Rozmnażanie storczyków-keiki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Możliwe że schnięcie łodygi zatrzyma się przed keiki :) Jeśli nie, to nie pozostanie Ci nic innego jak próbować usamodzielnić keiki poprzez różne metody reanimacji ( mają na celu zainicjowanie wypuszczania korzonków), może storczyk coś wypuści, teraz wiosna, dobry czas na korzonki :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Artexo
50p
50p
Posty: 72
Od: 7 kwie 2010, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Też tak mialem i schnięcie zatrzymało się, tak że młoda roślinka mogła pozostać na pędzie :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Kasiu a czy to nie jest tak, że keiki na pędzie żywi się głównie od "matki" a młoda roślinka w doniczce jest zdana sama na siebie? Aby zakwitnąć musi być silna a wiec mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy by móc sobie sama dostarczyć wszystko czego potrzebuje do wzrostu i do kwitnięcia. a keiki na łodydze, jest jeszcze powiązane z "matką" i to ona wykarmia swoje dziecko :) Coś jak dziecko połączone z matką pępowiną, wszystkie składniki odżywcze dostaje od matki i może rosnąć :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
lutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Dziękuję za odpowiedz!! :) ?

Mam nadzieję że sprawdzi się to co piszecie i nie stracę roślinki;)
Pewna osoba mądrze mi zasugerowała ,że ta nowa roślinka pobiera całą wodę i ta nie dochodzi do góry przez co usycha. Mam nadzieję żę ma rację!!!
Póki co keiki ma się dobrze, korzeni jeszcze nie widać ale obok kwiatostanu rośnie nowy pęd ;D ;:138

Pozdrawiam Lutka!!
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Jovanka pisze:Basal -keiki /z podłoża na "trzonie"/ jest ewidentnie inne przyczynowo - związane jest z błędami uprawy.
Jakimiś konkretnymi? Bo nie doczytałam nigdzie, ale być może przeoczyłam.
Mam taki u siebie, póki co rosną oba - i roślina mateczna i małe.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
monita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2013, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Mój storczyk ma 4 kiełki z czego 2 mają już po 2 korzonki i łodygę malutką. Rozglądam się nad ich rozsadzeniem, dlatego szukam pomocy właśnie tutaj.
Proszę poradźcie mi co mam kupić, jakie podłoże i co potrzebuję.
Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę mieć swoje malutkie storczyki, jednak nie wiem jak im pomóc, i jak ich nie zepsuć ;)
Tutaj na forum jest dużo osób doświadczonych stąd właśnie piszę właśnie tutaj :)
Kamka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Na jednym z moich storczyków pojawiły się dwa keiki. Jednak nie mają one korzonków, po jakim czasie powinny się pojawić?? Wiem, że te nie są jeszcze odpowiednie do odłączenia od mamy...Jednak tutaj są zdjęcia, a nie w linku:) To dobrze Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Mi się wydaje, że listki już nie odzyskają dawnej formy, ale nie obcinałabym ich, bo pozbawisz roślinę wielu składników, które mogłaby z liści pociągnąć ;) Myślę, że wystarczy jej wrażeń "szokowych" i teraz powinna spokojnie dochodzić do siebie bez większych ingerencji, które mogłyby ten proces zakłócić. Roślina wydaje piękne młode listki, więc za jakiś czas te stare nie będą się już tak rzucać w oczy ;) Kiedyś uschną i opadną a roślina przynajmniej wyciągnie z nich ile będzie mogła ;) Co do keiki, korzonki pojawiają się chyba w różnym czasie w zależności od warunków. Pewnie pomogłaby wyższa wilgotność powietrza, ale ciężko uzyskać taki efekt bez nawilżacza, chyba, że masz takowy i nie zawahasz się go użyć ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kamka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Też tak właśnie myślała, bo sporo czytałam, że szkoda by pozbawić tych liści, skoro może z nich jeszcze skorzystać;) Dziękuję za radę, upewniłam się. A co do sprzętu, o którym piszesz, to niestety nie posiadam. A keiki są już około 2 miesięcy:) I nic! :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Nie masz się czym martwić na wszystko przyjdzie czas, na korzonki też ;) Czasem zdarza się, że takie keiki najpierw wypuszcza pędzik pierwszy a korzonki na końcu ;) najważniejsze, że pędy są zielone i nie schną, wiec keiki nic nie grozi, dobrze im z mamusią :F
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
lutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Kochani a tu wam chcę pokazać moje keiki :)
Już wcześniej wam je tu pokazywałam, no ale teraz zbliża się wiosna i zastanawiam się czy przypadkiem nie rozłączyć ich za kilka mies ;)

A więc na tym jednym storczyku mam dwie odczepki keik1- na pędzie i keik2 u podstawy

Na moje oko keik1 raczej mógłby juz sam sobie radzić, no ale zastanawia mnie ten drugi, ma dwa korzonki.... ale jak go odczepić od matki i czy tak można ? hmmm :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Ten z 1 i 2 zdjecia można spokojnie już oddzielić od mamusi. Z Basalkiem bym poczekała trochę. :)
serendipity
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 lut 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Dobry wieczór
Witam się :)
Mam pytanie o keiki, dzisiaj zobaczyłam, że mój storczyk wypuścił 2 pędy na łodydze, mniej więcej po środku wysokości łodygi, mają ok. 3-4 cm. Storczyk cały czas kwitnie, chociaż ta druga łodyga ma więcej pączków, niż ta, na której wyrosły pędy. Czy to są te keiki? Co z nimi robić? Przeglądnęłam wątki, ale nie było nic o kwitnącej roślinie i keiki, czy to znaczy, że ta łodyga może zmarnieć? Jeśli chodzi o opiekę nad kwiatem, to traktuję go tak samo, jak wszystkie pozostałe;] podlewanie raz na tydzień (hmm albo na 2 :twisted: ), ale dla niego w podstawkę. Jest to kwiat, który dostałam rok temu na dzień matki, po opadnięciu kwiatów "sklepowych" miał jakiś miesiąc niekwitnienia, przeniosłam go na okno zachodnie i od tamtej pory cały czas kwitnie. A teraz te keiki :?
pozdrawiam ;)
serendipity
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”