Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Mam je pod lampą LED w tej chwili bo mają być ozdobą paludarium. Podlewam raz na kilka dni. Jak na razie żyją? Mam jeszcze Scaphosepalum grande (później wkleję fotkę) i mini falenopsisa.
Wygrałem je na ebay.
Ale myślę, że chyba je sprzedam bo chyba nie mam za bardzo warunków dla nich.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Jak dla mnie wyglądają wzorowo :) Długo je masz? Też zawsze chciałam, ale właśnie brak warunków mnie zniechęcił. Wyglądają pięknie! Może jak już je masz to warto je zachować i pokombinować, żeby miały dobrze? ;) Nie mogą już być ozdobą paludarium?
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Mam je ok 2 tygodni. Sęk w tym, że zanim paludarium gotowe będzie to jeszcze trochę czasu upłynie.
Źle im chyba nie jest. Nawet falenopsis przesadzony na korę kwitnie. Poobserwuję i zobaczymy.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Scaphosepalum grande
Obrazek
hegena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Mam pytanko . Ostatnio kupiłam mini storczyka na wyprzedaży. W środku stożka wzrostu miał jak się okazało zdrewniały pęd którego wyjęłam za pomocą pęsety na końcu był troszkę spleśniały. Ogólnie ten pęd miał z 1 cm. Czytałam , że jeśli miał pęd wychodzący ze stożka na środku to niestety nie będzie rósł? Ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Olu jeśli rzeczywiście kwitł ze stożka wzrostu to raczej nie ma co liczyć na jego dalszy rozwój. Jednak możesz liczyć na basal keiki także jeszcze nic straconego ;:333
nandram
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2015, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc w storczyku!:)

Post »

Jakieś ponad pół roku temu dostałam mini storczyka. Teraz po zimie zaczyna wypuszczać listki, obcięłam suchy pęd, ale nie wiem czy nie powinnam przenieść go do innej doniczki? Czy ta jest wciąż okej? Nie znam się na tym, bo to jedyny kwiat, jakim się zajmuję. A jak już przeniosę, to mogę zostawić tak jak jest tutaj, sama woda? Czy potrzebuje ziemi? ;:202


PS. Niestety nie wiem, czemu obróciło mi zdjęcia w drugą stronę.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o pomoc w storczyku!:)

Post »

Przepraszam bardzo, ale kto go wpakował do tego słoika ? Przecież to nie korniszon .....

Proponuję czytanie forum i natychmiastowe wyjęcie rośliny ze szkła i zostawienie do wyschnięcia korzeni, a po przeschnięciu posadzenie jak się należy do podłoża do storczyków i osłonkę plastikową, przezroczystą.

Jeśli po wyjęciu korzenie będą zielone to znaczy, że jest ok, ale jeśli będą miękkie, czarne lub brązowe to znaczy, że gnije i trzeba reanimować. O reanimacji też znajdziesz informacje na forum.
nandram
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2015, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc w storczyku!:)

Post »

W takim 'słoiku' został kupiony :? Dziękuję za pomoc :)
Basia M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratowanie ministorczyków

Post »

Witajcie

Od dawna próbuję hodować ministorczyki, popełniałam wiele błędów, przesadzałam kwiaty do ziemi i podlewałam jak paprotki. Teraz mam przeżroczyste osłonki, podlewam oszczędnie, właściwie moczę pod kranem, potem stawiam w osłonce, a potem wylewam wodę z osłonki. Wszystkie storczyki kwitły, kiedy je kupiłam. Jak przyniosłam je do domu (była zima), to pączki uschły ale kwiatki powoli więdną, jakiś miesiąc już kwiatki się trzymają. Jeden ze storczyków po kolei traci wszystkie liście, robią się żółte i odpadają. Został mu już tylko jeden, zaraz dodam zdjęcie. Staram się nie otwierać okna na oścież, storczyki mają prawie cały czas stałą temperaturę, nie są przestawiane. Patrzę na kolor korzeni, jak są mniej zielone to podlewam. Dlaczego te liście tak żółkną, co robię nie tak? Pozdrawiam wszystkich miłośników storczyków:)
Basia

Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Basiu, ze zdjęć wynika że stożek wzrostu został zalany, na ten temat możesz poczytać na forum, więc nie będę kopiować wcześniejszych wpisów.
Basia M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Ok dzięki. Tylko dziwi mnie, że to jednak nadmiar wody, bo podlewałam go tylko dwa razy w ciągu miesiąca. I to właściwie tylko zamoczyłam pod kranem, a potem stał i po jakimś czasie wylałam to co się przesączyło przez ten mech i korzenie. Może za pierwszym razem za długo stał z tą wodą, ale woda nie dotykała korzeni. Poczytam o tym zalaniu. Czy możliwe, że jak z kranu poleciała woda prosto na ten stożek wzrostu, to właśnie dlatego kwiatek umiera? Załączam aktualne zdjęcia i dodatkowo zdjęcia pozostałych dwóch storczyków. Im uschły pączki i powoli usychają kwiatki. Najepiej trzyma się fioletowy, ma w doniczce prawie samą korę i ona nie jest wilgotna. Pozostałe mają więcej mchu. Dotknęłam palcem i faktycznie jest wilgotny, mimo że podlewałam kwiatki tydzień temu. Może ten mech nie służy tej odmianie? Czy warto przesadzić tego storczyka bez liści czy już nadaje się do wyrzucenia? Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Lejąc wodę prosto z kranu mogłaś zalać stożek, jeśli nie odsączyłaś chłonnym ręcznikiem papierowym wody ze stożka, to rzeczywiście mogły odpaść wszystkie liście przez zalany stożek. Roślinaa może (ale nie musi) wypuścić ratunkowo basal keiki (czasami tak się dzieje) ale ogółem jest stracona. Jeśli chodzi o drugi egzemplarz to storczyk przekwita. Proponuje poczytać o podstawowej uprawie phalaenopsisów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”