Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

U mnie korzonki są w złym stanie tylko na górze więc chyba nie ma potrzeby go wyjmować, obejrze go i podetne to co trzeba :D
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

]

Lepiej wyjmij, bo w środku mogą być jakieś pognite. I przynajmniej będziesz wiedzieć, w jakim stanie są jego korzonki. Te, co zgniły lub suche, obetnij.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

A te, które są zielone i jedrne ale w niektorych miejscach mają brązowe plamy ? Te zostawić ?
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Znów mam problem... Od kiedy zaczełam namaczanie mój storczyk się buntuje... Opadły mu w ciagu kilku dni wszystkie kwiaty i łodyżka jest teraz żółta i schnie coraz mocniej... Dodam, że woda w przeźroczystej doniczce w porównaniu do innych moich storczyków w tym jest żółtawa.Co mam robić? Pomóżcie :(
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Mylenne - poczytałam trochę postów wstecz i widzę, że masz problemy z wyczuciem w nawadnianiu storczyków
i realnej oceny w jakiej są kondycji.
Czy kiedykolwiek przesadzałaś już storczyka ? Czasem to, co widać przez ścianki doniczki jest mylące.
Nieraz korzenie na zewnątrz i w środku przylegające do ścianek wyglądają O.K., a poniżej trzonu rośliny sama zgnilizna.
Wtedy ujawnia się też zła kondycja liści. Ich stan jest obrazem systemu korzeniowego.
Same brązowe plamy na korzeniach niekoniecznie muszą być już objawem choroby (jeśli są twarde).
Korzenie bywają starsze i młodsze. Te pierwsze mogą mieć właśnie takie brązowe zabarwienie, trochę nalotu z kamienia,
drugie są zielone, często z aktywnym stożkiem wzrostu.
U Twojego Phalaenopsis być może przyszedł czas na przekwitnięcie i dlatego kwiaty opadły, a pęd zżółkł.
To normalna kolej rzeczy. Tym bardziej może warto zajrzeć do środka doniczki. Najlepiej zrób zdjęcie po wyjęciu
storczyka. Dalej poradzimy.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Bo czytałam, że na zimę własnie opadaja ale niektorzy pisali, że jeżeli odpowiednio sie je choduje to kwitna cały czas. Ten storczyk jest u mnie od ok 2 miesiecy,nie był przesadzany, stoi w przeźroczystej doniczce z woda ( nie jest zanurzony ) i namaczam go tak jak mi polecili czyli gdy korzenie sa srebrnawe i doniczka lżejsza.Od tygodnia zauwazylam pogorszenie jego stanu i nie wiem czym to spowodowane, nie sadze , zeby korzenie byly zgnite czy wewnatrz ponieważ nie stoi w wodzie. Ale jutro wyjmę go , obejrze od spodu i dookola i zrobie fotki i wstawie.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Mylenne, posłuchaj rad hodowców bardziej doświadczonych od ciebie. Wywal podłoże na gazetę, zrób fotki korzeni i rośliny i wrzuć na forum. Oczywiście o ile masz zamiar ratować storczyka.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Przed chwilą poprawiłam przejęzyczenie: "Same brązowe plamy na liściach niekoniecznie muszą być już objawem choroby (jeśli są twarde)"

Chodziło mi oczywiście o korzenie, czyli miało być: " Same brązowe plamy na korzeniach niekoniecznie muszą być już objawem choroby..."

Phalaenopsis potrafią kwitnąć czasem b.b. długo. Najczęściej jednak trwa to od 4 - 6 miesięcy.
Myślę, że opinia "potrafią kwitnąć cały czas" jest nieprawdziwa. Choć słyszałam już zdanie,że "storczyk zakwitł się na śmierć"
Czyli odpoczynek w kwitnieniu jest wskazany dla dobrej kondycji rośliny.

Tak sobie myślę Mylenne, że zrób najpierw zdjęcie z bliska przez przezroczystą ściankę doniczki, aby pooglądać korzenie, które prześwitują przez nią. Będzie widać też stan podłoża.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Korzenie według mnie wyglądają zdrowo. Są zielone i jest ich całkiem sporo. Pędzik może usycha, bo przyszedł jego czas. Ale kiedyś pewnie puści nowy.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Czyli nic złego sie nie dzieje?

Skoro teraz sobie odpoczywa raczej mam sie spowiewać większej ilosci wody dla niego czy mniejszej??
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Korzenie, przynajmniej te, które widać - są w porządku. Kolor wskazuje, że 2-3 dni temu namaczałaś. Jeśli chodzi o pędy, to obetnij to uschnięte zostawiając z o,5 cm nad zieloną i żywą częścią. Wydaje mi się, że widać nabrzmiałe oczka / kolanka/ na pędzie, więc jest nadzieja, że wypuści pędy boczne i znów zakwitnie.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Cały rok trzeba podlewać tak samo. Phalaenopsis nie przechodzą okresu spoczynku, zresztą u mnie żadne nie przechodzą, bo się nie będę bawić w jakieś wymysły o zaprzestaniu podlewania itp. Moje Phalaenopsis cały rok tak samo podlewam, ale kwitną przynajmniej raz w roku, niektóre 2 albo nawet 3, zależy od rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”