Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Zuzakoniarka
50p
50p
Posty: 59
Od: 6 sie 2013, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witaj, poczytaj wcześniejsze posty, tam jest o oczyszczaniu storczyków z pleśni spirytusem chyba.

:)

Moje też dzielnie rosną :)
Ola :wit
ewelinajaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mysle o obsypaniu węglem drzewnym, bo chciałam cynamonem, ale cynamon ponoć zwalnia przyrost :( zobacze co dziś się tam dzieje i pomyśle. A może Wy mnie w tym upewnicie?
ewelinajaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aligator40 najlepiej jest najpierw zidentyfikować szkodnika i odpowiednio działać. Wciornastki podobno dobrze łapią się na żółte lepy, ale nie osobniki dorosłe. Przyczepiane do doniczki blisko podłoża, pocięte lepy na małe kawałki. Takie małe pułapki w podłożu. :) W najgorszym razie mogą być to przędziorki. Malutkie, ledwo widoczne pajęczaki wielkości mniejsze niż 1mm. Te pajęczaki są wtedy widoczne jak pojawi się ich zwiększona ilość. Można wziąć szkło powiększające i obserwować. Jednak jak dla mnie, wygląda to na robotę wciornastków.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ewelinajaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziewczyny pomocy nie wiem co robic :( Mojemu pięknem u storczykowi zaczely zolknac liscie. Dwa odpadly trzeci tez zolknal. Postanowilam zagladnac do srodka nie bylo tak zle namoczylam obcielam zgnile i puste korzenie i w sobote wsadzilam do podloza, ale popelnilam blad bo do starego i mokrego. Dzis zobaczylam plesn. Znowu wyciagnelam. Poradzcie co mam robic wsadzic do nowo kupionego podloza do storczykow z orchid sklepu. Czy nadaje sie tylko do kamieni...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Jeżeli pojawiła się pleśń, to użyj Bioseptu, według przepisu na opakowaniu. Także miałam z pleśnią do czynienia, ale jakoś dałam radę i się jej pozbyłam tym środkiem. Widzę że ma ładne korzenie na pierwszym zdjęciu, robione już pewnie po usunięciu tych suchych/martwych. :?: Po moczeniu w biosepcie zaczekaj aż mu korzenie przyschną, a (jedynie ewentualne) miejsca cięć zasyp cynamonem. Wsadź go w korę( może być z dodatkiem kokosa, utrzymuje nieco dłużej wilgoć). Nie podlewaj go przez 7 do 10 dni wodą, nie zraszaj.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Opsikałam go zapobiegawczo i pooglądałam ale żywcem nic po nim nie pełza, nie skacze i nie wysysa. Może taka jego uroda :shock:
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam ponownie, kilka stron wcześniej pokazywałam mojego reanimowanego storczyka, wszystko pięknie, wypuszcza nowe korzenie, niestety zauważyłam że one szybko zasychają na końcach, tak się łuszczą :( nie wiem co robić
już z 3 z nich się tak dzieje!!! Gdzie popełniam błąd?

rano i po południu nawilżam rozproszoną wodą, często zwilżam kamienie i keramzyt pomiędzy nimi by było wilgotno, czasem puszczam też nawilżacz by miał z czego czerpać i nie wiem co dalej? może go w podłoże wsadzić jednak? 4

Obrazek

Obrazek

Obrazek
na tym ostatnim widać nowy korzeń a poniżej taki właśnie króciutki uschnięty
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

To te co je zasypałaś cynamonem? Jeżeli tak to nic dziwnego, po prostu za bardzo je nim posypałaś. A wiadome cynamon jest w stanie poparzyć korzenie, dla tego stosuje się go tylko na miejsca cięć.
Jak masz nawilżacz powietrza, to myślę że on spokojnie wystarczy +/- zraszanie samych kamyczków. Tak mi się zdaje. ;:173
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Niestety to świeże, które nie miały z cynamonem styczności nawet :(
Dziś zauwazyłam że najnowszy liść ma jakieś odbarwienia jasne w dodatku brzegi ma podeschnięte, a może go toczy jakiś pasożyt czy inne ustrojstwo? :(
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Może słońce go za bardzo przyprażyło? Jeżeli nie jesteś tego pewna, to wstaw zdjęcia. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Trzynastko a może Ty mnie pokierujesz co się może dziać?
Trzymam storczyka w kamieniach już chwilkę, wyszły 3-4 nowe korzonki niestety szyko obsychały na końcach, tak się jakby zaczęły łuszczyć i nie ma przyrostu już potem. Widzę że roślinka się stara i wszelkimi sposobami szuka ratunku. Nie wiem jak jej pomóc lepiej, niż to robię.
Stała cały czas na oknie południowym, w tym miejscu mam ok 23-25stopni i 40-55% wilgotności, a nocą nieco tylko mniej i 38-40%. Czasem puszczałam tam nawilżacz. Dwa dni temu przeniosłam go na szafkę w kuchni, u mnie to jest jedno wielkie pomieszczenie (salon z aneksem), szafka na wysokości ok 160cm. Z dala od okna ale z lekkim dopływem światła. Bo praktycznie całą ścianę mam przeszkloną i w pomieszczeniu jest mega jasno.
Zraszam mgiełką ale nie do storczyków tylko wodą odstaną w rozpylaczu, czasem tylko rano a czasem 2 razy w ciągu dnia. W kamieniach na dnie wciąż stoi woda, bo piasku nie mam na dnie. jest kilka kulek keramzytu pomiędzy kamieniami, dodatkowo kula z kamieniami stoi na płaskim talerzu z keramzytem z wodą.

Liście miękkie i biedne, nawet najnowszy listek który wyszedł zdrowy i tchnął we mnie nadzieję lekko przyżółkł (może słonko kwietniowe?) i obsucha na końcach.

Pokażę Wam bidę i proszę o jakieś rady bo to bardzo ważny dla mnie storczyk, pierwszy urodzinowy od Mamy, nie chcę się poddawać.
Czy wsadzenie go w ukorzeniacz i zwykłe podłoże storczykowe by mu lepiej zrobiło gdybym korzenie powietrzne wsadziła w podłoże? Jak myślicie bo widzę że kamienie chyba nie dają rady. Albo ja coś źle robię, pokazuję dużo zdjęć byście miały ogląd jak to wygląda.

P.s. raz go moczylam chyba (nie wiem na 100%) w wodzie z odżywką - mogłam go przenawozić? Czy ma za sucho - załamka nie wiem co jest nie tak a staram się bardzo :(
a może storczy jest chory?


Obrazek

Obrazek

tu gorszej jakości zdjęcie tego zdrowego jeszcze korzonka ze zdjęcia powyżej:
Obrazek

kolejny młody korzonek który się łuszczy/obsycha czy nie wiem co robi?
Obrazek

Na tym zdjęciu 3 młode korzonki i wszystkie przestały rosnąć i się łuszczą :cry:
Obrazek

podwozie storczyka
Obrazek

I z profilu
Obrazek

Liście biedaka te stare
Obrazek

Listek nowy który wyglądał zdrowo niedawno teraz ma się tak :
Obrazek

i od spodu lekkie kropki jasne zauważyłam dziś
Obrazek

Proszę o konkretne porady co z nim zrobić bo zwariuję niebawem... ;:180
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Keramzyt zatrzymuje pewną ilość wody, nie jest taki jak kamienie. Może być w tym przyczyna.
Całkowicie uschłe korzenie odetnij.
Co do młodego liścia, obstawiam słoneczko. Zastanawiające są te kropki.. :?
Może to stare uszkodzenia i nie zauważyłaś ich wcześniej? :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”