Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Jeśli tyczy się to tylko jednego, to możesz odciąć i zostawić na parę dni do obeschnięcia. Możesz dla spokoju posypać cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Witam.
Odświeżam temat. Zmuszona byłam przesadzić nowo zakupionego storczyka. Po wyczyszczeniu korzeni ze starego podłoża zauważyłam, że po pierwsze jest ich nie za dużo, po drugie niektóre są żółte. A raczej żółto-zielone. Te żółte fragmenty są jędrne i twarde. Zdjęcia poniżej zrobione w dniu podlewania, dziś. Na forum przeczytałam dwie różne porady. Że żółty kolor może oznaczać brak dostępu światła do tego fragmentu korzenia i zostawiamy go o ile jest twardy. A druga rada to wycinanie, bo najprawdopodobniej to choroba grzybicza. Proszę o poradę które rozwiązanie zastosować w tym przypadku. To co mnie jeszcze zastanawia, to fakt, że niektóre korzenie, również te zielone zdrowe w pewnych miejscach są jakby ułamane, trzymają się drugiego fragmentu i dalej rosną. Czy z nimi powinno się coś zrobić czy dać im dalej się rozwijać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Uwzględniając fakt, że storczyk ma stosunkowo mało korzeni odciął bym tylko jeden z tą ciemną plamą, która może oznaczać chorobę grzybową. Możesz korzenie wymoczyć dodatkowo w preparacie grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Żółte jej cacy jak jest twarde.
Zgodnie z sugestią Norberta namoczyć w preparacie przeciw grzybicznym. Storczyk może mieć złamany korzeń i rosnąć mimo wszystko, najważniejsze, żeby żył w warunkach, w których nie ma grzyba w doniczce.
Pamina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2018, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Dzień dobry:) Mój pierwszy storczyk, który dostałam ma już 7 lat... Zdążył rozsadzić plastikową doniczkę korzeniami :shock: Niestety jest ciężki, przy upadku złamało mu się kilka liści (miał kilkanaście) i pędy kwiatowe z pączkami :( , pokiereszoway inne:( Próbowałam jakoś zmienić "tor" jego rośnięcia ale mi się nie udało. Dostał za to kamień do doniczki :D I teraz pytanie, ponieważ nie znalazłam informacji na ten temat. Od jakiegoś czasu korzenie powietrzne zaczęły mu wyrastać wyżej. Czy to coś znaczy? Nigdy wcześniej tak nie było. Niczego nie zmieniałam w pielęgnacji, stoi tam gdzie zawsze. Jeśli to nieodpowiednie miejsce to założę nowy wątek.
Obrazek

--- 1 mar 2018, o 13:39---

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Nie ma reguły w którą stronę będą rosnąć korzenie powietrzne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pamina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2018, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Uff bardzo dziękuję za informację :)
Lusia_363
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2018, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dziwne korzenie

Post »

Witam
Mam problem ze storczykiem a konkretnie z jego korzeniami które mają dziwny kolor suche puste korzenie zostały usunięte i miejsca zostały posypane cynamonem. Jest w fazie kwitnienia lecz jego kwiaty są pomarszczone bez energii kwiat był w osłonie oraz glinianej doniczce. Jest to mój pierwszy storczyk i nie wiem co robić
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Doniczka się nie nadaje. Do storczyków najlepsze są transparentne z dużą ilością otworów odpływowych. Jeśli korzenie są chore odetnij całkowicie pęd kwiatowy.

Poczytaj o uprawie falenopsisów: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lusia_363
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2018, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

norbert 76 a mogę go podlać czy lepiej odczekać kilka dni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Korzenie namaczasz albo przed przesadzeniem tak gdzieś naokoło 15 minut, albo parę dni po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lusia_363
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2018, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

A co zrobić z tymi korzeniami białymi zostawić czy usunąć (są twarde)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Oczywiście że zostawić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”