Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Katharsis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2007, o 20:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

Post »

No i stało się!!!
Kilka tygodni temu byłam na wystawie kwiatów w Tychach i ....zakochałam się w storczykach. Od tamtej pory czytam wszelkie informacje o nich, aż w końcu kupiłam jednego falenopsisa ślicznie ukwieconego, a drugiego do reanimacji, bo mi go było żal. :(
Mam wiedzę elementarną, ale chcę ją poszerzyć. Wiem; że storczyki najlepiej podlewać deszczówką, woda destylowaną albo przegotowaną wodą odstaną. Ale czy można je podlewać wodą z akwarium? Inne kwiaty lubią taką wodę, ale czy storczyki też? :?:

Będę wdzięczna za informację :) .
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Kasiu :P



Woda z akwarium odpowiada warunkom uprawy storczyków z jednym zastrzeżeniem- nieznana jest flora bakteryjna ,u kazdego akwarysty pewnie inna, zalezna od obsady ryb,roślin itp.itd.

Z tego względu , nie można polecać ani zalecać stosowania -jeżeli jest to robione/a jest!!!/
to wyłącznie jako własne doświadczenie , ryzyko
.

To prawie jest na miarę eksperymentu.

Osobiście korzystam z wody oczka ogrodowego- nie mam rybek, ale milion z innego *zoo *
tam bywa , łącznie z larwami komarów. Nie wiem , nie sprawdzam jakości wody -jest czysta bez śr.chem. i używam ją sporadycznie DO STORCZYKÓW ,DO INNYCH CZĘSTO
ale...czasami mam jednak obawy/zbiornik ogrodowy ,inne warunki niż akwarium/


pozdrawiam JOVANKA :P
Awatar użytkownika
Katharsis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2007, o 20:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post »

Witaj Jovanko,

Dzięki że znalazłaś chwilkę i zajełaś się tematem. Na razie będę podlewać odstaną wodą (jakoś obawiam się eksperymentów, bo w opiece nad falkami dopiero raczkuję ) ale kto wie....Na pewno napiszę jak się zdecyduję. :)

Pa pa

Kasia
Awatar użytkownika
Katharsis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2007, o 20:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post »

Hejka.

Jednak zdecydowalam się na podlewanie storczyków wodą z akwarium i jak na razie czują się dobrze. Moje dwa falki wypuszczają każdy po nowym listku a i korzonki im się też rozwijają. Mąż się śmieje że dbam o nie lepiej niż o niego ;:112.

Poszłam dzisiaj do TESCO i oczywiście wróciłam z nowym nabytkiem.
Wiem, że to jest paphiopedilum (sabotek) i jest to jakaś hybryda. Wydaje mi się że trafiłam na limelight ale nie mam stuprocentowej pewności ( za tani).Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

A oto kilka fotek

Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Twoje pytanie zostało bez fachowej odpowiedzi :(

Wydaje mi się, że jest to Paphiopedilum Maudiae.
Ale nie jestem pewna :?

Zajrzyj tu, może to Ci jakoś pomoże

http://cameleonorchidee.nl/index.jsp?w= ... l=nl&d=908

Pozdrawiam
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Wiele storczyków na rynku , też polskim , pochodzi od wskazanego dostawcy.I jest :P duze prawdopodobieństwo , ze to jest ta klasa handlowa, często również z taką nazwą producenta.
I może się zdarzyć ,ze podobne u innego dystrybutora będą się nazywały inaczej.

Ponieważ stosujesz wodę z rybek :P , w przypadku paphiopedilum odczyn wody pH moze być za niski ---> tu pożadane będzie miesznie z *kranówką* .

Jedno pewne - jest to ładna hybryda- powiem :) to takie małe :wink: moje sympatie wśród storczyków.



pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj Jovanko,

Na forum jestem od niedawna, a storczyka mam tylko jednego.
Mam nadzieję, że kupię następne, jeśli ten przeżyje moją "niewiedzę".
Nurtuje mnie sprawa podlewania; woda z oczka- co Ty na to ?
Nasze oczko ma już 12 lat, są w nim ryby, oczyszcza się samo.
Napowietrzanie ciągłe, chemii nie stosujemy. Jest niewielkie, ale głębokie/ ok. 2 m/
Doradź, proszę.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
yaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2007, o 12:57
Lokalizacja: woj. lubuskie

Post »

Ja chciałabym dowiedzieć się nie o to "czym", ale "kiedy" podlać?...

Dwa dni temu dostałam phalaenopsisa. Jak sądzę, w sklepie był podlewany, ale nie wiem kiedy.

Skąd mam wiedzieć, że moje cudeńko potrzebuje wody?... Proszę o pomoc, zanim zasuszę go na śmierć. :?
Na razie wygląda dobrze...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wszystko jest ważne-i czym i kiedy ,w storczykach szczególnie.

Co do oczka - myślę ,że nawet w tym temacie , zerknij GUCIO w posty wcześniejsze, jest moja opinia.
Sama okazjonalnie korzystam z zasobów własnych , ale nie czynię tego często.Też mam prawie kryształ,jest chyba dobry biotop - nie mam ryb ,ale innego zoo nie brakuje.
Nie znamy tak do końca wpływu wielu rzeczy ,zwłaszcza *obcej flory bakteryjnej* więc
nie zalecamy.
Uwazam,ze na własne ryzyko możesz wspomagać się ale ostrożnie mieszając tak pół/pół
z filtrowaną.Po pierwsze będziesz wiedziała co stosujesz,po drugie łatwiej bedzie obserwować
przyjęcie wody przez roślinę. Jakość wody pod względem pH pewnie jest właściwa dla storczyków,poza florą pewnie może mieć w pewnych okresach zbyt dużo zw.azotowych.
Ale to tylko moje rozważania i obserwacje.W oczku nie ma nic constans.

Yaga!
co do podlewania i kiedy?
podstawowa zasada, przed następnym podlewaniem podłoże w doniczce musi przesychać.
-wskażnikiem są korzenie,gdy zauważa się soczystość barwy zielonej ,mają zapasy wilgoci
gdy szare jest sucho.
Może być powierzchownie sucho- wewnątrz mokro,najbardziej niebezpieczny moment.
Podłoże musi być lużne aby następowało naturalne przewietrzannie i osuszanie podłoża.
Kupiony storczyk musi być przez Ciebie oceniony - niestety trzeba jakoś pokombinować i sprawdzić:
-za pomocą kopiowego ołówka- wciśnięty głębiej zacznie rysować na niebiesko : :P ,poświadcza wilgoć!!
-za pomocą :oops: paluszka własnego
-postawić na noc na szybie-rano zobaczyć co pod doniczką
-doniczka super lekka=sucha
itp.itd.............
Jeżeli kwiat kwitnie to gdy jest sucho,trzeba troszkę podlać ale minimalnie i odczekać ~dobre 6 dni do następnego podlewania.Ale sztywnego okresu nie podam,zależy to od Twoich warunków i ...trzeba się naumieć :P prowadzić własną roślinę.Ale suchość powietrza i wyższa temp.zaszkodzi,czyli musisz pomagać roślinie ,nawet lokalnie zwiększyć wilgotność.

A tak w ogóle to czytać proszę posty ;:37 - jest wiele treści już powstałej na okoliczność wątpliwości problemów wokół uprawy storczyków. Pytania często dotyczą podobnych spraw, inaczej sformułowanych. Są linki wskazujące treści w necie.

Myślę,że na razie jest pora zachwytu kwiatami,niech cieszy oko jak najdłużej.
W międzyczasie przeszukaj tematy,aby móc go prowadzić dalej , po kwitnieniu.

powodzenie i zadowolenia życzę
- J ;:76 VANKA
yaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2007, o 12:57
Lokalizacja: woj. lubuskie

Post »

Jovanka pisze:-wskażnikiem są korzenie,gdy zauważa się soczystość barwy zielonej ,mają zapasy wilgoci gdy szare jest sucho.
Jest pewien problem - większość korzeni jest szara, ale kilka jest zielonych. Co teraz? Czekać, aż wszystkie będą szare, czy już podlać?...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Naprawdę :P mimo szczerych chęci, pewnie nikt nie podejmie decyzji za Ciebie jak i kiedy podlewać.
Myślę,ze troszkę masz rozeznania, co do oceny suchości czy wilgotności podłoza ?
Nooooo,może też być pierwszym w życiu kwiatkiem ,a trudność jest jakby zwielokrotniona
Nie da się na nim ,niestety uczyć o kwiatach.
Dlaczego tak się dzieje ,że jedne są zielone inne szare jednocześnie ,wymaga wykładu prawie akademickiego -ani to miejsce ,ani czas na taką poważną dyskusję.Na skróty też się nie da!

Masz storczyka i tak, jak pierwszy po zakupie kwiatek ,należy go ocenić - podlać i przyjąć sobie ten moment za start w uprawie.I tu problem sama stworzyłaś sobie - podejrzenie
,ze był podlewany w kwiaciarni.A przecież musiał dostać porcje wilgoci. :P
Bez wody nie da się żyć.

Co proponuję ,aby dorażnie pomóc :
- wodą odpowiednią do storczyków/deszczówka,filtrowana,destylowana,itp./.ale nie z kranu podlej storczyka ilością ok.100ml - tak ciut.. dalej od środka -i tą ilością przelewaj pomału
podłoże 2 razy.Oczywiście dziurkami powinno sie wylać ,powtórzysz - będzie w miarę równomierne namoczenie podłoża i powinno starczyć na ok.6 dni.
Storczyk musi na swoje miejsce powrócić bez wody na podstawce.Nie stosuj osłonek upiększających..
Czytaj o phalaenopsis,one jednak wymagają dostosowania warunków ,aby z powodzeniem
móc je uprawiać w domu i cieszyć się kwiatami.


pozdrawiam J :P VANKA
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

Witajcie, czytałam, że można podlewać storczyki wodą destylowana , a w innym miejscu, że lepiej mieszać z filtrowaną pół na pół. Co jest najkorzystniejsze?l
Lepiej może odstaną przegotowaną.
Ja podlewam destylowaną z nawozem, (w pracy ), a w domu deszczówką .
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Post »

Witam!
Ja podleweam storczyki (phalaenopsis) wodą z akwarium.
Jednak zgadzam się z tym, że woda wodzie nie równa ! właściwości wody związane są z wieloma czynnikami. Nawet to jakiego gatunku ryby tam pływają - ma znaczenie!
Okazuje się, że przy określonych gatunkach ryb niektóre rosliny wodne rosną lepiej lub gorzej.
Nadmiar substancji z przemiany mat. ryb nie jest obojętny dla flory podwodnej!
Rośliny akwariowe też mogą gnić i chorować.

zdecydowałam sie na tę wodę, ponieważ w moich (dwóch) akwariach rośliny rosną jak chwasty, nie mam problemu z glonami, sinicami, itp. - a ryby nie chorują (mam ryby, które wolą wodę miękką i widać po nich, że wszystko jest ok).
karmię ryby wyłącznie dobrej jakości suchą karmą - w ten sposób unikam inwazji pierwotników, wirusów, bakterii chorobotwórczych, glonów.

do podlewania stosuję również wodę przegotowaną, odstałą i nie przesadzam z nawozami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”