Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Jeśli możesz to przenieś jej na inny parapet oczywiście jeśli masz miejsce.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nie mam innego parapetu, wszystkie zajęte, wschodni cały storczykowy dwupiętrowy , pólnocny tez, a zachodni jest jeszcze gorszy dla storczyków niż ten moj południowy. Zresztą po co mam przenosić jak im dobrze? kwitną , nie chorują... mam storczyki od 8 lat , jedynie pierwsze 3 lata miałam z nimi problemy, zanim się nauczyłam że nie należy za bardzo im dogadzać :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Jeśli im służy i nic się nie dzieje to pewnie, nie ma co przestawiać. Z resztą nie lubią być przestawiane czy też przekręcane.
Emilka20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2014, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witajcie, jestem nowa na forum i mam problem z moim storczykiem. Przed wyjazdem zakwitło kilka kwiatów po 2 tygodniowej mojej nieobecności okazało się, że był on często podlewany, jak przyjechałam stała woda w doniczce........... ;:oj ;:oj kwiaty wszystkie zakwitły i 2 zostały, które od razu odpadły. Storczyk w tym momencie wyglada tak, co z nim powinnam teraz robić? Jeden już cały praktycznie uschnięty, a drugi do połowy. Ratunku
;:145 http://images69.fotosik.pl/116/f29b4398bbd7f9c0.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Storczyk czy pędy ? Bo to robi wielką różnicę. :wink:
Emilka20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2014, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

mara pisze:Storczyk czy pędy ? Bo to robi wielką różnicę. :wink:

storczyk uschnięty, jeśli o to chodzi ;)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Storczyk nie jest uschnięty. Liście są zielone tak? tzn że jest żywy. To pędy usychają i kilka korzeni powietrznych uschło. Jak pędy kwiatowe uschną całkiem to obetnij je jak najkrócej będziesz mogła (nie uszkadzając liści). Storczyk nie wygląda źle ;:333
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Jak słusznie Natka zauważyła storczyk , czyli liście i trzon są zdrowe i zielone, uschły PĘDY na których były kwiaty, to normalne, odcina się je i roślina potem za jakiś czas wypuszcza nowy pęd.

Na tej fotce widać że roślina jest w dobrej kondycji ba korzonki też ma dobre więc o co larum??
Obrazek
Awatar użytkownika
asia86y
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 kwie 2014, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witaj
Dostałam storczyk mini i każdy mi mówił by go dać do kory bo był w takim mchu zrobiłam to i kwiat umiera odpadły liście są korzenie i mimo ze są nie podlewane często wyglądają jakby przegniły, myślisz ze twój sposób mu pomoże?
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nie mam zbyt dużego doświadczenia ze storczykami, ponieważ uprawiam je dopiero od 5-6 lat, ale.... swoje miniaturki przesadzam do trochę większych doniczek niż te w których są sprzedawane do mieszanki podłoża extra drobnego, seramisu i skorupek cedrowych . Ładnie rosną i kwitną, a podlewam je przez zamaczanie jak wszystkie inne. Dodam jeszcze, że robię po bokach doniczek dodatkowe dziurki. Wygląda to tak.
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witaj!
Swojej mini zafundowałaś ogromny szok zmianą podłoża na zupełnie inne. Mech dłużej utrzymuje wilgoć i do takich warunków była przyzwyczajona twoja mini. Halinka ma bardzo dobrą mieszankę, bo i skorupki i seramis długo utrzymują wilgoć. Jeśli twoja mini zamiera proponuję znów jej zmienić podłoże:
1) wyciągnij z podłoża (jeśli jest suche uprzednio namocz na 10 min by korzenie nie były takie kruche)
2) umyj storczyka w mydlinach lub roztworze wody z płynem do mycia naczyń -uważaj by nie zalać stożka wzrostu/jeśli się to zdarzy odsącz wodę chusteczką(jeśli są jakieś szkodniki typu przędziorki itp powinnaś je zmyć)
3) dokładnie wypłucz pod bieżącą letnią wodą storczyka z mydlin
4) usuń wszystkie martwe zgniłe korzenie sterylnym narzędziem
5)odstaw storczyka na ręcznik papierowy do obeschnięcia tak na 1 h
6) doniczkę umyj dokładnie płynem do mycia naczyń i wyparz wrzątkiem (lub umyj w zmywarce i wyparz wrzątkiem)
7) tak jak pisała Halinka po bokach doniczki zrób dodatkowe dziurki (np nagrzanym gwoździem lub lutownicą)
8) wymieszaj drobne podłoże do storczyków (nie może być tam torfu w żadnym wypadku) z pociętymi kawałkami mchu(nowego suchego) lub seramisem/keramzytem (50:50)
9) Wsadź storczyka do doniczki i dokładnie obsyp go taką mieszanką
10) jeśli zostało mu bardzo mało korzeni i się chwieje to zanim wsypiesz podłoże umocuj storczyka dwoma kijkami przeciwlegle na krzyż(mogą to być podłużne patyczki do szaszłyków) i zepnij u góry spinką

Jeśli storczyk jest naprawdę w złym stanie możesz zamiast mieszanki podłoża wsadzić storczyka do samego keramzytu lub seramisu postępując zgodnie z instrukcją. Nie jestem w stanie stwierdzić w jakim stanie jest storczyk bo nie ma zdjęć, więc sama musisz to określić.

-- 27 sie 2014, o 10:55 --

P.S. dopiero teraz zauważyłam, że piszesz że nie ma liści. Jeśli całkiem nie ma liści to możesz mini tak zostawić i podlewać co jakiś czas jak podłoże całkiem przeschnie i korzenie będą srebrne. Może wypuści basal keiki?
elifit
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 kwie 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witajcie
Reanimuję od dwóch miesięcy w kamieniach storczyka phanelka. Storczyk miał zalane korzenie, większość niezdatnych. W lipcu wypuścił kwiaty po czym uschły pędy a następnie liście.
Zostały dwa pomarszczone liście i goły trzon.
Po tych dwóch miesiącach w kamieniach dorobiłam się jednego 5mm korzenia aczkolwiek karłowatego. Wszystkie inne już na wylocie są czarne i się nie rozwijają.
Co może być nie tak? Za dużo wilgoci? Grzyb? Może reanimacje nad wodą spróbować?

Za wszelkie porady dziękuje z góry :)
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Za mokro. A bez zdjęć niczego nie da się wyjaśnić.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”