Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
olutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2013, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam, jestem początkująca. Storczyków mam 5, ale po kwitnięciu od kilku miesięcy nie wypuszczają nic ;/ Bardzo proszę o pomoc, chciałabym spróbować z metodą z kamieniami, ale skąd takie kamyczki i ile mam dodać piasku, z góry przepraszam jeśli takie pytanie już padło.
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Wiecie co ja zauważyłam dziwne zachowanie moich miniaturek.. Przez trzy miesiące trzymałam je w kamykach, nie działo się kompletnie nic z wyjątkiem usychanie dolnych, najstarszych liści.. W momencie kiedy stałam się posiadaczką perlitu / do pomidorków/ postanowiłam spróbować go przy storczykach.. Siedza w tym perlicie z dwa tygodnie i zauważyłam, że jak szalone wręcz zaczynają wypuszczać korzonki nowe!!! Czy ktoś wpadł może na podobny "genialny" pomysł i też miał takie efekty? Czy przyczyna tak szybkiego wzrostu korzeni może byc perlit, czy może raczej to, że do pryskania korzonków i powierzchni dodaje do wody odrobinę najzwyklejszego florovitu? Bardzo będę wdzięczna za rady:)
Pozdrawiam, Kamila :)
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

olutka keramzyt, kamyczki kupisz w sklepie ogrodniczym, niektóre kwiaciarnie też go mają. Widziałam też w dziale budowlanym. Myślę, że bez problemu je znajdziesz. Pozdrawiam Sylwik
olutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2013, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Sylwik keramzyt mam, czyli przesadzić moje maleństwa do keramzytu. Ale mam je jakoś podlać? Dodać jakiś piasek?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

olutka pisze:Witam, jestem początkująca. Storczyków mam 5, ale po kwitnięciu od kilku miesięcy nie wypuszczają nic ;/ Bardzo proszę o pomoc, chciałabym spróbować z metodą z kamieniami, ale skąd takie kamyczki i ile mam dodać piasku, z góry przepraszam jeśli takie pytanie już padło.
:wit Otulka, rozumiem że Twoje storczyki mają zdrowy system korzeniowy? To falenopsis? Jeżeli mogę coś doradzić. To jeżeli nie wymagają reanimacji, a zwykłego przesadzenia, najlepiej zaopatrz się w odpowiednie dla nich podłoże. Piasku się nie dodaje do falków. Piszesz że nic Ci od kilku miesięcy nie wypuściły. Chodzi o kwiaty? Tak? Te storczyki potrzebują różnicy temperatur mini. 5 stopni. między dniem, a nocą. Jeżeli nie jest to zapewnione, to nie ma na co liczyć by zakwitły. I nie ma się to do ich przesadzenia. :wink: W zasadzie powinny już zacząć puszczać młode korzenie, jak i pędy kwiatowe. ;:108
cuxia pisze:Wiecie co ja zauważyłam dziwne zachowanie moich miniaturek.. Przez trzy miesiące trzymałam je w kamykach, nie działo się kompletnie nic z wyjątkiem usychanie dolnych, najstarszych liści.. W momencie kiedy stałam się posiadaczką perlitu / do pomidorków/ postanowiłam spróbować go przy storczykach.. Siedza w tym perlicie z dwa tygodnie i zauważyłam, że jak szalone wręcz zaczynają wypuszczać korzonki nowe!!! Czy ktoś wpadł może na podobny "genialny" pomysł i też miał takie efekty? Czy przyczyna tak szybkiego wzrostu korzeni może byc perlit, czy może raczej to, że do pryskania korzonków i powierzchni dodaje do wody odrobinę najzwyklejszego florovitu? Bardzo będę wdzięczna za rady:)
:wit Cuxia, nie sadzę by powodem ich szybkiego wzrostu korzeni, było przesadzenie. Dni powoli robią się dłuższe i cieplejsze. Jak można zaobserwować rośliny w tym okresie bardziej są aktywne.. i to na pewno nie jest zasługa tego perlitu. :lol:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Zuz30 pisze:Do dodam tylko że kulki keramzytu dorzuciłam już później jak zauważyłam to łuszczenie...
Łuszczeniem myślę że nie należy się przejmować. Abyś tylko ich nie ucinała. Jak przyjdzie czas, to odbiją stamtąd korzenie. Sama się o tym przekonasz. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
olutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 lip 2013, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Emila, moje storczyki mają tylko liście, po obcięciu nie wypuścili nowych łodyg (? chyba tak to się nazywa). Dzisiaj zrobię zdjęcie i wrzucę jak wyglądają, byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
rmfka85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn/Dobre Miasto

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Mój storczyk po reanimacji w keramzycie puścił nawet 2 keiki ;-)
co nigdy w życiu do tej pory mi się nie przydarzyło, widziałam tylko na zdjęciach jak wyglądają.
Moje są na razie małe, ale sadzonki będą ;:215
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
poppy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2014, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyków jeszcze raz

Post »

Witam serdecznie.
Postanowiłam uratować moje storczyki, co prawda kompletnie nie znam się na ich uprawie, ale czas to zmienić. Od pewnego czasu przestały rosnąć tak pięknie jak kiedyś i zrobiły się suche liście. Pewne jest, że je przelałam, wciąż myślałam, że mają sucho, ponieważ stały na parapecie w upale. :oops: Właściwie chciałam je już wyrzucić, ale skoro okazało się, że jest szansa, to spróbuję. Jednemu z nich wyrwałam wszystkie liście i poucinałam korzenie przed wyjęciem z doniczki, spojrzeniem w korzenie i przeczytaniem tego forum po części - o ja niemądra ;:185 No nic, wsadzę je w kamienie, czy powinnam zasypywać korzenie cynamonem? Czy coś jeszcze wyciąć? Później doczytam o przesadzeniu i odpowiednim podlewaniu - o ile przeżyją. Dziękuje za wskazówki.
Pierwszy:
Obrazek
Wypuszcza, urosną te korzenie mimo powycinania?
Obrazek
Jego korzenie, które urwałam
Obrazek
I liście
Obrazek
Drugi:
Obrazek
opvea
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 cze 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Cześć Dziewczyny! Po przeczytaniu o super metodzie reanimacji stwierdziłam, że jest jeszcze szansa dla moich dwóch przelanych bidulków...

Obrazek

tu jego korzenie:

Obrazek

tu korzenie drugiego:

Obrazek

Poobcinałam wszystkie spleśniałe i wyschnięte korzenie i wsadziłam w kamyki, wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek

Czy Waszym zdaniem jest ok czy powinnam to zrobić inaczej i najważniejsze pytanie: czy ten spleśniałek w ogóle przeżyje? Stosować jakieś środki na pleśń czy zostawić go tak jak jest? Dodam, że odpadł mu liść sercowy :/

pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Zasadzone za wysoko, korzenie muszą być w kamykach, oczywiście musisz zastosować środki przeciw pleśniowe.
Sadzi się tak jak na fotce, i nie do doniczki a do pojemnika szklanego, zresztą na 1 stronie dokładnie opisałam co i jak i zamieściłam zdjęcia.
Obrazek
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Co to są za kamienie? Najlepszy jest keramzyt.
opvea
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 cze 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dzięki za odpowiedź! Poszukam szklanego pojemnika i zrobię jak na Twoich zdjęciach, tylko bałam się, żeby nie przygnieść za bardzo tych korzeni, które zostały... To są zwykłe kamienie na dole i wyżej pumeks ogrodniczy.
Jakie środki przeciw pleśni polecacie bo ja nie mam zupełnie rozeznania :(
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”