Tarczniki na storczyku

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarczniki na storczyku

Post »

No to masz prawie problem :roll: "z głowy" skoro są te "żuczki" jak mawiamy.
Podłoże żyje podobnie jak roślina / następuje tą drogą... naturalny rozkład podłoża.
Wszelkiej maści stworzonka pożyteczne + bakterie + grzybki,dokonują spokojnie dzieła.
Allleee :!: gdy stworzą się złe warunki w wyniku odstępstw od zasad kultury uprawy to... zaczynają być progi niebezpieczeństwa dla roślin.

Jeżeli stworzysz dobrą aerację podłoża, skoczogonki nie będą problemem.One lubią wilgoć i widocznie masz jej nadmiarowo.
Storczyk po cięciach i przed posadzeniem do nowego podłoża musi być nawodniony.I wtedy...spokojnie można
odczekać z podlewaniem 7-10 dni.
Jeżeli nie będzie resekcji korzeni, taka przerwa nie jest konieczna - pacjent wszak nie jest chory :D :D

Powodzenia życzę- JOVANKA
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Tarczniki na storczyku

Post »

Jeszcze nie miałam odwagi się za niego zabrać, bo on tak pięknie kwitnie, a ja tak mało wiem ;:218

Mam jeszcze jedno pytanie /i chyba zaczynam pisać już nie na temat :roll: / odnośnie przesadzania, bo przeszukałam to podforum i nie znalazłam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, więc dopytuję..

Jovanka pisze:Storczyk po cięciach i przed posadzeniem do nowego podłoża musi być nawodniony.I wtedy...spokojnie można
odczekać z podlewaniem 7-10 dni.
Czy chodzi o taką kolejność?

1. Wyjmuję falka z doniczki,
2. Oglądam korzonki, obmywam je (destylowaną/ mydłem/ miksturą z alkoholem?) i poszukuję szkodników, które nie spłynęły z wodą
- mam mieć przygotowaną jakąś chemię na ewentualne? Czy z reguły woda wystarcza?
3. Odcinam suche, zgniłe, puste w środku, miękkie korzonki,
4. Podlewam (czyli zamaczam już same korzonki w wodzie, rozumiem po to, by ułatwić sobie ich układanie w doniczkę i by go nawodnić przed ewentualnym postem po cięciach?)
5. Zasypuję ranki węglem (mam z apteki Carbo activ),
6. Wstawiam storczyka do nowego podłoża prosto z opakowania (chodzi mi o to, czy ma być suchy czy mam go nawilżyć?) a na dno wysypuję trochę keramzytu (wygotowanego, ale lżejszego czy cięższego?)
7. Jeśli coś usuwałam, to odczekuję z podlewaniem wspomniane przez Jovankę 7-10 dni, jeśli nie - nawadniam normalnie.


Możecie mnie zbesztać za te pytania :lol: ale ja po prostu nie chcę zepsuć swojego pierwszego przesadzania do normalnego podłoża (pierwszego musiałam już reanimować w keramzycie), Internet przetrzepałam pod tym względem i nadal nie jestem pewna co robić, a mając taką niezawodną pomoc jak Wy na tym Forum szkoda by było z niej nie skorzystać, więc mimo wszystko liczę na wyrozumiałość ;:173 i mam nadzieję, że kiedyś będę mogła się tym samym odwdzięczyć :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
olka_biel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 gru 2012, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

co to jest

Post »

proszę pomóżcie Mi od nie dawna na moich storczykach pojawily się jakieś małe brązowe kropki jest ich dużo co to może być?? proszę o szybką opowiedź co mam dalej robić?? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: co to jest

Post »

Daj lepszej jakości zdjęcia najlepiej macro . Wygląda na jakieś małe robaczki wiec spryskaj np karate zeon no chyba ze to pleśń .
Maniak roślin egzotycznych :)
olka_biel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 gru 2012, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: co to jest

Post »

prosze.. i na dodatek liście są całe klejące :(( Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: co to jest

Post »

Zdjecia dalej lipa . Tryb macro czyli z bliska . Zobacz sama że nic nie widać bo jest zamazane .
Maniak roślin egzotycznych :)
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: co to jest

Post »

mi to wygląda na inwazję tarczników, kupuj środek i pryskaj a do tego czasu możesz je delikatnie wacikiem ściągać, ale po jednym przetarciu wacik wyżucaj bo inaczej je rozniesiesz po roślinie
olka_biel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 gru 2012, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: co to jest

Post »

nie mam takiej funkcji w aparacie, czy mam kupic środek o jakiejś specjalnej nazwie??? i skąd te tarczniki się wzieły?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co to jest

Post »

Witam... to fakt
Stalewiak pisze:Zdjecia dalej lipa . Tryb macro czyli z bliska . Zobacz sama że nic nie widać bo jest zamazane .
ale co trzeba widać...widać, aż za dużo ;:oj .
No cóż...wyjątkowo i zważywszy na okoliczność nagłości przypadku... zdjęcie intruzów nawet niedokładne, sa do przyjęcia :lol:

To tarczniki - w każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz preparaty chemiczne interwencyjne. Pomogą w tym sprzedawcy.
Obecna zmienność środków ochr.roślin utrudnia operowanie nazwami.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tarczniki na storczyku

Post »

U mnie pomógł Actellic ale...

...wcześniej wszystko przemyłam wodą+denaturat+płyn do naczyń. Do każdego liścia używałam osobnego płatka/wacika kosmetycznego a nawet kilka i osobnej pałeczki a zużyte od razu wrzucałam do worka foliowego.

Potem rozrobiłam preparat, włożyłam roślinę do worka foliowego, opryskałam i podlałam, uważałam tylko by nie zalać serca rośliny i zamknęłam worek na 24 h. Trzeba jednak uważać na opary więc najlepiej robić to w pomieszczeniu, które można szybko wywietrzyć. Ja to robiłam na balkonie ale to było jesienią. Od tego czasu już mam spokój na wszystkich roślinach.

W Twoim wypadku myślę, że trzeba będzie obciąć pęd kwiatowy chyba, że masz ochotę się pobawić w jego dokładne czyszczenie ale i to nie gwarantuje, że pęd nie zaschnie. I tak czeka Cię mozolna praca przy czyszczeniu. Nie zazdroszczę. U mnie były pojedyncze a i tak oprysk stosowałam dwa razy z tygodniową przerwą.
johny 40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 cze 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby moich storczyków.

Post »

Witam prosze o pomoc mam 20 orchidei i nektore z nich maja czarne kolki na lisciach teraz zauwazylem je takze na kwiatach jest tez cos co przyponina zywice jest lepkie i niemoge sie tego pozbyc.
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: choroba

Post »

To lepkie coś czego nie możesz się pozbyć to z pewnością gutacja. Więcej informacji znajdziesz wpisując ten termin z wyszukiwarkę :wink:
Jednak nie umiem rozszyfrować "czarne kolki"... Może ktoś inny Ci pomoże :)
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
johny 40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 cze 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroba

Post »

Dzięki za odpowiedz moze to gutacja sa kropelki ale i cale liscie pokrywa ta klejaca substancja zmywalem ja ale to nic nie dalo a te czarne narosle to wyglada jak narosl ale latwo ja zdjac z liscia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”