Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
suzuno
100p
100p
Posty: 158
Od: 17 cze 2012, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Cześć dziewczyny, przeczytałam cały wątek i mimo wszystko mam problem z wyborem podłoża bo każde ma jakieś wady, a muszę przesadzić . Mam wybór między tymi trzeba: Compo Sana, Substral i Krajewscy. Nie mam jak sama skomponować ziemi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Krajewscy wydaje się najodpowiedniejsze :) Sama go szukałam, ale nie znalazłam, wiec kupiłam w OG. Miałam do wyboru także dwa pozostałe o których wspominasz, ale przejrzawszy zdjęcia w necie oraz wypowiedzi na forach, postanowiłam ich nie kupować. Są to podłoża przemieszane z dużą ilością torfu, więc trzeba przebierać grubsze kawałki a to żmudna robota i połowa podłoża się marnuje, bo zostaje niewykorzystana. Co więcej zawartość miedzy paczkami tej samej firmy może być skrajnie różna, jedne paczki compo podobno są dość dobre o dużej granulacji a inne sam miał. Polecam podłoże KiK Krajewscy spośród tych trzech, co prawda sama go nie miałam, ale ze zdjęć wygląda najlepiej i opinie o nim też słyszałam dobre :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Witajcie, czy takie podłoże będzie dobre dla falenopsisów? Jest to sprasowany chips kokosowy, niby na zdjęciu falenopsis, ale używałem zawsze tylko kory więc wolę zapytać, zwłaszcza że cena jest atrakcyjna. :wink:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

to brykiet chipsów kokosowych, dość często spotykany komponent podłoża dla Phalaenopsis i innych storczyków :) Sama niedawno zakupiłam taki sam ale innej firmy i z powodzeniem używam go jako domieszki do kory :) Natomiast nie wiem jak sprawdza się i czy sprawdza jako samodzielne podłoże. Wydaje mi się, ze może być za lekkie.. tzn. będzie za szybko przesychać. Jeśli masz ochotę bawić się w częstsze moczenie to chyba ok ;) Ja stosuję go w połączeniu z korą i ewentualnie trochę sphagnum, keramzytu, skorupek cedrowych.. co kto woli, w zależności od warunków jakie ma się w domu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Super, dzięki Dufin :wink:
W niedzielę zobaczę swoje rośliny po miesięcznej nieobecności, mam nadzieję że pozytywnie sie zaskoczę bo przed wyjazdem wypuszczały kwiaty ;:oj
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

mam nadzieję, ze ktoś ich doglądał przez ten miesiąc? ;:oj co do chipsów dodam tylko, ze bardzo je lubię jako składnik podłoża, bo kora bardzo ładnie z nimi przesycha :) Lekko rozluźniają podłoże i nie mam wrażenia, że korzenie się kiszą :) Ale bałabym się, że będą aż za bardzo przewiewne jako samodzielne podłoże.. Natomiast z grubszą lub drobniejszą korą (albo z jedną i drugą przemieszane) powinny się super spisywać, u mnie sprawdzają się bardzo dobrze :) Mieszam je zarówno z gruba kora jak i drobną, wiele zależy od tego jaki to storczyk, ile ma korzeni itd ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

[quote="Lana"
Podłoża z Substralu nie polecam.[/quote]

W tym temacie dodam, ze ja sie na tym podłożu przejechalam, kupilam i się okazalo, ze robale ma. Malenkie biale larwy z których wylęgły się skaczące muszki ;:202 a podłoże to do tanich nie należy, zawiodłam się ;:14
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowe podłoże do storczyka-złe doświadczenia,doradźcie

Post »

Witam. Chciałabym się podzielić złymi doświadczeniami z podłożem do storczyków firmy Substral kupionym w markecie Leroy Merlin. Po przesadzeniu mojego storczyka, okazało się, że wylęgły się z tego podłoża ziemiórki. Nadal z nimi walczę. Przesadzając keiki, wyprażyłam to podłoże w piekarniku i nic się nie wylęgło, lecz mam wrażenie, że spiekłam to podłoże na węgiel, nawet czuć z doniczki spalenizną, choć wygląda normalnie.
Teraz w sklepie ogrodniczym kupiłam podłoże "KiK Krajewscy" - nie wiem co to za firma, ale dla pewności chcę je jakoś zdezynfekować, żeby po przesadzeniu kolejnego storczyka znów nie wylęgły się niespodzianki.

Moje pytanie brzmi: jakie macie skuteczne sposoby dezynfekcji podłoża? Nie chcę znowu wsadzać go do piekarnika, bo chyba ono traci wtedy swoje właściwości odżywcze?? A w dodatku smażone podłoże śmierdzi i robi dym na cały dom. Czy wyparzenie we wrzątku dałoby taki sam efekt, że różne stworzenia by wyginęły? Albo może jeszcze jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 425
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe podłoże do storczyka-złe doświadczenia,doradźcie

Post »

Co do podłoża z Substralu miałam to samo, larwy ziemiórek. Natomiast KiK Krajewscy jest jednym z lepszych i nie miałam z nim problemów. Tak samo keramzyt mają dobrej jakości :D
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Mam jeszcze pytanie, czy podłoże można ZA mocno wyprażyć? Jak wspomniałam, piekłam Substrala :D i posadziłam w nim keiki. Czy ono ma jakiekolwiek wartości jeszcze? Może warto je zmienić, keik się jeszcze nie ukorzenił dobrze.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Możliwe, że temp. była za wysoka lub grzałki były za blisko. Ja substrala zawsze wyprażałam na termoobiegu i nigdy nie miałam sytuacji by śmierdział węglem. To samo z robakami, te też się nie pojawiły.
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

podłoże z lasu

Post »

Witam Wszystkich po dłuuuuuuuugiej przerwie :)

Całkiem niedawno na pewnym forum natknąłem się na temat o podłożu z lasu dla storczyków.. Że można samemu zebrać korę sosnową, suche liście, jakieś resztki drewna, czy ściółki.. Oczywiście potem wszystko dobrze wyprażyć w piekarniku w celu pozbycia się grzybów, szkodników i wilgoci..

Czy ktoś praktykował coś takiego i mógłby podzielić się spostrzeżeniami?

Pozdrawiam :)
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
cathias
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 cze 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Gdańska

Re: podłoże z lasu

Post »

Podepnę się do tematu, bo ciekawi mnie stosowanie mchu na wierzchu doniczek:) Też jest zbierany w lesie? Jak długo taki mech wytrzymuje w ciepłym mieszkaniu?
Pozdrawiam, Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”