Moje storczyki - femoris

Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Moje storczyki - femoris

Post »

Choroba storczykowa dopadła mnie dosyć niedawno, wcześniej miewałam storczyki ale było to w czasach kiedy nawet kaktusa potrafiłam ususzyć :oops: Teraz od sierpnia zainteresowałam się bardziej warunkami w jakich należy storczyki uprawiać i póki co efekty są zadowalające ;:108 Moja 'imponująca' kolekcja liczy teraz 3 storczyki, ale z każdego z nich jestem b. dumna :D Poza tym ostatnio zaczęłam kombinować z ich zapylaniem, zobaczymy czy i jak wyjdzie :)

To moje skarby
Obrazek już niestety przekwitł, ale ma się całkiem nieźle, przeszedł w stan spoczynku, mam nadzieję, że za kilka miesięcy znowu zakwitnie (41 cm)
Obrazek też przekwitł, obecnie wypuszcza kilka nowych korzeni (tę plamkę na liściu miał już jak go kupowałam ;/) (13 cm)
Obrazek
Obrazek mój ostatni nabytek :) (78 cm)
empe88
200p
200p
Posty: 272
Od: 18 mar 2010, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZG

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Piękny początek kolekcji :) Mam takie same jak 2 pierwsze z Twoich zdjęć. Ten pierwszy jest moim najchętniej rozwijającym się storczykiem :) :) Z drugim gorzej, ale moja mama ma podobnego i niedawno wypuścił u niej nowy pędzik :)
Magda
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Od tego pierwszego w sumie się zaczęło, bo skojarzył mi się trochę z kwiatami wiśni, na których punkcie mam bzika, no a potem to już z górki, z każdym dniem kocham storczyki coraz bardziej :P
Myślicie, że wyjdzie coś ze skrzyżowania pierwszego phal z cambrią? póki co pyłkowiny się przyjęły, kwiatki zamknęły znamię :)

empe, u mnie póki co na odwrót, miniaturka wypuszcza korzenie jak szalona, a różowy phal sobie śpi i nie mogę się doczekać kiedy znowu zakwitnie (a przekwitł dopiero niecały miesiąc temu :) )
Awatar użytkownika
Goska1307
200p
200p
Posty: 482
Od: 5 sty 2010, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Witaj w gronie storczykomaniaków :wit Uważaj bo z tej choroby nie da się wyleczyć i w dodatku wirus rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie szczególnie przez ;:101 atakuje Na szczęście nie jest to choroba śmiertelna tylko kosztowna i zajmuje dużo miejsca na parapetach :;230
Zapraszam... :) i pozdrawiam..
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=31919" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Dzięki Wam za miłe powitanie ;)
Gośka, taką mam właśnie nadzieję, że jest to choroba nieuleczalna, bo za nic nie chciałabym się z tego wyleczyć :D W razie potrzeby oddam moim storczykom całe biurko i wszystkie półki, umiem się dzielić :D A jak to nie wystarczy to zaatakujemy i inne pokoje :P Co do kosztowności to trzeba będzie przeboleć w imię wyższego dobra :lol:
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Aż się boję pomyśleć :P myślałam nad czymś trochę efektowniejszym od phal, ale niezbyt kapryśnym. Macie jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Dendrobia sobie zakup są naprawdę sympatyczne i ładnie się rozmnażają :D
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

femoris pisze:Aż się boję pomyśleć :P myślałam nad czymś trochę efektowniejszym od phal, ale niezbyt kapryśnym. Macie jakieś propozycje?
Vandy :)). To storczyki dużo prostsze od Dendrobiów czy Paphiopedilów, mają dość podobne wymagania jak Phal., tylko je się trzyma bez podłoza (w wazonie lub wiszące) i kąpie się. Nie polecam Miltonii, bo one raczej rzadko się udają, to dość efemeryczne rośliny.
Co do krzyżowania, Phal. z Cambrią się raczej nie uda, te storczyki bardzo się od siebie różnią, Phal. jest monopodialny, a Cambria sympodialna, z pseudobulwami. Phal. da się krzyżować z Doritis i z Vandowatymi, albo z innym Phal. (pare lat temu zapyliłam Phal. pyłkiem Vandy, mialam torebkę nasienną, ale w domowych warunkach niestety siew jest praktycznie niemożliwy). Krzyżówki między róznymi Phal. też mogą być bardzo ciekawe, bo każda otrzymana roślina byłaby inna, niepowtarzalna.
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Będę próbowała rozmnażać je w warunkach laboratoryjnych, na szczęście mam dostęp do wszystkich potrzebnych odczynników i szkła, więc mam nadzieję że mi się uda, jak nie za pierwszym to kolejnym razem :) Co do krzyżówki to tak myślałam, ale i tak musiałam spróbować :lol: Zapyliłam tak tylko jednego kwiatka :)

Jeśli chodzi o następne storczyki to już czuję że jestem stracona, wystarczyło przejrzeć zdjęcia vand i dendrobiów i mam co najmniej kilkanaście typów, które muszę mieć! :D

To kilka z nich, chętnie się dowiem czy ktoś z forum ma doświadczenie z którymś :)

XXXXXXXXXXXXXXX-wykasowane zdjęcia

Post zmoderowany
Niestety, zdjęcia zostają wykasowane.
-zdjęcia bez zezwolenia autora nie mogą być prezentowane na forum.
Wszelkie takie działania są naruszeniem prawa autorskiego.
Proponuje zapoznać się z Regulaminem Forum,
moderator-JOVANKA/16.11.10
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

To, co znalazłaś, to odmiany botaniczne. Najpierw sprobuj z hybrydami, są dużo prostsze (i ładniejsze).
To pierwsze to jest Ascocentrum, to drugie Rhynchostylis, a na Dendrobiach nie znam się, bo nie uprawiam tego gatunku.
Hybrydy Vand i Ascocendy (Vanda x Ascocentrum) mozesz znajść w LM lub internecie, albo na wystawach, ale one są bardzo rzadko i w niewielu miejscach.
Co do siewu, fajnie, że masz takie możliwości, warto więc poprobować krzyżować ze soba rózne Phal. (lub inne storczyki, ale np. Dendrobium z Dendrobium, Paphiopedilum z Paphiopedilum), moga być ciekawe efekty.
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Ok, dzięki za rady, wszystkie są dla mnie bardzo cenne :)
w takim razie czeka mnie wizyta w LM, oby jak najprędzej :tan przez internet wolałabym nie zamawiać, słyszałam, ze rzadko zgadzają się na odbiór osobisty, a boję się, że kurier poturbowałby mi to delikatne cudo
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Ja już dużo razy zamawiałam z internetu, zawsze rośliny dochodziły w idealnym stanie. Większośc sprzedawców dobrze je zabezpiecza, więc nawet kwitnące rośliny można bez obawy zamówić. A w LM są Vandy, ale ceny są ok. 160 zł, chyba, ze bedziesz mieć szczęście trafić na przeceny. W internecie są tańsze, ale musisz patrzyć na korzenie. Korzonki muszą być grube i liczne, liście sztywne i jednolicie zielone. Kwiaty mogą być, a nie muszą.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Moje storczyki - femoris

Post »

Witaj wśród nas ;)

Piękny początek kolekcji ;:108

Ja zaczynałam od dwóch sztuk, teraz mam ponad 70... ;:224 Skoro Jesteś zarażona tą chorobą, kolekcja na pewno się powiększy o kolejne cudne orchidee. Tego Ci z całego serca, życzę :D
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”