Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Chodzi o to aby całe podłoże przeschło a nie tylko tam gdzie sięga korzonek.. Reanimacja własnie na tym polega, ze trzeba wilgocią zmotywować roślinę aby wypuściła korzonki, które będą szukać wody. Może dlatego nie widzisz teraz korzonków, bo i one zgniły, skoro kierowałaś się tym by podłoże było suche tylko tam gdzie są korzonki... Z keramzytem możesz spróbować, ale nie wpadnij w błędne koło, bo owszem rozluźnia on podłoże ale i zatrzymuje na długo wilgoć :) Skoro storczyk nie ma już zadnych korzeni to może jednak przydałaby mu się reanimacja czy to w kamykach czy w samym keramzycie, tak aby woda delikatnie podsiąkała od dołu, nie dotykając korzeni?

Jeśli nie masz mniejszej doniczki, to wykorzystaj, te które masz, ale nasyp grubą warstwę drenażu np 1/3 doniczki, wtedy wejdzie mniej kory i będzie szybciej przesychać :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Jakie dać najlepiej podłoże do miniaturki, ponieważ muszę zmienić, bo ma wełnowca? To takie maleństwo!!!
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Drobna kora, albo sphagnum :) możesz tez wymieszać jedno z drugim.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

W tym wątku są wszelkie wskazania co do podłoża , a my dalej mamy pytania...nawet nie przejrzany temat ! :oops:
A ,to takie proste....PRZECZYTAĆ dyskusje i wystarczy... aby wiedzieć i nie pytać.

Należy z tego materiału korzystać w pierwszej kolejności :idea: .
Tutaj opisałam zasady w pigułce dla każdego WSKAZANIA
Sprawa doboru podłoża nie jest marginalna, ale zawsze ma pewien margines dowolności.
Na to... sobie mogą pozwolić lepiej wprawieni w storczykarstwo.
Ale przy debiucie ze storczykami , należy korzystać z zasad jakie obowiązują ;jest to bardziej bezpieczne..
JOVANKA
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

ewa-es pisze:jakie dać najlepiej podłoże do miniaturki, ponieważ muszę zmienić bo ma wełnowca? To takie maleństwo!!!
A może spróbuj użyć podłoża lechuza - ładnie później dochodzi do siebie po tym, jak go "potraktujesz" chemią (a właściwie "lokatora na gapę").
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

b]ewa-es,[/b]
Jeżeli ma storczyk wełnowca /jednego?/ to przesadzanie z tego powodu do nowego podłoża nie jest wskazane/wyjątkiem mogą być inne względy/.
Dodatkowy stres nie jest wskazany ;zwłaszcza w okresie tworzenia korzeni.
Natomiast działaniem wspomagającym będzie zastosowanie prep.ochronnego przeciw tym szkodnikom -np.brykiecik Provado do podłoża/
Być może to pojedynczy osobnik, ale można spodziewać się też i jego rodziny.

Kokolidku, dziękujemy za informację ...
-jednak podłoże do storczyków musi być dokładnie przetestowane- sama informacja ,ze jest mineralne w 100% , nie jest na tyle jasna... aby móc polecać.
No i....ta cena nowości.... ~37zł/6litrów ;:oj powala.
Czy Ty masz doświadczenie z tym podłożem -jak długo i jakie sa różnice do stand.podłoża OS?/ Twoja opinia wskazuje ,ze korzystasz z podłoża lechuza; chętnie coś więcej nam przekazać ,proszę.

A .... donice tej firmy były jak pamiętam przetestowane przez pewnego u nas użytkownika.Niestety ,
ze stratą storczyków.Obawiam się ,ze również mogły zawierać takie podłoże.

Storczykarze mając przetestowane mieszanki specjalistyczne do storczyków , nie korzystają chętnie z innych
rozwiązań, bo to dodatkowa niewiadoma przy wielości problemów.

Ale, jak ktoś chce poeksperymentować to może skorzystać z tej informacji..

Pozdrawiam JOVANKA
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Jovanko
żadna to nowość. Gdybym nie miała doświadczenia - to bym nie polecała.
W swoim wątku mam dostatecznie dużo dowodów na to (co prawda wątek storczykowy mam na innym forum i tam dzielę się doświadczeniami)
Nie znam cen innego podłoża (nie pamiętam), ale tanie też nie było. "Kamyków" trzeba ok. 0,5 kg na jedną donczkę, więc za wskazana przez Ciebie cenę mam podłoże do 12 doniczek. Faktem jest, że trzeba się nauczyć "obsługi" podłoża, ale efekty są :D

Dowody? Proszę uprzejmie:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Obrazek
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Przepraszam, że zdjęcia wstawiam "na raty", ale mam tutaj problem ze wstawianiem zdjęć

Obrazek

Obrazek
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Kokolidek!
piękna jest ta twoja kolekcja storczyków, tyle ich kwitnie w tym samym czasie

jeżeli chodzi o podłoże do miniatury z wełnowcem już zdążyłam go przesadzić, dałam spahgnum z drobną korą. Były dwa egzemplarze, jeden na listku, więc wszystkie listki potraktowałam wodą z alkoholem, drugi zagniezdził się w podłożu, więc go wymieniłam i jednorazowo potraktowałam chemią (myślę, że raz wystarczy). Odstawiłam też od innych to chyba wskazane
Pozdrawiam
Ewa
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ewa-es dziękuję :D ,zawsze się znajdzie kilka kwitnących równocześnie, ponieważ mam ich koło setki :D

Każdy hoduje w czym umie, ja akurat w lechuzie. W ubiegłym roku M przytargał dwa storczyki z wełnowcami. Udało mi się pozbyć "pasażerów", kwiaty przesadziłam, ale szału nie było. Dopiero jak dałam je do "kamyków", odwdzięczyły się i w chwili obecnej wyglądają tak

Obrazek

Ja "w tym czymś" trzymam wszystkie rośliny, łącznie z gardenią, z którą sporo osób ma problem

Obrazek

Życzę Ci powodzenia ;:108
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Jovanka pisze: A .... donice tej firmy były jak pamiętam przetestowane przez pewnego u nas użytkownika.Niestety ,
ze stratą storczyków.Obawiam się ,ze również mogły zawierać takie podłoże.
Jovanko - a ja się obawiam, ze testującemu czegoś zabrakło :cry: Wiedzy? Umiejętności?
Ale żeby winą za to obarczać podłoże :shock: Albo donice :shock:

Jeżeli ktoś czegoś nie potrafi właściwie użyć - to jego problem. Ale jeżeli szuka "winnego" swoich niepowodzeń ... to już nie jest fajne, ale jakże typowe dla ...
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Witam, po kwitnieniu będę zmuszona pomyśleć nad zmianą doniczki w Zygopetalum, brassy oraz Paphiopedilum hybryda myślę nad:zmieszaniem:

- włóknem kokosowym
- chipsami kokosowymi
- węglem drzewnym
- keramzycie
- skorupki cedrowe
- i wymieszać z Podłoże do storczyków - EXTRA Drobne - 4l



Podłoże do storczyków epifitycznych OrchidSklepik EXTRA Drobne to zrównoważona mieszanka z najlepszych składników. Specjalne podłoże EXTRA Drobne o drobnych kawałkach kory śródziemnomorskiej pozwala na ruch powietrza niezbędny do rozwoju korzeni a jednocześniej zapewnia optymalną wylgotność podłoża przez dłuższy czas. Dzięki temu Twoje storczyki będą zdrowsze i silniejsze co zapewni im dłuższe i obfitsze kwitnienie.

Podłoże do storczyków epifitycznych EKSTRA Drobne Jest to doskonała mieszanka do uprawy storczyków o drobnych korzeniach min. Dendrobium, Oncidium, Miltonia oraz Cambria.

- oraz zmieszać z Podłoże OS do storczyków naskalnych - 2l

Wiele storczyków naskalnych (tzw. litofitów) rośnie w szczelinach ścian wapiennych lub granitowych gdzie ich korzenie pokryte są liśćmi i mchem. Podłoże do storczyków naskalnych OrchidSklepik jest starannie przegotowane tak aby zaspokoić unikalne wymagania tych roślin. Dzięki dobranym składnikom, podłoże OrchidSklepik zapewnia dobrą przepuszczalność i przepływ powietrza. Jest to doskonała mieszanka do uprawy storczyków wapnolubnych min. Paphiopedilum

Co o tym myślicie?

-- 26 mar 2013, o 04:12 --

Przepraszam zapomniałam jeszcze o mchu torfowcu:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”