Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Miękkie, pomarszczone liście

Post »

Co zrobić, jeżeli liście storczyka pomarszczyły się i są miękkie? Może to od słońca :roll:? Lepiej teraz częściej podlewać (ja co tydzień lub więcej robię im kąpiel 30 min)? Byłam prawie 2 tygodnie na wczasach i przez ten czas nikt nie podlewał mojego storczyka.
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
madziasek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2010, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Problem ze storczykiem

Post »

To oznaka że storczyk nie dostaje wody, ale nie koniecznie może to być spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem, a wręcz przeciwnie. jeśli storczyk jest przelany to efekt będzie ten sam. Musisz sprawdzić stan korzeni - czy przypadkiem nie gniją i wtedy wszystko będzie jasne. Na forum jest mnóstwo tematów na ten temat więc musisz trochę poszperać.
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Właśnie korzenie nie wyglądają super... Zauważyłam na niektórych białe kropki. Nie wiem czym jest to spowodowane.
Proszę o pomoc.
Obrazek
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Białe kropki na zielonych końcówkach nowych korzonków, to pewnie nic innego, jak tworzący się welamen :wink: Także to akurat nie powinno być groźne - chyba, że jest to albo pleśń, albo jakieś szkodniki w kolorze białym, np. wełnowce.
Liście prawdopodobnie są oznaką albo złego stanu korzeni, albo przesuszenia i wysokich ostatnio temperatur powietrza. Skłaniałbym się ku temu drugiemu - na Twoim miejscu po prostu podlałam bym dłużej storczyka, nawet przez 1h. Po jednym, dwóch podlaniach stan storczyka powinien się poprawić. Jeśli jednak liście mimo to nie odzyskają jędrności, raczej trzeba będzie przesadzić tego storczyka. Zazwyczaj nie jestem zwolenniczką przesadzania, ale ten przypadek jest jednym z niewielu, w których tak postępuję. Na razie nie będę opisywać przesadzania krok po kroku, trzeba najpierw sprawdzić, czy storczyk rzeczywiście był przesuszony. Później ewentualnie zgłoś się po pomoc na forum, ale mam nadzieję, że nie będzie to potrzebne :)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Jeśli sprawdzilaś korzenie i są jędrne, to aby liście odzyskały zdrowy wygląd trzeba je przez kilka dni codziennie przetrzeć wacikiem zmoczonym w wodzie z dodatkiem paru kropel cytryny lub w piwie. Teraz jest gorąco, mała wilgotność powietrza i zapewne dlatego liście się marszczą.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Dobre jest też zacienianie tak, aby nie padały bezpośrednio promienie słoneczne na rośliny. Zwłaszcza że w tym roku słonko pali rośliny nawet na wschodnich oknach.

Opisz w jakim stanowisku rosną Twoje storczyki , będzie łatwiej nam coś doradzić .
Odnośnie przesadzania to raczej bym był za tym, aby tego nie czynić gdyż storczyk tego nie lubi i jest to już naprawdę ostateczność. Ale gdyby jednak było to konieczne, na moim wątku znajdziesz instrukcję jak należy to zrobić chyba ze 3 strony dyskusji na ten temat : jak , kiedy i w jakie podłoże.
Polecam też poczytać na temat falenopsisów tu => http://orchidarium.pl/rodzaje/index.html
( z boku jest indeks gatunkowy z fotkami, odszukaj Phalaenopsis i kliknij w niego, otworzy się strona ze wszystkimi informacjami), Bardziej wiarygodnego źródła nie ma.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Patusiu,
Myślę, że trochę enigmatycznie opisujesz swoje wątpliwości.

Na poprawę kondycji i widoczne efekty trzeba troszkę poczekać. Często najstarsze liście nie będą okazami tryskającego zdrowia. Ale jak reszta jest żywotna, to nadzieja, że jest już lepiej.
Nie piszesz, czy i jak rady zastosowałaś?
Woda , że odstana ,to dobrze.Ale jeszcze lepiej gdyby to była przegotowana i odstana.To zawsze eliminuje w pewnym stopniu niepożadane związki dla storczyków.
Wody nie należy długo przetrzymywać; po dwóch dniach zaczynają w niej grasować bakterie.
Faile
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2014, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Pomarszczone liście storczyka

Post »

Witam, jestem tu nowa. Mam dwa kilkuletnie falenopsisy o słabym systemie korzeniowym. Jeden ma trzy zdrowe korzonki, drugi pięć, oba nieliczne (2-3) korzenie powietrzne. Liście w niezłym stanie, choć ten z trzema korzonkami ma już lekko pomarszczone. Przesadzane były 2 tygodnie temu, ale nie za bardzo teraz wiem, jak wspomagać ich rozwój. Jako że tych korzeni jest mało, to myślałam, że może podlewać je częściej (dość szybko robią się srebrne). A tu czytam: nie za dużo wody, żeby zmobilizować roślinę do wzrostu... Więc co robić? Okładać tylko liście mokrymi chusteczkami? Zraszać? Bo, jak napisałam, w jednym liście już się marszczą. Proszę o wszelkie rady, jak dbać o storczyka, który nie jest stricte reanimowany, ale korzeni ma mało i zahamowany rozwój (nowe liście i korzenie stoją w miejscu).
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Pomarszczone liście możesz obłożyć mokrymi wacikami . Natomiast jeśli chodzi o korzenie. No cóż jeśli zaczniesz częściej podlewać to mogą się pojawić szkodniki w podłożu (mokre podłoże, w efekcie gnijące korzenie i bieda gotowa). Jeśli te korzonki są gdzieś na wierzchu to możesz je delikatnie zraszać wodą destylowaną ale generalnie trzeba czekać być cierpliwym, a za jakiś czas powinno ruszyć. Poczytaj na forum. Jest bardzo dużo informacji na ten temat jak się zajmować storczykiem :wink:
Faile
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2014, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czytałam ładne parę dni po kilka godzin. :-P I wiele się dowiedziałam, ale wiele rzeczy umyka. Tego, że storczyki uczą cierpliwości też się dowiedziałam. :-) Teraz zatem będę praktykować...
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomarszczone liście storczyka

Post »

Witam.
Mam storczyka Phaelenopsis , który obecnie kwitnie lecz jego liście są pomarszczone i ma mało korzeni.
Storczyk był przesadzany po pierwszym kwitnieniu , odcięte zostały zgniłe korzenie, lecz połowa zdrowych korzeni została. Potem został przesadzony i po jakimś czasie na pędzie odbił na oczku i wypuścił pęd z pąkami, a teraz juz rozkwitł.
Problem w tym,że liście pomarszczyły się lekko po przesadzeniu a teraz sa bardziej wiotkie , jeden odpadł a reszta jest wiotka i pomarszczona. Wypuścił dużo korzonków , które rosną w dół doniczki i niektóre osłabiają liście robiąc w nich dziurki przebijając się przez nie.
Ostatnio kładę na liście waciki z wodą, bo boję się,że szybko przekwitnie.
Co mam robić? Przesadzić kwiata? czy poczekać do przekwitnięcia? Zraszam mu te korzenie powietrzne, które rosną ku dołowi.
Przy najbliższej okazji wstawię zdjęcia.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Witam Was i proszę o instrukcje :-)

Liście tracą jędrność, korzenie jakby skurczone, część już miękkich i pustych w środku. Nie mam pojęcia, co robię źle - za mało wody czy za dużo.


Obrazek


Obrazek



Obrazek

Błagam, pomóżcie. Ostatnio straciłam 2 storczyki, tego mam od 2 miesięcy i już widzę, że to samo się zaczyna - utrata jędrności liści. Jedni mówią, że za mało wody, bo zasuszone korzenie te na górze. Ja widzę, że te wewnątrz gniją...
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Rokitnik - zdecydowanie za dużo wody. Korzenie muszą przeschnąć. Ja bym dała im tydzień. Podlewaj dopiero wtedy, gdy korzenie na dole doniczki będą blade jak papier prawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”