Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Vivien jest sporo racji w całej Twojej wypowiedzi. Swoją wiedzę nabywałam przez wiele lat, ucząc się podobnie do Ciebie. Bardzo dużo nauczyłam się od wspaniałych osób, bardzo doświadczonych, których niestety już wśród nas nie ma, nad czym ogromnie boleję. Wiele nowych forumowiczów nawet nie wie, kim była Jovanka, a miałam ten ogromny przywilej znać ja osobiście i mieć w gronie przyjaciół. Zastanawiam się nad udzielaniem rad na tym forum. Po co ? Skoro czytam później, "a ja i tak robię inaczej i moim roślinom to nie zaszkodziło". Brawo, twoim nie, ale innym szukającym wiadomości już tak. Nie dziwię się, że Vivien masz problem ze znalezieniem właściwych odpowiedzi. Moja rada, ucz się od tych osób, które maja orchidee od wielu, wielu lat. Nie koniecznie ode mnie, nie uważam się za jakiś wielki autorytet, ale jeszcze parę takich osób tu na tym forum pozostało. Nie piszą często, ale posprawdzaj stare ich wątki. To kopalnia wiedzy.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Wiesz Lano...
Problem polega na tym, że ja nie wiem kto tu jest "osobą, która ma orchidee od wielu, wielu lat". Tylko się domyślam i wtedy zaglądam do takich wątków. Jednak są zwykle długie, czasem kilkuczęściowe...
Szukałam postów Jovanki- wyszukiwarka pokazała mi 169 stron z wynikami :shock:
Nim to przeczytam, to moje storczyki zejdą ze starości :wink: Nie mówiąc już o czytaniu przy okazji innych działów, bo storczyków mam tylko kilka, a innych roślin, o których też czytam- znacznie więcej...
Na storczykach... choć zdawało mi się, że coś tam wiem (dwie przeczytane książki i trochę wiadomości z internetu), to jednak stwierdzam- mało się znam, a chciałabym im zapewnić dobre warunki. Kocham swoje rośliny i nie lubię robić im krzywdy.
Więc może jakiś wątek pigułkowy, choćby z linkami do sprawdzonych materiałów by się przydał?
Jest wprawdzie temat "UWAGA - przeczytaj zanim założysz nowy temat", ale tam niczego nie można dopisać, a wiele linków prowadzi donikąd. Chciałam sobie np poczytać o Phalenopsisie- a tu... czarna dziura :?

A wracając do podłoża... Czy ktoś próbował uprawy w łupinach orzeszków ziemnych? Lubię je i zawsze są pod ręką. Tylko czy to dobry pomysł? Często czytam, że też bywają zagrzybione... Więc może te prażone byłyby ok?
Ma ktoś doświadczenia w tej materii?
Pozdrawiam,Vivien333
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Vinien post w części o udzielaniu rad nie był skierowany bezpośrednio do Ciebie i nie bierz sobie tego do serca. Masz rację, przebijanie się do wartościowej wiedzy niestety kosztuje "jedynie" i aż "nasz czas", ale to kiedyś z pewnością zaowocuje. Taki wątek w pigułce musiałby ktoś opracować. Nie jest łatwo znaleźć taką osobę, która by się tego podjęła. Tutaj przydałby się ukłon w stronę naszej Pani Administrator, chociaż jak myślę, ona także nie ma na to czasu i już i grozi paluszkiem za takie pomysły :lol: .
Zresztą myślę, że nawet gdyby taki wątek istniał i tak pojawią się osoby, które napiszą: a ja to robię tak i nic się nie dzieje.
Polecam gorąco wątki Jovanki, Karo, Agity, Merghen, Madzik czy wiele innych. W wolnej chwili miło poczytać nawet te najstarsze.

Co do podłoża, polecam gorąco to z Orchidsklepiku. Można kupić już zmieszane lub kupić poszczególne składniki i mieszać samemu w zależności od potrzeb.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Dzięki Lano za podpowiedzi, zajrzę do tych wątków.
Szkoda tylko, że masa starych wątków jest pozbawionych fotografii, przez co czasem czytam o czymś, co mogę sobie tylko wyobrazić, bo komentowane foty nie istnieją :-(
No i to, że gromadzenie wiedzy trwa, to wiem doskonale. Tyle, że czasem rośliny nie mogą czekać aż tak długo (nim ją zgromadzę), bo zwyczajnie nie dożyją tego :?
Moje podłoże było właśnie z tego sklepiku. Tylko, jak zauważyłaś- chyba źle je przechowywałam, w dodatku zbyt długo i popełniłam błąd nie otwierając opakowania.
Mam nauczkę na przyszłość.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Rozumiem Lana, że uwaga na temat udzielania rad była kierowana do mnie. No cóż może nie jestem na forum zbyt długo, a jednak wiem kim była Jovanka, może nie miałam przyjemności poznać osobiście, w przeciwieństwie do Ciebie, lecz jeśli przegląda się forum ciężko nie zauważyć Jej obecności. Niestety, jak sama zauważyłaś niewielu uczestników forum z długim stażem wciąż się tu pojawia, lub robią to sporadycznie, więc idąc za Twoją radą forum zginie, bo nie będzie nikogo aby udzielał pomocy nowym uczestnikom, zresztą już można to powoli zauważyć - jest więcej próśb o pomoc niż udzielonych porad. Zazwyczaj na forach są osoby o różnym zdaniu, różnych doświadczeniach, ale nie trzeba od razu pisać w ten sposób. Po przeczytaniu Twojego podsumowania mojego posta wyglądającego tak: "a ja to robię tak i nic się nie dzieje." człowiekowi odechciewa się w ogóle tu zaglądać... Jak sama napisałaś wcześniej, wiedzę zdobywa się m.in. przez zbieranie własnych doświadczeń, więc nie widzę nic złego we wniosku, że jeżeli coś się już przerobiło na własnej skórze, znalazło się dobre rozwiązanie problemu to można polecić je innej osobie, która tego jeszcze nie przerobiła, a czy skorzysta z Twojej rady czy czyjejś to już osobista sprawa tej osoby.
Może źle odebrałaś mojego wcześniejszego posta, jak dla mnie Twoja uwaga o przesadzaniu do suchej kory jest po prostu mocno przesadzona, nie widzę jednak już sensu podejmować tego tematu, szczególnie, że szkodliwość czynu (przesadzanie do suchej czy mokrej kory) uważam za znikomą... no chyba, że ktoś zrobił uprzednio poważne cięcia. Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Aga H pisze: /.../jest więcej próśb o pomoc niż udzielonych porad. Zazwyczaj na forach są osoby o różnym zdaniu, różnych doświadczeniach, /.../.. Jak sama napisałaś wcześniej, wiedzę zdobywa się m.in. przez zbieranie własnych doświadczeń, więc nie widzę nic złego we wniosku, że jeżeli coś się już przerobiło na własnej skórze, znalazło się dobre rozwiązanie problemu to można polecić je innej osobie, która tego jeszcze nie przerobiła, a czy skorzysta z Twojej rady czy czyjejś to już osobista sprawa tej osoby.
/.../
Trochę przykro mi się zrobiło, że pewnie ja sprowokowałam tą dyskusję... :(
Powiem tylko, że nie mam nic przeciwko pisaniu o swoich doświadczeniach- zwłaszcza, jeśli są dostatecznie długie...
Widziałam jednak na tym forum (również w tym dziale) wiele doświadczeń opisywanych po krótkim czasie od ich rozpoczęcia, które ostatecznie kończyły się fiaskiem.
A tu ileś osób się zachwyciło, poddało swoje rośliny eksperymentom, po czym okazuje się, że to wcale nie był taki dobry pomysł i trzeba wracać do starych, sprawdzonych metod uprawy...
Choćby przykład (pierwszy z brzegu, nie wiem czy najlepszy) storczyków uprawianych w wazonach z mokrym keramzytem. Wzbudził masę zachwytów, rośliny wyglądały super, po czym i tak storczyki wróciły do kory, bo po czasie okazało się, że jednak pojawiły się problemy i rośliny nie dały rady...
Przykładów jest więcej.
Ja tam wolę jednak korzystać z rad doświadczonych storczykarzy. I chciałabym żeby udzielali ich tu więcej. Mam nadzieję, że te wypowiedzi nie zniechęcą resztek z nich do wypowiadania ich tutaj, bo wtedy na forum naprawdę zostaną tylko same pytania...
Cieszę się, że Lana napisała i cieszę się, że ktoś napisał, że ma inne zdanie.
Aga H pisze:/.../ szkodliwość czynu (przesadzanie do suchej czy mokrej kory) uważam za znikomą... no chyba, że ktoś zrobił uprzednio poważne cięcia. Pozdrawiam :wink:
Ja zrobiłam poważne cięcia, więc przesadzenie do suchej kory pewnie zbrodnią nie będzie, może nawet okazać się zbawienne. Jednak wydaje mi się, że Lana ma rację- zdrowego storczyka lepiej przesadzić do wilgotnej kory. Tak mi się wydaje, tak czuję... Nie wynika to z moich doświadczeń, bo mam znikome...
Pozdrawiam,Vivien333
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Vivien nie martw się, tak bywa na forach. Każdy może tutaj wyrazić swoje zdanie, nie musimy się zawsze ze wszystkim zgadzać. Nikt nikomu nie zabroni eksperymentować, bo i po co. Moje zdanie, eksperymentujmy, ale wcześniej poznajmy (przepracujmy) główne zasady.
Zaznaczmy, że u mnie coś takiego się sprawdziło, ale nie koniecznie sprawdzi się gdzie indziej. Zaznaczam, że nie jestem żadnym autorytetem. Popełniłam masę błędów, straciłam wiele cennych roślin, wielokrotnie szukałam pomocy dla swoich podopiecznych, walczyłam z przeróżnymi chorobami i szkodnikami, z dobrym i złym skutkiem. Zapewniam, że nie dotyczy to tylko mnie. Warto czasem posłuchać osób, które przerobiły takie problemy na własnej skórze. Nie dziwi mnie brak porad doświadczonych osób. Po co radzić, skoro i tak zostanie to uznane za mało pomocne.
Mam nadzieję, że jesteś właśnie na początku, tej mimo wszystko wspaniałej przygody, nie zniechęcisz się niepowodzeniami i trudnościami, czego z całego serca Ci życzę ;:108 .

A pro po podłoża. Nie napisałam nigdzie o mokrym podłożu, a wilgotnym, to zasadnicza różnica. Jovanka też o tym wspominała. Gdyby naszym roślinom nie była potrzebna wilgoć, moglibyśmy wsadzić je do piasku i tak by rosły. Taka moja mała dygresja :twisted: , bezosobowa oczywiście.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Lana pisze:/../ Moje zdanie, eksperymentujmy, ale wcześniej poznajmy (przepracujmy) główne zasady. /.../
Zgadzam się, dlatego szukam informacji- jak długo trwał eksperyment...
Widzę, że storczyki i bez nich, po jakimś czasie (pewnie kiedy kończą im się zdolności przystosowawcze do nieodpowiednich warunków) zaczynają marnieć. Wystarczy odpowiednio długo traktować je kranówką, zbyt często podlewać itp.
Sama mam ofiary nadmiernej pielęgnacji i zaniedbań... :oops:


Raczej się nie zniechęcę, po prostu poświęcę więcej czasu na szukanie sprawdzonych metod. Co może nie być łatwe i szybkie, bo tu ostatnio głównie królują różne eksperymenty (zwłaszcza z podłożem :wink: ). No i ich ofiary w duużej ilości ... ;:219

Jeszcze raz dopytam, bo nikt nie odpowiada:

Czy ktoś próbował uprawiać storczyki w łupinach orzeszków ziemnych?
I jeszcze... Perlit. Czy można go dodawać do podłoża dla storczyków?
Inne rośliny bardzo dobrze w nim rosną. Właściwie wszystko ukorzeniam w perlicie, dodaję też jako dodatek do ziemi i sprawdza się znakomicie.
Pytanie czy jest odpowiedni dla storczyków?
Tak na zdrowy rozum... wydaje się nie gorszy od keramzytu. Może tylko zbyt drobny...

Tylko raz w tym wątku Nowapasja wspominała, że dodaje go mieszanki. (chyba na 4 stronie to było)
Pozdrawiam,Vivien333
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Vivien perlit dodaję praktycznie do każdej mieszanki, którą sporządzam dla różnych storczyków, ale także i innych roślin doniczkowych. Jego zadanie, to jakby "rozpulchnienie", napowietrzanie podłoża, mieszanki, czy czego tam chcesz, jednocześnie magazynuje wodę i ją oddaje. Znalazłam uwagę, że po upływie około roku, potrafi chłonąć tej wody więcej, więc trzeba nie przesadzać z jego ilością np. w naszych mieszankach podłoży.
Na temat skorupek z fistaszków się nie wypowiem. To chyba będzie chłonąć wodę i ją zatrzymywać. Nie widziałam jeszcze podłoża do storczyków z takim elementem. Zastanawiam się, czy te skorupki nie mają jakiś garbników, albo chłonąc wodę nie będą pleśnieć. Nie wiem, może ktoś próbował. Można poeksperymentować, oczywiście na własną rękę, na jakiejś nie zbyt cennej roślince.
Ze skorupek roślin stosuję do podłoży skorupki cedrowe, bardzo twarde, ale zarazem malutkie.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

To prawda ,perlit po jakimś czasie zmienia strukturę i robi się taki "miałki" ...
Dobrze wiedzieć, że można go dodać bez obaw.
O łupinach fistaszków czytałam na jakiejś poważnej stronie, chyba Orchidarium, albo Storczyki.
Sama bym na to nie wpadla :wink:
Nie będę się jednak przy nich upierać.
Za to perlit wydaje mi sie bardzo sensowny...
Może nawet reanimacja w nim byłaby całkiem skuteczna. Wiele roślin postawił mi na nogi, może storczyki też by się wykurowaly. Jeśli udaje się to w kamieniach i w keramzycie, to w perlicie powinno się udać tym bardziej. Trzyma dużo wilgoci, a jednocześnie dużo powietrza, no i jest "cieply".
Pozdrawiam,Vivien333
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Zgadza się, na dodatek jest chemicznie obojętny :) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”