Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
lbanek
200p
200p
Posty: 345
Od: 11 wrz 2012, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jedlicze, podkarpackie,

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

No wreszcie cos dla zwykłych ludzi, nie fachowców, dziękuje za dokładny opis reanimacji
w kamyczkach ;:oj . Spróbuję i ja bo do tej pory z tymi podłożami do storczyków miałam
kłopot :oops: . W mieszkaniu mam ciepło od okna, ale poza tym różnie i to chyba nie jest dla storczyków dobre. Mam ich 5 - phalenopsisy. Te stojące w zamkniętym pokoju jeszcze jakoś rosną. Ale chciałabym się nimi chwalic i w "salonie" :lol: . Spróbuję z kamykami ;:108
Pozdrawiam Lucyna
Moje roślinki
Moja kolekcja
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam,

Reanimuję storczyka (phalaenopsis) w kamieniach od dłuższego czasu, był przelany, korzenie zgniły.
Obciąłem ok 8 cm trzonu i zgniłe korzenie. Cały czas trzon z korzonkami obłożony jest wacikiem kosmetycznym, który codziennie zraszam. Wypuszcza korzonki i liścia. Niestety coś zaatakowało nowego listka, proszę o poradę co z nim zrobić ?
Zaczęło się od małej plamki, wyglądającej jak poparzenie słoneczne ale sięga coraz dalej.
Co może być powodem, iż nowy listek marnieje? Grzyb, poparzenie słoneczne ?
Myślałem aby uciąć liścia do wysokości zmiany chorobowej, proszę o sugestie czy ucinać ?
Czy reanimka mogę już przenieść z kamyków do mieszanki dla storczyków ?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Moje keiki straciło już wszystkie listki i korzonki. Chciałam już je dzisiaj wyrzucić ale zauważyłam w środku malutkiego listka ;:oj i nowe korzonki. Twardy jest,nie chce tak łatwo się poddać,więc walczymy dalej. Mam nadzieję że mi kiedyś się odwdzięczy za tą szansę,bo już chyba prawie każdy by wyrzucił,a ja dalej mamuśkuje jemu :)



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka_
1000p
1000p
Posty: 1510
Od: 21 gru 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Agato owiń tą dolną część wilgotną watą tub ręcznikiem papierowym wrzuć do słoiczka i zraszaj gdy przeschnie "opatrunek" ( słoika nie zakręcaj )
Powodzenia :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Wow żywotny jest skubany :shock:
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Wow, pierwszy raz coś takiego widzę! Dawaj znać co z nim będzie dalej, trzymam kciuki :)
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Chcę zacząc reanimować mojego storczyka w żwirku, bo ma wszystkie korzenie pognite. Moje pytanie jest takie: czy ucinac te wszystkie pognite korzenie?
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ja bym ucięła. Jeśli są zgniłe to i tak do niczego się nie przydadzą.
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

A czy te ucięte korzenie zasypać czymś? Czy po prostu uciąć i tyle..
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ana poczytaj jak prawidłowo przesadzić i w co chorego storczyka. Są informacje krok po kroku, wystarczy użyć wyszukiwarki. Życzę powodzenia! Daj znać jak postępuje :wink:

Natko, dziękuję Ci bardzo za ten Twój wpis, a i ja ze swojej strony dorzucę jeden z linków o przesadzaniu/wanda.moderator: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +storczyka
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ok postanowiłam wziąć się za reanimację mojego storczyka. Wydaje mi się, że wszystkie korzenie są pognite, ale wrzucę fotki to sami ocenicie. Wszystko było ok do czasu jak poszłam rodzić do szpitala i moim kwiatkiem zajęła się teściowa...podejrzewam, że za mocno go podlała.... Zostały mu 2 liście, 3 niestety zżółkł. Wypuszczał pęd kwiatowy, ale też już chyba nic z tego nie będzie bo wydaje mi się, że się zasusza. Przczytałam temat i dzisiaj poszłam pozbierać kamyków i piasku. Zaraz biorę się za korzenie. Rozumiem, że mam poucinac wszystkie, zasypać cynamonem bo niestety węgla nie mam i włożyć go do tego naczynia z kamykami i wodą, czy jeszcze odczekać aż trochę obeschnie?? Jak pucinam zgnite korzenie to obawiam się, że nic nie zostanie więc chyba bedę go musiala podeprzeć patyczkami w tych kamieniach... Trzymajcie kciuki, żebym go uratowała.


Tak wyglądają korzenie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak sam kwiatek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witajcie.
Dołączę do tego wątku ponieważ zrobiłam moim storczykom "kuku" ;:145
Dostałam ich 3, podlewałam, cieszyłam się wspaniałym kwitnieniem. Nawet odważyłam się przesadzić. Jeden tego zabiegu nie przeżył, dwa pozostałe... cóż... podlewałam.
Chciałam się dowiedzieć co zrobić, żeby znów zakwitły a teraz postaram się żeby nie padły :oops:

Po wyjęciu ze spleśniałej, mokrej jak gąbka kory

Obrazek

Obrazek

Po operacji

Obrazek

Zasypane cynamonem kikutki.

Niestety wszystkie korzenie były zgniłe za wyjątkiem jednego powietrznego.

Teraz się suszy. Myślę, że jutro wsadzę go do kamyków. Tylko martwię się, że tym razem przesuszę :roll:
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Małgosiu jeśli umieścisz storczyka na kamykach (mocując go na kijku) i będziesz zraszać wierzch to powinno to spowodować, że storczyk zacznie puszczać korzenie. W żadnym wypadku nie radzę trzonu wkładać do kamieni (tak do środka), bo może zacząć dalej gnić..
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”