Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

U mnie też czasem robią się ciemne końcówki korzonków gdy wzrastają, ale łączę to tylko z duuuużym dostępem światła. Czasami jak ten dostęp się ograniczy to zielenieją lekko, ale jak rosną szybko to, tak jak pisał Russski, zmienią kolor - na srebrno-szary :)
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

U mnie storczyk nie ma duuuzego dostepu do slonca a i tak ma takie konce korzeni ;)
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Korzeniowy problem

Post »

Hej mam problem z Mambonosą. Otóż od jakiegoś czasu walczę u niej o korzenie. Tzn. niby je wypuszcza, ale jak tylko zaczną dotykać podłoża, to się zasuszają :roll: co może być tego powodem?? Już 2 razy próbował mi ten storczyk kwitnąć, ale zawsze przez te korzenie i niedobór wody z nimi związany pędy przestawały rosnąć. Teraz również wypuszcza 2 pędy i chciałabym, aby w końcu zakwitł i stabilnie trzymał się w podłożu. Poradźcie co robić. Dodam, że storczyk trzymany jest w korze zmieszanej z keramzytem.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeniowy problem

Post »

Hej. Z tego co wiem powodem zasychania korzeni u storczyków może być zbyt wysokie zasolenie podłoża, spowodowane przenawożeniem, zbyt niska wilgotność powietrza, podlewanie twardą wodą itp. Gdy zasolenie jest wysokie na powierzchni podłoża zaczynają pojawiać się białe zacieki, a korzenie na styku z podłożem wyglądają jakby przypaliły się. Wtedy najlepiej wymienić podłoże. Do podlewania należy używać przegotowanej wody o temperaturze pokojowej, lecz ja proponuję po prostu potrzymać wodę parę dni w dużej konewce i dodawać 1 nakrętkę nawozu. Co jakiś czas podlewam storczyki wodą bez nawozu. Po przesadzeniu podlewanie z nawozem również nie jest konieczne.
Aby zwiększyć wilgotność powietrza, rano rośliny zraszam, ale nie bezpośrednio, tylko w taki sposób żeby mgiełka samoistnie opadła na rośliny (nie przesadzać ze zraszaniem). Wentylacja korzeni jest również ważna, bo można przesadzić z wilgotnością i zgniją.
Wątpię żeby to było jakieś robactwo, ale ja się nie znam. Opiekuję się storczykami od 6 lat i nigdy nie miałam z nimi problemów (na szczęście, tfu, tfu), więc mogę się mylić :wink:

Jeśli masz możliwość, pokaż jakieś zdjęcia, napisz jak wygląda u Ciebie podlewanie i nawożenie za zwyczaj.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Korzeniowy problem

Post »

na podłożu nie widać oznak zasolenia, podlewam wyłącznie wodą przegotowaną, co jakiś czas dodaję nawozu (mniej niż podaje producent) więc nie jest to przenawożenie. Być może to zbyt mała wilgotność powietrza :?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeniowy problem

Post »

Hmmm... Myślę, że warto poczytać także o reanimacji storczyków. Nawet jeśli storczyk nie jest w złej kondycji, można zobaczyć jak inni sobie radzą z niedoborem korzonków.
Napisałaś, że storczyk wypuszcza dwa pędy. Może warto zastanowić się nad ich obcięciem? Wtedy roślina nie będzie niepotrzebnie zużywała energii na wytworzenie pąków i oszczędzi ja na wytworzenie korzeni.
reptil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 wrz 2014, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Korzeniowy problem

Post »

Gosiu, podajesz za mało informacji o warunkach uprawy u Ciebie. Może jakieś zdjęcia, bo tak to można tylko zgadywać.
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Korzeniowy problem

Post »

Storczyk mieszka w podłożu złożonym z kory i keramzytu. Stoi na wschodnim oknie. Nigdy nie było z nim problemów. Podlewam przegotowaną, odstałą wodą po przeschnięciu podłoża. Od czasu do czasu podaję nawóz Bioflor w proporcji 5ml na 1,5l wody. Raz w tyg przecieram liście wilgotną gazą.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
reptil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 wrz 2014, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Korzeniowy problem

Post »

Proponuje zaprzestać nawożenia aż do wiosny :D
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Korzeniowy problem

Post »

Nie wiem czy pomoże Ci moja rada . Ja podlewam storczyki wodą destylowaną i bardzo rzadko , za radą profesjonalisty , nawożę . Taki sam problem miałam z korzeniami phalaenopsis venosa . Zaradziłam temu obkładając wierzchnią warstwę podłoża spagnum .
Zauważyłam poprawę bo wszystkie zaschnięte korzonki , które znajdowały się zaraz za powierzchni doniczki zazieleniały i przedłużają się .
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeniowy problem

Post »

Jeśli zasusza to może ma za mało wody lub za niską wilgotność wokół siebie? Zrób zdjęcia.
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Korzeniowy problem

Post »

Jestem załamana :cry: dziś chciałam podlać Mambonosę i okazało się że ani jeden korzeń nie znajduje się w podłożu. Część była przegnita. Nie wiem co się stało ;:185 Na razie ułożyłam storczyk na keramzycie, mam nadzieję że dzięki temu wypuści korzenie i wtedy będę mogła wsadzić go do jakiegoś porządnego podłoża
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Korzeniowy problem

Post »

Odetnij tę starą zasuszoną część trzonu sterylnym narzędziem, posyp ranę węglem drzewnym i wsadź ją na stałe do doniczki ( z dodatkowymi dziurami po bokach) wypełnionej keramzytem. Jeśli się nie mylę to ta hybrydka ma cechy venosy, która potrzebuje dużej wilgotności. Keramzyt świetnie się nada zatrzymuje i oddaje wilgoć. Mam tak 3 storczyki wsadzone i dobrze sobie radzą. Keramzyt to dobre podłoże. Nie rozłoży Ci się tak jak kora. Nie jest tak źle patrząc na zdjęcia. Będzie dobrze ;:196
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”