Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
kryzys29
 Tytuł: Przyczyny opadania pąków u storczyków
PostNapisane: 2 sty 2010, o 19:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Proszę o podpowiedź dlaczego po zakupie storczyka po kilku dniach pobytu w domu opadają pąki?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Jovanka
 Tytuł: Re: opadanie pąków u storczyków
PostNapisane: 2 sty 2010, o 23:21 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

1 szt.
Różnie bywa :P z opadaniem:
*aklimatyzacja
*naturalne przekwitanie
*przemarznięcie w magazynach,transporcie
*niedostosowane warunki uprawy/ w mieszkaniu zbyt zimno,niska wilgotność itp..../
*zapylenie
*owoce w pobliżu
*szczególna rodzajowa wrażliwość
*szkodniki
* i......... pewnie wiele, wiele innych powodów.

Polecam skorzystać z bogatych zasobów literatury i materiałów ,które są w zasobach forum.
Rozmawiamy w sekcji storczykowej wyłącznie o storczykach i ich problemach .
Sądze ,ze znajdzie się w tej masie zjawisko skojarzone.Polecam lekturę.

W tym temacie nawet nie wiemy o jakim storczyku rozmawiamy ,więc ...odpowiedż może być jedynie równie ogólnikowa ,ale wystarczająca aby odnależć przyczynę.

pzdr.JOVANKA

menia
 Tytuł: Re: opadanie pąków u storczyków
PostNapisane: 3 sty 2010, o 00:05 
500p
500p
Na moją cambrię np. w zeszłym roku zaszkodziła choinka a dokładnie jej zapach. kwiaty opadły z dnia na dzień , ja byłam w szoku a później wyczytałam na foru, ,że tak choinka może działać na niektóre storczyki :(

Agita
 Tytuł: Re: Przyczyny opadania pąków u storczyków
PostNapisane: 3 sty 2010, o 13:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Podobno jeszcze zapalone świece w pobliżu storczyków, również wiednące kwiaty, zwłaszcza cięte- wydzielają etylen, tak jak owoce i świeża choinka, który przyspiesza opadanie kwiatów i pąków.
No i oczywiście brak dostatecznej ilości światła.

superiwona
PostNapisane: 3 sty 2010, o 14:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
kupilam zdrowego, dwupedowego storczyka w pazdzierniku. kwiaty mail jeszcze w pakach, caly czas czekalam jak sie rozwinie, a on nic... a teraz kwiaty lekko sie rozwinely i juz zaczynaja opadac! :cry: jaka może być przyczyna?
storczyk stoi na oknie w wykuszu salonu- okno wsch-płd, daleko od grzejnika, liscie jedrne, zielone, korzenie tez ok.
pozdawiam

Paulinka Z
PostNapisane: 3 sty 2010, o 15:36 
200p
200p

---
Jejku a ja nic nie wiedziałam o tych owocach...

dorotakol
PostNapisane: 3 sty 2010, o 16:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Owoce wydzielają etylen, a to bardzo szkodzi pąkom :?

Jovanka
PostNapisane: 3 sty 2010, o 17:17 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

1 szt.
:P - o... choinka :P,

choinka ? pierwszy raz słyszę.Uważam ,ze nie jest prawdą.
Zawsze miałam świeżunią i ....przez lata wnoszone ze szklarenki kwiaty .Wokół drzewka sterty
storczyków ./zamiast podarków :;230 /.,tak im przyszło zimować :P -w eleganckich pojemnikach ma się rozumieć .Tworzyły bryłę zieloności pod....
I kwitły, te co kwitły i nie padały.
:lol: :lol: :lol: teraz mam sztuczną i...padają czasami.

Kwitnące kwiaty? nie wszystkie -mozemy tworzyć listę:
-ja podaje :
1/ lilie wszelkich odmian/LA i LO/zwłaszcza mocno pachnące.Te mi skróciły kwitnienie automatycznie - wystarczył jeden dzień wspólnego bytowania.
Trzeba podawać przetestowane inaczej pozbędziemy sie wszystkiego z domu :;230 przez storczyki ;:65

Owoce ? tez nie wszystkie, tylko dojrzewające jeszcze dalej w domach ----> i to jest żródło etylenu.

W naszych wątkach na forum jest wiele informacji ,o tym co opisałam w odpowiedzi, o owocach ,etylenie itp...
- czasami warto poszperać po "archiwalnych" merytorycznych tematach w końcu sekcji/zielony kolor/.Wykorzystać wyszukiwarki/2!/
Polecam lekturę ,zwłaszcza przydatna dla rozpoczynających przygodę storczykową..
Jest fura info o problemach.

Tak wygląda ;:108 , jakby napisane kiedyś tam....zatarło się ;:108 .

pozdrawiam JOVANKA

kryzys29
PostNapisane: 3 sty 2010, o 17:29 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam ponownie. Storczyk z którym mam problemy nazywa się Phalaenopsis. miał wiele rozwiniętych kwiatów i nowych peków. Ale po kilku dniach zaczął marnieć opadają nierozwinięte jeszcze kwiaty.
Dowiedziałąm się , że ten rodzaj to paradoksalnie najłatwiejszy a zarazem najtrudniejszy storczyk w uprawie.
Pozdrawiam. :D

Storczykowa
PostNapisane: 3 sty 2010, o 18:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
O tej porze roku pąki często opadają od za małej ilości światła, zimna itp. , a przynajmniej od tego opadają pąki moim Phalaenopsis. Bardzo rzadko zdarza się, żeby któryś mi zrzucił pąki w lato. Nawet biały z mazami nie zrzucił ani jednego mimo bycia ponad 20 godzin w reklamówce.

Agita
PostNapisane: 4 sty 2010, o 19:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jovanko, pewnie wszystko jest dyskusyjne- u jednych reguła zadziała, u innych nie. O choince i kwiatach ciętych czytałam wiele razy, dlatego podałam. Wypróbowywać na sobie nie zamierzam ;) - od zeszłego roku mam sztuczną choinkę i staram się zminimalizować ryzyko utraty kwitnienia przez rezygnację z pewnych rzeczy.
Myślę, że lepiej wiedzieć, co u innych spowodowało problemy, nie zawsze trzeba od razu rezygnować ze wszystkiego, można jedynie zwiększyć czujność. Ważne, żeby wiedzieć w jakim kierunku ;)

Podam własny przykład:
Od wakacji mam storczyki w kuchni. Zazwyczaj tuż obok nich w koszyku leżą pojedyńcze owoce (jabłka, gruszki, banany, kiwi, winogrona)- nie mam możliwości przestawienia ich gdzie indziej, więc większość profilaktycznie trzymam w lodówce. Ale pojedyńcze sztuki do zjedzenia na bieżąco są wystawione. Cytrusy lądują w lodówce wszystkie, bo ich najbardziej się boję, ale np. od wigilii stoi w kuchni pomarańcza naszpikowana goździkami. I nic się złego nie dzieje! Już drugi phalaenopsis rozwija tam swoje pąki, jeden kwitnie od dłuższego czasu...
W tej mojej kuchni w ogóle nic nie sprzyja storczykom; jest ciemna (od str. pn), zimna (mamy tam całkowicie odłączony kaloryfer), a roślinki radzą sobie wyśmienicie, nie usechł mi tam jeszcze ani jeden pączek! W przeciwieństwie do tych od strony pd-zach.
Więc pewnie mogłabym powiedzieć, że owoce nie są takie groźne, jak się uważa, ale skoro tak się wszędzie podaje, nie będę się spierać. Być może do tej pory miałam szczęście.

Myślę, że warto podać wszystkie możliwe opcje, a każdy będzie już sobie sam eliminował niemożliwe do zaistnienia u siebie czynniki.

Co do częstych odpowiedzi typu: "szukać, szukać", "czytać, czytać i jeszcze raz czytać"- ok, można i powinno się jak najbardziej, ale problem w tym, że jak pojawia się problem, to często ciężko znaleźć konkretne informacje- wszystkie one są bardzo porozrzucane po wszystkich możliwych wątkach. Szukanie, przeglądanie pochłania mnóstwo czasu. Nie każdy go ma.
Czytać i dokształcać się w temacie storczykowym najlepiej w wolnym czasie, kiedy robi się to z przyjemnością, wtedy i przyswajanie wiedzy jest zupełnie inne. Kiedy mamy problem i trzeba szybko działać, potrzebna jest szybka, konkretna informacja.

To takie moje skromne zdanie.

karpek
PostNapisane: 4 sty 2010, o 19:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Zgadzam się ze Storczykową, chociaż na temat innych możliwości (owoce, choinka itp.) nie mam wiedzy. Przy teraźniejszych minusowych temperaturach trzeba uważać by pąki kwiatów nie dotykały zimnych szyb. Najlepiej odsunąć min. 5 centymetrów od szyby. Przy zbyt bliskiej odległości pąki bardzo szybko zółkną, marnieją i odpadają.

Jovanka
PostNapisane: 4 sty 2010, o 23:56 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

1 szt.
Agnieszko,jasne, masz rację, ze wszystko jest dyskusyjne.
Rzecz w tym,że najlepiej posiłkować się przykładami własnymi, a nie informacją z jakiegoś n/n żródła .
I o to tylko mi chodzi .Doświadczenia własne są bardziej cenne i wiarygodność lepsza.

W końcu rozmawiamy o złych rzeczach. A straszyć... to będziemy w ...drugim życiu.

a'propos owoców napisałam:
Cytuj:
tylko dojrzewające jeszcze dalej w domach ----> i to jest żródło etylenu.

widzę różnicę w interpretacji : nie wszystkie dojrzewają w domach/są jabłka ,pewnie pomidory...inne /
dlatego podkreślenie dojrzewające ,bo nie aromat tu decyduje ale wydzielanie etylenu Dla nas to forma gazowa bezpostaciowa,bezwonna.I tez nie przez cały czas.

Mozna robić sobie doświadczenia ,czemu nie.
Ponieważ nie potrafimy tego zbadać, opierajmy się na podejrzaniu i z nieufnością podejdżmy
do wszelkich owoców.
Efekt etylenu opisany jest we wszystkich podręcznikach storczykowych i botaniki.Zwany enzymem roślinnym -pożyteczny.Dla jednych dobry, innym szkodzi.

Też w kuchni miewam przechodnio storczyki .Bardzej cenne rośliny nie poddaję próbom.
Może się udać przetrwać ,a storczyk padnie za jakiś czas.

W sprawach kierowania:
Tak się zdarza,ze mimo oporów ( nawet swoich) wskazuję na potrzebę zdobywania wiedzy -i nie ma rady.Na portalu jedynie wspomagamy.
I wiem ,ze wiedza własna , jest jedyną drogą aby pierwsza przygoda ze storczykami , nie stanęła na etapie dylematu obcinanego pędu.

Piszę o tym ; ze słów Twoich wynika zdziwienie z samego faktu skierowania kogoś do poszukiwań.
Po to jestem - taka też jest inna rola sekcji storczykowej na FO, Pomóc,wskazać nakierować.
Wskazuję, aby bardziej zrozumieć pewne zależności , aby łatwiej przebrnąć ten pierwszy okres.
W tej przygodzie storczykowej niestety *na czuja* nic sie nie zrobi pożytecznego dla roślin.

Same prezentacje są osobnymi tematami , jakby... wabik ,który sobie tworzymy na zachęte.

Myślę,ze argument braku czasu dotyczy wszystkich nas.Ale minimum poświęcić trzeba dla tego piękna.I nie ma rady.

pozdrawiam JOVANKA

Agita
PostNapisane: 5 sty 2010, o 01:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jovanka napisał(a):
nie wszystkie dojrzewają w domach/są jabłka ,pewnie pomidory...inne /
dlatego podkreślenie dojrzewające ,bo nie aromat tu decyduje ale wydzielanie etylenu Dla nas to forma gazowa bezpostaciowa,bezwonna.I też nie przez cały czas.

Mozna robić sobie doświadczenia ,czemu nie.
Ponieważ nie potrafimy tego zbadać, opierajmy się na podejrzaniu i z nieufnością podejdżmy
do wszelkich owoców.

Mniej więcej o to mi chodziło ;) - sama osobiście nie wiem, które to są te dojrzewające, więc na wszelki wypadek pilnuję się ze wszystkimi. O cytrusach nasłuchałam się najwięcej złego, dlatego ich obecność przy storczykach eliminuję całkowicie.
Ale myślę, że ważne jest, żeby w odpowiednim momencie usłyszeć hasło "uwaga na owoce", a potem to już każdy sam decyduje na ile zechce zaryzykować i sprawdzać.

Jeśli chodzi o choinkę i kwiaty cięte- czytałam, że one się w domu starzeją, więdną, wydzielając właśnie etylen. Ale cóż, doświadczeń własnych nie mam, żeby to potwierdzić, nie upieram się więc.
Chętnie sama wróciłabym do żywej choinki, to dla mnie bardzo ważny element świąt- może się kiedyś odważę po Twoich uspokajających słowach :)

Jovanka napisał(a):
Też w kuchni miewam przechodnio storczyki .Bardzej cenne rośliny nie poddaję próbom.
Może się udać przetrwać ,a storczyk padnie za jakiś czas.

Jovanko, tutaj mam pytanie, właściwie prośbę o dopowiedzenie- zrozumiałam z tych słów, że etylen w ogóle źle wpływa na całą roślinę? Zawsze czytałam jedynie o pąkach, kwiatach... Czyli nawet niekwitnących storczyków nie powinno się trzymać (na stałe) w kuchni (zakładając mniejsze lub większe sąsiedztwo owoców)?

Jovanka napisał(a):
Piszę o tym ; ze słów Twoich wynika zdziwienie z samego faktu skierowania kogoś do poszukiwań.

Nie, nie- nie zdziwienie! Rozumiem skąd i dlaczego takie sugestie, zawsze mi tylko żal osób, które na pytanie/ prośbę o pomoc otrzymują odpowiedzi typu: "użyj wyszukiwarki". Nie chodzi mi tylko o nasze forum- to się pojawia na wszystkich podobnych forach, w mniej lub bardziej drastycznej formie. A nie wszyscy umieją, nie wszyscy wiedzą jak funkcjonuje forum, nie wszyscy mają czas szukać, przesiewać informacje... I nie wszyscy też są na tyle zainteresowani, żeby głębiej wchodzić w temat- często ktoś rejestruje się po to tylko, żeby prosić o pomoc, chodzi mu o jedynego storczyka, jakiego ma i nie chce stracić, ale też nie zakłada od razu hodowli jak większość z nas.
Więc to było jakby z góry ujęcie się za kimś, kto pyta i pewnie też wytłumaczenie swoich podpowiedzi- wyczytanych gdzieś i przekazanych dalej. Taki już mam charakter, że wszystkim chciałabym pomóc, dzielę się więc wiedzą, którą zdobyłam... głównie na forach właśnie ;)
Trudna sprawa- z jednej strony rozmawiamy tu wszyscy, żeby się dzielić doświadczeniami, żeby nam wszystkim było przez to łatwiej, z drugiej okazuje się, że niesprawdzonym osobiście informacjom nie można zaufać... Pewnie trzeba wypośrodkować, jak wszystko, czasem jednak trudno się zdystansować - przynajmniej mi, w tym akurat temacie ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 20 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości