Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Zrób tak żeby korzenie nie stały czas w wodzie ale, żeby woda była dnie doniczki (miski) aby parowała. Jak podlewać? Jak korzenie będą srebrne.
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyków jeszcze raz

Post »

Cynamon? Nigdy na korzenie. Obejrzyj sobie ten krótki filmik, jest po angielsku, ale chyba to nie problem (w razie czego pisz): http://www.youtube.com/watch?v=p_KHDDAPn_o

Przy przesadzaniu rany po uciętych korzeniach możesz zostawić do przeschnięcia na ok. 1 godz lub posypać węglem drzewnym. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Reanimacja storczyków jeszcze raz

Post »

Ja też nie obsyuję korzeni cynamonem po obcięciu . Kiedyś tak robiłam i niestety korzenie gniły . Robie tak jak pisze przedmówczyni , zostawiam storczyka na dzień lub dwa do obeschnięcia , wkładam w suchy keremazyt i dopiero po kilku dniach delikatnie spryskuję codziennie , jeśli jest bardzo ciepło , wierzchnią warstwę kamieni .
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Reanimacja mojej miniaturki przebiegła pomyślnie ;:170 Sądzicie, że mogę ja wsadzić już do kamyczków ?
Obrazek
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Kuriczka ja bym jednak proponowała mieszankę sphagnum z kamykami (moim zdaniem jest lepsza). 1/3 sphagnum+2/3 keramzytu. Przed użyciem sphagnum potnij je na drobniejsze kawałki i zamocz w wodzie. Pamiętaj, że te korzonki a raczej końcówki korzonków są bardzo wrażliwe i jeśli będą tak "jeździć" i przemieszczać się po ostrych kamykach to zahamują swój wzrost i owszem będziesz miał dużo korzeni ale krótkich a chyba nie o to Ci chodzi? Wiem wiem wiem...wszyscy piszą o reanimacji w keramzycie ale np. taka mała keika nie powinna znajdować się w korze czy w keramzycie, fachowa literatura (czytaj: książki) podają, że takie maluchy powinny byc absolutnie w sphagnum....
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Korzenie chyba każdej rośliny na świecie mają na końcach takie ochoronki taki, co zabezpiecza je przed uszkodzeniem
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Kuriczka pisze:Korzenie chyba każdej rośliny na świecie mają na końcach takie ochoronki taki, co zabezpiecza je przed uszkodzeniem
Czytałam, że nie wolno dotykać końcówek młodych korzonków storczyków, bo mogą umrzeć albo zahamować wzrost, także niekoniecznie są chronione. Keramzyt ostatecznie może być ale zamocuj roślinę tak, żeby się nie "gibała" na boki. Polecam ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=d3vXFCsois0 - pokazany jest fajny sposób mocowania falenopsisa i ogólnie o przesadzaniu jest dużo powiedziane i pokazane
P.S. Pan na video poleca doniczki ceramiczne, szczerze? Odradzam, bo:
-ma porowatą powierzchnie- korzenie które będą rosły mogą zahamować swój wzrost przy kontakcie z taką doniczką
-woda szybciej odparowuje i trzeba częściej podlewać storczyka
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Natka , kermazyt to nie kamyki, gdzieś jest wątek reanimacji w kermazycie. Ten temat był / jest poświęcony reanimacji w zwykłych kamieniach - żwirze o takim jak na załączonej fotce, nie gniewaj się że zwracam Ci uwagę , ale według mnie całkiem inaczej wygląda reanimacja w kermazycie a inaczej w kamieniach, są inne warunki, kermazyt jest porowaty, kamienie gładkie , inna powierzchnia inne trzymanie wody itd... Jak zaczynałam przygode z reanimacją w kamieniach to był mój nowatorski pomysł po prostu je miałam a kory mi zabrakło, nie liczyłam na odkrycie tak skutecznej metody.
Obrazek
Ksiązki piszą duzo, ale nie zawsze te wiadomości są naprawdę w praktyce przydatne. Storczyki hoduję od 9 lat, sporo wiedzy książkowej to po prostu naciągnie faktów, pierwsze moje storczyki hodowane według książki szybko odeszły do krainy szczęśliwości.... Hodowane metodą prób i błędów mikroklimatu moejgo domu żyją po dzień dzisiejszy.
Co do ochronki na korzeniu , dotykam korzenie i jakoś nigdy nic nie uschło. Może mam farta...rosną w kamieniach i nadal są długie i piękne też fart?

Kuriczka spróbuj wsadz do kamyków , woda na samym dnie, w odrobinie piasku, reszta kamyków. zalewasz raz na tydzień na godzinę i wylewasz. Możesz na noc nakładać kapturek żeby była lepsza wilgotność, dzień ciepło i słonko wschodni parapet jest ok.

Idealne podłoże mozna znaleźć w Leroy M takie http://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochr ... ,l385.html
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Trzynastko oczywiście nie neguje twojej metody, każdy ma swoją :wink: btw nie posługuje się tylko i wyłącznie wiedzą książkową. Sama eksperymentuje na tanich hybrydach :wink: Co do twojej uprawy wg "książki" być może czegoś zabrakło... np w jednym źródle piszą, żeby podlewać raz w tygodniu, a w innym, że to jest termin umowny i tak naprawdę jest wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę. Poza tym są elementarne wiadomości fachowej literatury, których nie da się zaprzeczyć. Tak czy inaczej pochwalam naukę poprzez eksperymenty, człowiek uczy się na własnych błędach, sam wysnuwa wnioski, rozwija kreatywne myślenie także nie mam nic przeciwko temu. Pozdrawiam serdecznie! :wit

-- 25 lip 2014, o 09:06 --

Poza tym wybacz, nie doczytałam, że to rzeczywiście chodzi o kamienie, a nie keramzyt. Często spotkałam się z tym, że keramzyt nazywano "kamieniami" czy "żwirkiem" :)
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Moja znajoma ma połowę phal w kermazycie i sobie chwali, u mnie niestety ta metoda nie zdaje egzaminu, więc myślę że dużo zależy własnie od mikroklimatu jaki mamy w domu :) O widzisz znowu się czegoś nauczyłam nie wiedziałam że na kermazyt mówią też kamyki, u nas mówi się kruszywo lub podłoże ceramiczne.
Masz rację jedna wiedza jest podstawowa i niezaprzeczalna :) i ta zawsze się przydaje jedna jest jak piszesz umowna czyli np. pisze raz podlewasz co 2 tyg, innym razem pisze że jak widzisz że suche czy doniczka lekka .... i oczywiście nawożenie raz piszą tak innym razem tak...
pozdrawiam :wit
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Keramzyt czy kamienie to na pewno najtańszy sposób uprawy, bo te wszystkie podłoża...ehhh co tu dużo mówić jak są tanie z marketów/sklepów ogrodniczych to często z niespodzianką :twisted: typu ziemiórki itp jak droższe ze sklepów internetowych to owszem jest bez niespodzianek i dobrej jakości ale kosztuje...i jeszcze ta przesyłka :wink: Ja obecnie eksperymentuje właśnie z samym keramzytem na tanich hybrydach kupionych po przecenie za 9.99zł. Zobaczymy co z tego wyjdzie :wink: Jak nic to zawsze pozostaje tym storczykom tamten świat...jak to u was pewnie mawiają do hasioka i już ;:306
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Te podłoże z LM naprawdę extra jest (producent orchid garden) za niecałe 12 zeta warto :) i na dokładkę bez niespodzianek ;)
Do hasioka kochana troszkę szkoda nie? do końca walka ;:333 życzę powodzenia ;:196
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Niestety u mnie nie ma LM ;:145 pozostaje sklep internetowy tylko...no hasiok to ostateczność, wiadomo. Ale od kilku dni siedzi sobie grupa badawcza w keramzycie i wydaje się, że spodobało się nowe lokum :wink:
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”