Tarczniki na storczyku

Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Tarczniki

Post »

Może ktoś mi doradzi jak mam zlikwidować tarczniki na moim storczyku.
Liście zostały zaatakowane wiosną i mimo zmywania liści denaturatem historia się powtarza, czy może przyciąć te liście czy storczyk po prostu usunąć z domu /wyrzucić/. ;:98
Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Atomku! Skorzystaj z wyszukiwarki na tym Forum. Wpisz słowo "tarczniki"
i przeczytaj post zaczynający się słowami "Ratunku... moja dracena..." tam znajdziesz
podany skuteczny preparat (ja osobiście sprawdziłam już tą firmę na przędziorkach -
równie trudnych do zwalczenia). Podaję tą okrężną drogę, bo nie wolno ponoć
"reklamować" żadnych środków... Życzę powodzenia w zwalczaniu tych brzydali ;:6 !

Pozdrawiam, Joanna :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

E tam nie wolno....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Art dzięki
czytałam to, tam są proponowane pałeczki, tabletki, mydło - trudny wybór, co wybrać :?: :idea:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Liście całej rośliny należy umyć wodą z denaturatem w proporcji 2:1(woda do denaturat) a następnie wykonać oprysk np. Mospilan 20 SP - skuteczny w walce z tarcznikami, po tygodniu oprysk trzeba powtórzyć, dodatkowo możesz zastosować pałeczki owadobójcze o nazwie"Tarcznik" są również skuteczne ale działają z znacznym opóźnieniem i bardziej jako profilaktyczne zastosowanie na przyszłość, oczywiście oprysk należy i tak dwukrotnie wykonać. Zobacz również czy na innych roślinach znajdujących się w pobliżu storczyka nie masz tarczników, mogą się przenosić.:D :D :D
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Napisz kiedyś Atomku jak Ci poszło ? Sama planuję za jakiś czas przedstawić
tu na forum kilka moich storczyków uratowanych po różnych "kataklizmach" ;:147
A Tobie KaRo dzięki za to "E tam nie wolno..." , bo czułam bunt!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Joanno- witaj :P

Bedziemy podawać nazwy jak trzeba będzie podawać.
Dziedzina storczykowa jest specyficzna i niestety reguł stosowanych powszechnie nie da się powielać na te bardzo wrażliwe kwiaty.
Stosowanie chemicznych preparatów musi być wybiórcze, część z nich powoduje straty- a wiele storczyków w ogóle *chemii *nie toleruje.
Pierwsza zasada i to zo trzeba zrobić:
to stosowanie skutecznych środków oczyszczających z tego co już jest widoczne- mechaniczne =ręczne :P z użyciem drinków ,wacików miejsc zaatakowanych.Przemycie całej rośliny.Zabieg trzeba powtarzać co 7-10 dni,
Dla likwidacji znajdujących/na pewno!!/ się w podłożu siedlisk i n-tego pokolenia brzydaków
należy zastosować pałeczki Provado - Działanie ochronne to ok.4-6mcy ,srodek ma szerokie
spektrum /na wiele szkodników/

Oczywiście w dalszym szeregu ustawiam inne znane preparaty:mospilan,actellic,nomolt - sa to bardzo aktywne i radykalne śr.chemiczne i jak przystało na chemika ...czuję niechęć wrodzoną przed ich stosowaniem.

Dopowiem z praktyki ,ze często mimo starań i pielęgnacji nie udaje się prawie nigdy utrzymać absolutnej czystości w kwiatach.
Jest to jakby normalne i tak traktuję ;:95 .
Bywają kwiaty atakowane w większym stopniu niż inne ,czasami nawet brzydaki nie zauważają sąsiedztwa bliskiego innej rośliny.
Właśnie też mam przypadek* kuriozalny* od lat- moje jedno z czterech cymbidium notorycznie ukochane ;:97 jest przez tarczniki /podobny typ do tarczników z oleandra/
Wszystkie stoją razem, tylko jedno jest atakowane- obecnie jest w fazie kwitnienia, a ja..z wacikami usuwam po lisciach paskudy stale i systematycznie.Niestety w tym przypadku
zastosowanie czegoś mocniejszego skończyłoby się utratą kwitnienia.
Hiiii - jedno woleć.
I podpowiadam,ze nie ma sensu nigdy myśleć o wyrzuceniu kwiatka tylko dlatego,ze
ma coś* tam* --->nie wszystkie ;:214 to.. wielkie szkodniki , czasami ich rola jest większa nim nam się wydaje.
Pewnie wszystkiego nie wiemy ;:24 .

I to jest jeden z elementów ,które sprawiają ,że kwiaty tak do końca pozostaną tajemnicze i nie pozwolą na zupełne zawładnięcie przez człowieka.


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

PIĘKNIE to Jovanko ujęłaś :!: Jestem pewna, że Atomek nie myśli już nawet
o ewent. wyrzuceniu storczyka, tylko będzie "walczyć".
A co do chemii, to jestem bardzo ostrożna z jej stosowaniem. Po przeczytaniu
instrukcji i zasad stosowania środków ostrożności, zawsze się 10 razy
zastanawiam czy to jednak konieczne :?: :?: :?:
Przędziorka zwalczyłam jednak dzięki chemii i storczyk od września nie ma
do tej pory nowych "nitek". Mało tego, ma sporo pączków i już niecierpliwie czekam
na ich otwarcie :P !
Jako storczykomaniak - amator, zgadzam się, że dopiero wtedy, gdy muszę
o moje roślinki powalczyć (nieraz z trudem) może troszkę więcej zaczynam je
rozumieć :idea: . A one mi się odwdzięczają :P

Pozdrawiam, Joanna
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Pomocy Tarczniki

Post »

Witam!
Ze zgrozą stwierdziłam na mojej cambrii tarczniki, nie dość, że nie chce kwitnąć to teraz to. Proszę o szybką radę.Mam w domu tabletki firmy substral Tarcznik BR ale nie wiem czy do storczyków można je stosować.
Awatar użytkownika
edyseja
200p
200p
Posty: 317
Od: 6 gru 2008, o 13:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

spróbuj tym preparatem: http://www.bayercs.pl/strony/1/i/72.php Provado można też kupić w postaci tabletek, które umieszcza się w podłożu.. tanie nie jest ale skuteczne - u mnie robactwo zniknęło (stosowałam na wełnowca i przędziorka)
Edyta
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

Dzięki za radę skoczę i sprawdzę czy w moim mieście to dostanę. Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Stosowałam Provado w spray'u na storczyk (Phalaenopsis) u mojej sąsiadki. Zaatakowany był potwornie,
łącznie z oblepionymi prez szkodniki kwiatami.
Przesadziłam roślinę do nowego podłoża (wcześniej umyłam dokładnie lepkie liście).
Oprysk stosowałam trzykrotnie, co 7 dni. Po tarcznikach nie ma obecnie śladu, a storczyk pięknie i obficie kwitnie.

U swoich cambrii stosowałam również ostatnio Provado na przędziorki. Po dwukrotnym oprysku już ich nie widzę.
Co nie znaczy, że się jeszcze nie pojawią :? Za to pałeczkę, którą przełamaną wsadziłam do podłoża jakis miesiąc temu,
wygrzebywałam ostatnio, gdyż nie całkiem rozłożona pokryła sie zieloną pleśnią. Wydaje mi się, że trzeba ją
przed włożeniem do korowego podłoża bardziej rozkruszyć.

Pozdrawiam, Joanna
GosiaM12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 lut 2009, o 11:30

Tarczniki na storczyku

Post »

Witam wszystkich,
Mam problem z falkiem, na którym od jakiegoś tygodnia pojawiły się tarczniki :cry: . Czytałam o różnego rodzaju preparatach chemicznych jednak mam trochę obaw w związku z ich użyciem, ponieważ falek ma już ok 10 cm pęd kwiatowy i boję się go zniszczyć. Może są jakieś bardziej naturalne metody pozbycia się tych szkodników? Czy naprawdę nie obejdzie się bez użycia chemii, a jeśli już to jakie preparaty stosować żeby nie zniszczy pędu kwiatowego? Czy może ktoś zna jakąś domową miksturę którą można przemywać liście i czy tylko samym przemywaniem da się je skutecznie unicestwić? Będę wdzięczna za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”