycha, u mnie nawet przelanie to za dużo,więc lekko tylko skrapiam podłoże. Mech też jest dobry do reanimacji, więc chyba niepotrzebnie przenosiłaś go do keramzytu, chyba, że masz dobre rezultaty z taką reanimacją :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

No to się właśnie okazało, że keramzyt dla mini też się nie sprawdził, bo wcześniejsze dwa mini posadziłam w ramach reanimacji, a dziś jak zajrzałam rano to się okazało że cały trzon w grubym kożuchu pleśni ;:145 ;:145 Oczyściłam jednego, a drugiemu niechcący odłamałam cały trzon i zostały liście w kupce... Nie wiem czy coś jeszcze z tego będzie? ;:145 i w co wsadzić te storczysie? W mech? Już sama nie wiem co robić... ;:145 ;:145

Obrazek Obrazek
Takie brązowe bo cynamonem posypane są...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”