Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cambria

Post »

Ja na początku też podlewałam jak w zegarku - co tydzień. Teraz uważam że powinno się podlewać wtedy kiedy roślina tego potrzebuje. Takie jest moje zdanie ale oczywiście każdy robi jak uważa :) U mnie harmonijki powstawały jak za rzadko podlewałam. Teraz już nie mam tego problemu. Moczę je nawet dwa razy w tygodniu jeśli jest taka potrzeba.

Życzę Ci pięknych kwitnień i samych sukcesów w uprawie tych pięknych roślin :)
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cambria

Post »

Dziękuję Ci bardzo :)
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

Ja podlewam co tydzień, może rzeczywiście trzeba zwiększyć częstotliwość..
jadina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2014, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Cambria woli mieć sucho niż mokro, nie lubi zmiany miejsca, moja kwitnie co roku na Boże Narodzenie, kwiaty utrzymują się ok miesiąca, mam ją już ponad cztery lata, po ostatnim kwitnięciu bardzo marniała, przyznam szczerze, że myślałam o jej wyrzuceniu, a tu proszę nowy przyrost się pojawił. Jeśli ktoś nie wie to kwitnie tylko i wyłącznie z nowego przyrostu.
Życzę powodzenia w uprawie i by kwitła częściej niż u mnie, pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

U mnie też się pojawiają nowe przyrosty, ale robią się pokarbowane i nic z nich nie wynika.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cambria

Post »

Mam pytanie do miłośników tej grupy storczyków> Czy uprawiacie swoje Cambrie z powodzeniem już dłuższy czas ? na przykład 3 lata i więcej ? Na sąsiednim Forum przeczytałam opinię wyrażoną przez bardzo doświadczoną w uprawie storczyków osobę, że Cambrie to tak na prawdę rośliny "jednorazowe", że nie rosną z powodzeniem dłużej niż 2 do 3 lat, że nie są w stanie uchować się na parapecie. Trochę zmartwiła mnie taka opinia na temat tych mieszańców, wyrażona przez osobę, która jest niekwestionowanym autorytetem w uprawie storczyków. Bardzo lubię Cambrię, mam kilka roślin z tej grupy i boję się, że może wydałam pieniądze i nic z tego nie będzie. Dodam, że Oncidiowate uprawiam od 2 roku, to krótko w porównaniu np. do Pphalaenopsis z którymi mam do czynienia już prawie 10 lat, stąd moja ciekawość opinii innych.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Cambria

Post »

Nie jestem specjalistką od Cambrii. A nie można w takim razie zrobić z starej rośliny, młodych sadzonek? Skoro 2-3 lata tylko wytrzymują. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Faktycznie też spotkałam się z takim stwierdzeniem, że są one jednorazowe. To chyba tylko dlatego, że trudniej je przymusić do ponownego zakwitnięcia, a wiele osób się zniechęca, gdy roślina nie chce kwitnąć, więc potem takie opinie się pojawiają, a szkoda bo to piękne rośliny.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

ajania też o tym słyszałem, i chyba chodzi o to że cambrie w szklarniach mają zapewnione idealne warunki do rozwoju. Odpowiednia temperatura, ilość światła, wilgotność, rośliny w takich warunkach rosną bardzo szybko i pięknie, ale kiedy przyniesiemy je do domów warunki całkowicie ulegają zmianie. Rośliny obumierają, z czasem wytwarzają mniejsze pseudobulwy i mniejszą ilość kwiatów. Nie mam aż takiego doświadczenia aby oceniać czy to prawda.
Zapewne Jovanaka miała by dużo do powiedzenia w tym temacie.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

To ja też wtrącę swoje trzy grosze. :)
Zakupiłem 3 cambrie - zdjęcia w moim wątku. Dwie są już wspomnieniem, trzecia jeszcze jakoś zipie, ale jakoś nie ma zamiaru chyba w najbliższym czasie zakwitnąć, choć jako jedyna zakwitła po raz drugi już u mnie w domu, ale tylko 3 kwiatki były. Połowę psb wyciąłem bo wyschły, na innych niby są jakieś nowe przyrosty, ale całe pokarbowane. Miseczki z wodą dla zwiększenia wilgotności nic nie dały, teraz z rana, jak nie zapomnę, spryskuję je wodą. Nie mam pomysłu co jeszcze zrobić, żeby rosły tak jak trzeba i w końcu zakwitły.
Też zaczynam się zastanawiać, czy jednak nie należy ich traktować jak kwiatów ciętych, które stoją trochę dłużej. ;)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Za to moja cambria właśnie lada dzień otworzy pierwsze kwiaty wyhodowane u mnie. Pseudobulwa która wyrosła przez zimę nie różni się wielkością od tej sklepowej, z tym że roślina jest ze mną dopiero od 7-8 miesiecy. Zobaczymy...
Pewnie większość zależy od genów wymieszanych odmian.
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

U mnie zaś jest tak, iż na jesień kupiłam za 4 zł cambrię w dobrym stanie. Do dnia dzisiejszego mi wytwarza 8 psb. I podejrzewam, że będzie ich więcej.
Czym sobie zawdzięczam ten stan? W sumie to niczym. Stoi na południowym parapecie, jest często podlewana i co jakiś czas ma fundowany prysznic. Zastanawiam się, czy nie wywalić jej na dwór, ale chyba jeszcze za zimno dla małych bulw.
Z rośliną nic a nic nie robię. Olewam ją totalnie. Czasemi nawet o niej zapominam, że trzeba ją np. podlać.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Czy cambria z biegiem czasu samoistnie marszczy stare pseudobulwy mimo dostatecznej wilgotności?
Właśnie tak się dzieje z moją, mimo że ma nową psb z kwiatami i nie wiem co może być przyczyną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”