Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

Dobrze wiedzieć na przyszłość, bo przyznaje, że po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim i zastanawiałem się, czy właśnie to jedno kwitnienie z bulwy moze być podwójne, czy może jakieś mutanty wystawili.
Z plamami wolałem nie ryzykować, mimo, że kwiatostany były ogromne i gęste. Mój poprzedni stribic też miał kilka takich plam jak go nabyłem, a po pół roku nic z niego nie zostało. Ten miał tak na dwóch z trzech psb i przylegających do nich liściach.
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Witam, mam pytanko odnośnie Cambrii więc postanowiłam dołączyć się do wątku. Kupiłam malutką Cambrie na necie, przyszła wczoraj w bardzo ładnym stanie - niestety zdjęć nie mogę dodać bo... jestem w pracy, psb są gładkie, zielone, bez śladów gnicia, pasożytów, plam na liściach itp. Są młode malutkie przyrosty. Martwi mnie tylko, że jest w bardzo małej (naprawdę baaardzo małej) nieprzeźroczystej doniczce, bez otworów wentylacyjnych, korzonki mam wrażenie, że chcą wyskoczyć od góry, najstarsza psb nie jest w stanie utrzymać pionu w podłożu, czy to są wystarczające wskazania, żeby ją przesadzić? Czy lepiej zostawić na razie w takim stanie jakim jest, żeby jej zbytnio nie zszokować? Mam jeszcze pytanie odnośnie podlewania - wiele razy czytałam tu na forum, żeby nie podlewać przez pierwsze tyg. bo rośliny ze sklepów są w stanie "przedobrzonym", ale ta moja - a raczej jej podłoże sprawia wrażenie suchego - podlewać czy nie?
Pozdrawiam Forumowiczów :D
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Witam ponownie, dodaje zdjęcie mojego nowego nabytku, proszę oceńcie czy przesadzam czy może jednak przesadzić?

Obrazek
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Zrób zdjęcie na podłoże,bo w ten sposób to niewiele widać ;:185
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Dziękuje Kamikami za podjęcie tematu ;:180 Cambria już przesadzona :roll: , nie mam pewności czy dobrze zrobiłam, korzonki były w 100% zdrowe przy przesadzaniu, pozostaje mi mieć nadzieje, że jej za bardzo nie skrzywdziłam, teraz wygląda tak:
Obrazek
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria

Post »

Kupiłem ok. 3 miesięcy temu dwie kwitnące Cambrie. Obie już przekwitły, tylko widzę pewną różnicę między nimi - w jednej odpadły kwiaty, ale łodyga jest zielona. W drugiej po opadnięciu kwiatów, łodyga w mgnieniu oka zrobiła się sucha. Niby ta sama odmiana storczyka, a przekwitają w zupełnie inny sposób.

Co powinienem zrobić z tymi pędami bez kwiatów, z tym zielonym, oraz z tym uschniętym?
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

Cambrie nie kwitną po raz drugi z tego samego pędu, tak więc można wyciąć.
Skoro jednak pęd nie usechł to bym go zostawił, widać roślina jeszcze coś tam od niego chce.
W mojej cambrii taki pęd usechł dopiero po paru miesiącach od przekwitnięcia.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Zieloną łodyżkę warto zostawić, bo może pojawić się coś na odbiciu (na mojej były 2 odbicia z kilkoma kwiatkami). A co do różnicy w przekwitaniu to może po prostu się różnią stanem korzonków czy wiekiem i żywotnością pseudobulwy na której znajduje się pęd
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

Witam! Może i ja w takim razie ja się pochwalę moim ostatnim nabytkiem ;) prawdę mówiąc zdziwiłem się słysząc że nazwa rodzajowa Cambria to tak naprawdę sztuczny twór i odnosi się do całego szeregu najróżniejszych mieszańców międzyrodzajowych, stąd zagwozdka: kto był tutaj rodzicami? Może ktoś ma podobną Cambrię i kojarzy ją z nazwy? Zakupione w carr...., oczywiście bez nazwy odmiany, ale dopatrywałbym się tutaj jakichś jęzatkowych genów :wink:
Obrazek

Taki jeden tylko problem - roślinka sprawia dość słabo zakorzenionej, mimo że pięknie (tfu, tfu odpukać) kwitnie. Otóż jej nasada kiwa się przy lekkim potrąceniu. Oczywiście staram się jej niepotrzebnie nie ruszać, ale nie wiem czy to nie oznacza że trzeba będzie ją już po tym kwitnieniu przesadzić, jak myślicie? :) Obrazek
Kuba
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria

Post »

Witam,
kubus2015 pisze:ale dopatrywałbym się tutaj jakichś jęzatkowych genów :wink:
-też to widzę :lol: ...
Więc...już wiesz czym się kierować w uprawie - wszak :D cechy dziedziczy sie po przodkach.
Nazwy bliższej nie ustalimy; niemożliwe jest dookreślenie ....gdy model jest przedstawiony tak żle, aby niewiele zobaczyć.

Inna sprawa...
Przy tak dużej różnorodności sztucznych miedzyrodzajowych hybryd /samych oncidiowatych ~400/ storczyk jęzatka
ma pewnie przeszło 200 .Wszystkie są zblizone do siebie w wyglądzie.
Przy tym...jęzatkowe :D , niewiele różnią się od tych gdzie przodkami sa Oncidium i Miltonia.
A wszystkie są w grupie cambria /handlowa nazwa/ lub kwalifikowana w storczykarstwie jako ogromna grupa Intergeneric Hybrid Oncidium /oncidiowate :) /.

piszesz...
jej nasada kiwa się przy lekkim potrąceniu
rada na problem... :lol: - nie potrącać i dosypać na wierzch wieksze kawałki kory...
Po przekwitnieniu trzeba wzmocnić podstawę ;przesadzać jeżeli potrzebne .Ważną jest ocena przydatności podłoża a nie kiwanie.

Polecam arkusze upraw /jak w odp.o Dendrobium/ zakładka dla Cambria.Znajomość zasad pozwoli nie popełnić błędów przy dalszej pielęgnacji.
To ładna, ciekawa hybryda.
Życzę zadowolenia z kwitnienia i powodzenia w uprawie.
JOVANKA
.
Awatar użytkownika
summer67
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2014, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie / łódzkie

Re: Cambria

Post »

Witam wszystkich serdecznie :)
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat cambrii..
dostałam ją w maju ubiegłego roku w pełni kwitnącą; przekwitła, wycięłam pęd po kwiatach i odpoczywała sobie; pytanko mam - czy to pęd kwiatowy właśnie pięknie wyrósł ?
Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)
Pozdrawiam.
"Radość z kwiatów - to resztki raju w nas." ( Philip Otto Runge )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=72504" onclick="window.open(this.href);return false; ( storczyki )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=72555" onclick="window.open(this.href);return false; ( Rh + azalie )
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

summer67 masz racje to młody pędzik ;:138
Awatar użytkownika
summer67
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2014, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie / łódzkie

Re: Cambria

Post »

to bardzo się cieszę :tan czekam niecierpliwie na kwiaty :)
pozdrawiam
"Radość z kwiatów - to resztki raju w nas." ( Philip Otto Runge )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=72504" onclick="window.open(this.href);return false; ( storczyki )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=72555" onclick="window.open(this.href);return false; ( Rh + azalie )
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”