Rozmnażanie storczyków-keiki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post, znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Czy ktoś już rozmnażał dendrobium phalenopsis z keiki? Na moim wyrosły dwa pędy z korzonkami i chciałabym je odciąć i posadzić do osobnej doniczki - oba do jednej. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Ja akurat z Dendrobium Phalaenopsis nie miałam keiki, ale myślę, że odnośnie wszystkich keiki jest taka sama zasada, że 3-4 korzenie po ładnych parę centymetrów i dopiero można oddzielić.
Klaudia26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 3 gru 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Zanim mój storczyk mini wypuścił ładne korzenie pojawił się pęd z kwiatami. I teraz pytanko, czy czekać aż przekwitnie czy można rozsadzić? To mója pierwsza odnóżka.
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Generalnie gotowy do odcięcia, ale dla spokoju poczekaj na koniec kwitnienia, po co stresować roślinę.
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Czy roślina wypuszcza keiki tylko wówczas gdy ma się nie za dobrze? Ostatnio nawiozłam swoje pałeczkami nawozowymi dla storczyków i cztery z 7 puściły basal keiki. Ba na jednym było ich 4 na innym jest trzy, dwa pozostałe mają po jednym. Czy to może mieć jakiś związek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Nie ma znaczenia. Wypuszczenie keiki jest czymś naturalnym dla storczyków, jedne wypuszczają inne nie. Keiki potrafi wypuścić storczyk zdrowy, jak i chory.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

A mnie się wydaje Asiu, że powinnaś zajrzeć do korzeni tych keikujących storczyków. Jeśli po nawożeniu 4 z 7 roślin tak zareagowały, to może być, że rzeczywiście tracą lub straciły korzenie. Chyba to zbyt nagły objaw i jeśli wcześniej im się to nie zdarzało, to raczej dziwny zbieg okoliczności. Mam co prawda jedno dendrobium falenopsis, które namiętnie keikuje, ale to jeden okaz, znam jego możliwości i korzenie ma w porządku. Pozostałe się nie wygłupiają. Więc ja na Twoim miejscu też bym się zaniepokoiła, sprawdzić nie zaszkodzi. Co nie zmienia faktu, że życzę aby wszystko było w porządku :wit Beata
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Jeśli miałbym coś jeszcze dodać, być może danie pałeczek nawozowych było powodem wypuszczenia keiki.
Na marginesie, pałeczki zastąp normalnym nawozem w płynie - jest bezpieczniejszy w użyciu w porównaniu do pałeczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”