Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Basia M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Dziękuję za informacje. Oczywiście czytam o storczykach ile się da, ale jestem na tyle początkująca, że nie do końca rozumiem te błędy w hodowli. Co znaczy przelanie storczyka musiałam odczuć i zobaczyć na własne oczy. W takim razie będę podlewać storczyka z dala od jego stożka wzrostu. Poczekam aż ten storczyk wypuści pęd ratunkowy, mam nadzieję, że się uda. Powoli może uda się nauczyć dbać o te piękne kwiatki. Pozdrawiam :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Basiu proponuje podlewać storczyka poprzez wstawienie go do naczynia z wodą (letnią, nie za ciepłą ani w żadnym wypadku zimną, bo są to rośliny tropikalne). Wtedy unikniesz tego typu przykrości, podlewanie od góry jest trudne i łatwo o zalanie stożka wzrostu...
Basia M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Dzięki, teraz rozumiem dlaczego lepiej tak podlewać. Mam nadzieję, że już nie popełnię takich błędów. ;:218 ;:131
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Basiu poza tym niezmiernie trudno jest hodować storczyka w samym sphagnum. Mech ten ma właściwości mocno chłonące, długo trzyma wodę (łatwo o przelanie i gnicie korzeni). Z jednej strony dobrze chłonie wodę i rozpycha się jak gąbka ale z drugiej strony kiedy przesycha to chłonie wodę z korzeni. Poza tym często się zbija w jedną bryłę co powoduje, że korzenie storczyka nie oddychają i zamierają.
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Też od niedawna mam mini,więc jakie podłoże jest najlepsze??? Niedawno gdzieś tutaj na forum przeczytałam że pewna dziewczyna przesadziła swoje mini do kory i zaczęło jej umierać, już sama nie wiem,a nie chce stracić mini.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Ogólnie zasada jest taka, że nie powinno się zmieniać drastycznie rodzaju podłoża storczykowi, bo niestety może zareagować zamieraniem. Kiedyś będąc na wystawie storczyków rozmawiałam z jednym z hodowców o zmianie podłoża, gdyż kupiłam u niego phal PK Miki, które było posadzone w same sphagnum. Powiedział, że należy stopniowo roślinę przyzwyczajać do nowego podłoża (tak jest najbezpieczniej), tzn jeśli storczyk jest posadzony w samym mchu to przesadzając go można do nowego sphagnum (2/3 ilości) dodać 1/3 ilości nowego podłoża (w moim przypadku był to keramzyt). Przy następnej potrzebie przesadzenia zwiększyć ilość do 2/3, a przy 3cim przesadzeniu całkiem przesadzić do nowego podłoża. Jeśli chodzi o droższe lub sentymentalnie cenniejsze rośliny postępuje zgodnie z tymi wskazówkami, co do reszty ryzykuje i przesadzam od razu do podłoża docelowego czyli jeśli storczyk był posadzony w mchu to np sadzę go w keramzycie. Niektóre egzemplarze nie wytrzymują takiego szoku i marnieją ale są też takie, które normalnie od razu adaptują się w nowym środowisku także decyzja należy do Ciebie.
Basia M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Natko faktycznie ten mech wcale nie wysycha, korzenie są intensywnie zielone cały czas, a podlałam go tylko raz w tym miesiącu. Na razie wyciągnęłam go z doniczki i próbuję wysuszyć, w przyszłości będę kwiatki przesadzać do kory tak jak mówisz stopniowo. :)
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Ja kupiłam sobie dwa mini w tesco w lutym. Oczywiście były posadzone w mchu, a że dwa takie już ukatrupiłam to bez zastanowienia przesadziłam do drobnej kory, a na wierzch dałam mech. Zrzuciły dwa pączki maleńkie, ale to pewnie zmiana miejsca, temperatura w trakcie transportu. Teraz wypuszczaja pąki i rosną im korzenie. Ja osobiście wolę uprawę w korze :)
Mam też jednego mini z keiki, którego oddzieliłam od rośliny matki /całość teściowej/ i miała 3 zdrowe korzenie /u niej stały ciągle w wodzie/ - teraz korzenie rosną jak szalone i jeszcze mi zakwitł! Nie taki mini straszny, :) traktuję je tak samo jak te duże.
Pozdrawiam, Kamila :)
ginuha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 mar 2015, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Witam, ostatnio oprócz zamęczonego topielca w sprawie którego prosiłam już o pomoc w dziale ratowania topielców, dostałam (podobno) miniaturę w całkiem jak mi się wydaje dobrej kondycji. Jednak problem z nim takim że ma masę korzeni które wystają z każdej strony z tej maluteńkiej doniczki, jest ich tak dużo że na dobrą sprawę nie ma w ogóle podłoża. Tak właściwie to było... postanowiłam go dziś przesadzić. Dostał lokum o jakieś 1,5 cm większe, jednak korzenie zaplecione już na kształt starej doniczki nijak nie chciały się odpowiednio ułożyć w nowej, więc miniutek dalej, że tak powiem, unosi się troszeczkę nad podłożem. Czy będzie mu to w ogóle przeszkadzać? Jeżeli tak to jak bardzo? :)
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

A czy storczyk był podlany przed przesadzaniem? jeśli tak to nie powinno być problemy z ułożeniem korzeni.. Oglądałam gdzieś film instruktażowy bodajże z OS i tam pan mówił, żeby nie martwić się lekkim połamaniem korzeni podczas sadzenia w nowe podloze o uklepywania go.. ja ze swoich obserwacji wiem, że lepiej upchnąć go bardziej niż ma "dyndać" w korze - nietrudno wtedy o wypadek..
Pozdrawiam, Kamila :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Przy przesadzaniu miałam podobny problem, tylko że z dwoma dużymi. Po namoczeniu, a pół dnia stały w wodzie, nijak nie mogłam wyjąć korzeni z doniczki. Musiałam rozcinać i wyjmować korzonek, po korzonku - tak przyrosły.. :;230 Nie wspomnę już o rozdzielaniu ich i umieszczeniu w nowe doniczki, oraz "upychaniu" kory między korzeniami.. :roll: A i tak, kształt korzeni był doniczkowy. :lol:
Po 2-3 godzinach męczarni z jednym, jakoś upchałam.. :wink:

Mam jeszcze pytanie odnośnie miniaturek.
Czy ktoś miał może zawieszoną na suficie w małej osłonce? Tak jak dużego storczyka, w dużej?
Haczyk jest umieszczony ok.20-30cm. od firanki. Kiedyś wisiał sobie tam Cissus i dobrze sobie radził. Jednak nie jestem pewna, co do takiego maleństwa..
Planuję kupno jednej, może dwóch mini. O ile spotkam. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Phalaenopsisy jak najbardziej nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach. Niejednokrotnie widziałam u innych takie cuda. Minus jest taki, że storczyk będzie przechylał się w stronę światła i się skrzywi, więc jeśli planujesz je tak hodować to pamiętaj, że jak już raz Ci się bardzo przekrzywią to raczej ich później na parapecie nie ustawisz. Co do lokum wiszącego to podstawowe pytanie jest czy te maleństwo będzie miało odpowiednią ilość światła? Czy, aby nie będzie za ciemno? Jeśli tak to śmiało możesz je wieszać, słodko będą wyglądać takie wiszące mini ;:167
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Pięknie wyglądają takie wiszące. A jeszcze piękniej, w takich szklanych kulach. ;:167 ;:167 ;:167
Póki co nie spotkałam takich akcesoriów, więc zostają zwykłe doniczki wiszące..
Oczywiście nie przeszkadza mi że mini się w nich wykrzywi, ale zastanawiam się czy takie mini u mnie przetrwa. No cóż.. Jak nie spróbuję, to się nie dowiem..
Będę jeszcze musiała rozwiązać kwestię światła. Rzeczywiście zimową porą może być troszkę za ciemno, bo w lecie jest raczej jasno.
Dzięki za odpowiedz. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”