Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

No więc wracam do tematu o Cambrii gdyż 'Houston, we've got a problem' :?

Jak na zdjęciu z pierwszej połowy stycznia, moja Cambria kwitnie sobie w najlepsze. Ostatnio Jonvanka zwróciła mi uwagę iż po tak niewyraźnych zdjęciach nie rozpoznamy odmiany albo przypuszczlanych rodziców, więc wrzucam wyraźniejsze :D :

Obrazek

Bardziej zmartwił mnie ten obrazek:

Obrazek

Obrazek

mianowicie z jednolicie zielonej aktualna główna pseudbulwa zrobiła się purpurowa i lekko się pomarszczyła, a listek młodej małej pseudobulwy zżółkł kompletnie. Spryskuję same liście codziennie, podlewam raz na tydzień. przestawiłem z parapetu na stół tuż przed, żeby ochronić ją przed zimnem (okna nie otwieram ale jest stare więc i nie w 100% szczelne); temperatura między 17 a 19oC. Ale jednak coś nie pasuje roślince. Głowię się tylko czy to mój błąd :cry: , czy opóźniona reakcja na szok związany z zakupem i nowym domem. Za wszelką pomoc będę wdzięczny ;:196
Kuba
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cambria

Post »

Nie podlewaj regularnie raz na tydzień, ale dopiero jak podłoże przeschnie, co możesz ocenić na podstawie wagi doniczki z rośliną, lub obserwacji, że pseudobulwy zaczynają się marszczyć. U mnie Burrageara 'Nelly Isler' przy takim traktowaniu(podlewanie wychodzi raz na 1,5-2,5 tyg. jak mi się przypomni, a nie zraszam wcale) i odkąd się rozrosła kwitnie często i długo, z niedługimi przerwami. Jedyne co mógłbym zarzucić, że nowe pseudobulwy nie są zbyt okazałe, a kwitną - muszę tylko rozgryźć kwestię nawożenia, aby podpędzić pseudobulwy do większych rozmiarów i by szybciej rosły ;-)
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria

Post »

Witaj kubus2015,
Ładne to "oncidiowate" ...i ładne zdjęcia, jak przystało na publiczna prezentację. :lol: ...

Szukając :roll: niestety nie znalazłam "wzorca" więc dalej nie umiem nic bliżej powiedzieć, niż wiesz...
A, resztę to pewnie producent krzyżówki wie najlepiej; a,dobrze namieszał ... :)
Potwierdziłam ,ze to krzyżówka Odontoglossum ,więc... wszystkie konsekwencje warunków uprawy są z nim związane .
I tym się kierujemy.
Warunki uprawycambria wg wzorca /zakładka po prawej... .

Błędu temperaturowego nie widzę.
Natomiast ...w okresie zimowym raczej nie należy stosować zraszania.To najczęściej jest powodem zagniwania nowych przyrostów.
Tu są inne nieprawidłowości i może całe zło...
Podlewanie jest zbyt częste;podlewamy storczyki wtedy gdy prawie jest sucho w doniczce a do tego jest :!: ZIMA
-w podłożu jest niedostateczna aeracja przy dodatkowej osłonce.
Nie uwzględniam innych czynników /brak danych o nawożeniu, jakości wody /

To wszystko mogło spowodować awarię w podłożu..../stara pseudobulwa podejrzanie utraciła kolor i kondycję /.
Jeżeli jest to koniec kwitnienia to warto zrobić w podłożu inspekcję- a na pewno wyciągnąć całość z doniczki i przejrzeć
co tam "piszczy" /może są zgniłe korzenie....-tfu,tfu.../.
Gdy jest zły stan....trzeba szykować się do wymiany podłoża na nowe.... po oczyszczeniu i dezynfekcji bryły korzeniowej.

Powodzenia, pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

Skoro już jesteśmy przy zmianach koloru psb to tak obecnie wygląda moja cambria po przygodzie z przędziorkami i dwukrotnym oprysku.
2 pseudobulwy zrobiły się brunatne i wyschnięte, a odchodzące z nich liście uschły:
Obrazek Obrazek

a pozostałe liście zrobiły się ciemnozielone, sztywne i częściowo również uschły:
Obrazek Obrazek

Co z nią dalej zrobić, żeby uratować i przywrócić do wcześniejszego wyglądu?
Wydaje mi się, że roślinka chce dalej żyć, bo wypuściła nowy przyrost, ale ogólnie wygląda nieciekawie i po ostatnim pryskaniu dalej widziałem na niej robale (choć dziś nie udało mi się dostrzec nawet jednego). Wydaje mi się, że korzonki też powinny być bardziej białe a nie takie brązowe? Dlatego obstawiam, że to nie tylko wina chemii ale i jakieś błędy w uprawie. Podlewam raz w tygodniu przez przelewanie i pozostawienie na 15-20 minut w wodzie filtrowanej z odżywką.


A tutaj mój przepiękny Isler czy raczej to co z niego zostało:
Obrazek
Ta sama historia co powyżej - po pryskaniu zaczął marnieć, aż doszło do takiego stanu. Boję się, że ostatnią cambrię też czeka taki koniec. ;/
Jak myślicie, czy jest sens wyciąć całą górę i liczyć na to, że roślina odbije, czy raczej już po zabawie i do wyrzucenia?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Borg, nie pomogę Ci w tej sprawie.
Sama mam jedną jedyną cambrię od 2 miesiecy (?) i sama mam tyle pytań.
Jedna bulwa mi się też zrobiła brunatna, ale podejrzewam, że po prostu nadszedł czas dla niej. Reszta wydaje się okej, Z jednej strony zauważyłam nowe tworzące się psb i nowe dwa korzonki - więc chyba dobrze pielęgnuję.
Zastanawiam się czy obcinać zółte liscie czy też nie ?
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

U mnie listki po jakimś czasie same odpadają, jak niemal całkiem zżółkną.
Moja też jest jakaś dziwna, młode przyrosty, jeszcze bez bulwki zaczynają wytwarzać malusie kolejne przyrosty :|
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

Jakubie, Jovanko - pięknie dziękuję za porady :wit
tak jak napisałeś - od czasu kiedy pisałem roślina jeszcze nie była podlewana, w sumie będzie z 1,5 tygodnia kiedy stoi sucha, ale na razie wszystko wygląda ok - tzn niestety tej młodej pseudobulwie jedyny listek zżółkł i odpadł, ale całość, mimo zfioletowiałej i lekko pomarszczonej głównej psb wygląda nieźle. Będę zdawał w wolnej chwili raporty jak idą postępy. Niestety nadal się "dynda" u nasady, więc po przekwitnięciu będzie wymiana ziemi, być może doniczki, no i muszę ją lepiej w podłożu zakotwiczyć.
Pozdrawia Kuba :D

Meiss, u mnie podobnie, podejrzewam że jak młodej pseudobulwie zżółknie ten jeden jedyny listek to chyba ona ma problem by wypuścić następny, w związku z czym roślina wypuszcza kolejną psb - musimy sprawić, żeby tej kolejnej już nie żółkło ;:14
Kuba
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

O to żółknięcie mi chodzi ze starymi bulwkami ;), ja często odrywam pozostałość listka, choć nie powinnam zbytnio majstrować przy tym. Te młode przyrosty co puszczają nowe przyrosty są zieloniutkie i świeże, żadnego listka nie straciły, a rosnąć same nie chcą...
Jak podrośnie i będzie widoczny bez odginania najmniejszego listka to pokażę zdjecie, bo mała psb ma max 2 cm szerokości, a tu kolejne rośnie ;p
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Mam małe pytanie. Czy warto rozsadzić cambrię na dwie roślinki, gdy wypuszcza 6 nowych przyrostów, czy lepiej ją zostawić do czasu jak przyrosty się w pełni wykształcą?
Jak pisałam wcześniej, nowe przyrosty pojawiły się także na młodych psb, które nie mają jeszcze w ogóle wykształconej bulwki, wyglądają na zatrzymane w rozwoju.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Meiss po co chcesz rozdzielać?
Zobacz u mnie w wątku jak się prezentuje "donica" z dużą ilością psb ;:215
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Pamiętam jak wygląda ;), mamie chciałam połowę dać, bo się jej bardzo podobała. Ale chyba wstrzymam się z tym i zobaczę jak się rozwijają moje maluchy, bo obawiam się, że strzelą focha i zatrzymają rozwój -.-
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Ktoś już eksmitował swoje cambrie na dworek?
Czy to normalne, że nagle zaczyna żółknąć wiele listków na starych psb?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Jeszcze nie eksmitowałam na dwór. Jeszcze chwilę chyba poczekam. :wink:
Mi nic nie żółknie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”