Zatrzymanie wzrostu pędu kwiatowego

Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Zatrzymanie wzrostu pędu kwiatowego

Post »

Czy może ktoś mi udzielić rady,otóż ze trzy tygodnie temu odkryłam że moja Phal.bellina wypuszcza pęd kwiatowy,urósł dosłownie ze trzy mm i zatrzymał swój wzrost,może ktoś się spotkał z taką sytuacją i może poradzić co w tej kwestii zrobić? Bellina stoi na południowym oknie,na podstawce z keramzytem zalanym wodą..
Bardzo była bym wdzięczna za pomoc..
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Agatko myśle, że ma za małą wilgotność. Jeśli mogę poradzić i jeśli masz w domu małe akwarium, tak by na dole była woda a na podstawce stała doniczka. Moja bellina stoi w akwarium i już 3 pączek jest dość duży a i 4 idzie powoli. :wink:
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

O kurcze,nie mam akwarium ;:110
Tak podejrzewałam że to może być za mała wilgotność,mam duże plastikowe pudełko ale one znowu nie wejdzie mi na parapet a naprawdę nie mam gdzie postawić.. ;:29
Może jest jakiś inny sposób?
Aniu a po zwiększeniu tej wilgotności jest szansa że ten pędzik urośnie?
Rafael1979
100p
100p
Posty: 104
Od: 29 sty 2008, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woźniki Śląskie / Goleniów /Bielefed (DE)

Post »

U mnie Bellina stoi w orchidarium od jakiegoś miesiąca i tez ma pęd parę mm cały czas. Myślę, ze one po prostu tak maja :) Jak się weżnie za wzrost to już pójdzie...
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Agatko pudełko duże może być, doniczka cała na wysokość lub chociaż 2/3 - powinna zmieścić się w jego środku. Skoro na parapecie nie masz miejsca to może jakiś stolik blisko okna. Myslę, że po zwiększeniu wilgotności ruszy do przodu i będzie rósł. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

Ślicznie dziękuję Wam za pomoc ;:31
Aniu bellina już stoi w pudełku tak jak poradziłaś,wystaje z niego tylko kawałeczek górnego listka czyli jest ok..
Szybciutko zrobiłam małe przemeblowanie na parapecie i pudełeczko się zmieściło..Teraz się tylko modlić żeby dalej rósł..
Storczykowa gdzieś czytała że pędy belliny tak wolno rosną ale żeby aż tak?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

no gdzieś pisało, ale nie pamiętam, gdzie... że podobno taki króciutki pędzik parę miesięcy rośnie, zanim zakwitnie. ale jak twoja bellina nie chce kwitnąć, to moja pewnie tym bardziej nie zakwitnie, a nie mam akwarium, ani tym bardziej orchidarium, żeby mu zapewnić wysoką wilgotność.
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Agatko trzymam kciuki za bellinę. Pamiętaj, że tam cały czas musi być woda, ja uzupełniam przy upałach prawie codziennie. :lol:
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

Aniu będę pamiętała,dziękuję ;:79
Codziennie rano do nich zaglądam więc mi nic nie umknie :lol:
Storczykowa nie wierzę że u Ciebie nie ma sklepów gdzie mogła byś nabyć takie pudełko,tak bardzo kochasz storczyki więc się poświęć i idź i kup,nie wydasz więcej niż 10 zł.No chyba że nie chcesz ujrzeć kwiatów na bellinie..
Ja to zrobiłam tak...

Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

no nie ma za bardzo sklepów... a w jakich sklepach takie coś może być? i myślisz, że to im pomoże? a tylko bellinę i MM miałabym do tego wstawić, czy inne botaniczne też muszą takie coś mieć?
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

Ja swoje pudełko kupiłam w sklepie wielobranżowym,możesz popytać w sklepach gospodarstwa domowego,w sklepach SPOŁEM,pochodź i poszukaj..
Skoro w MM masz tak z pędzikami jak ja z belliną to jasne że jego również tam włoż..
Inne botaniczne nie muszą tak mieć,wszystko zależy jaki gatunek ma wymagania,musisz poczytać..Jeśli masz takie które również wymagają wysokiej wilgotności to najlepiej wstawić je do pudełka z wodą tak jak nam doradziła Ania..Jeśli masz takie które tej wilgotności aż takiej nie potrzebują to zostaw je na parapecie..U mnie stoją na keramzycie zalanym wodą..
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ja oprócz belliny mam jeszcze lueddemaniany, amboinensis i violaceę. nie wiem, czy potrzebują większej wilgotności. myślałam, że botaniczne uprawia się tak jak hybrydy. co do wilgotności, czytałam gdzieś, że bellina i violacea muszą być częściej podlewane niż inne Phal. i lubią mieć mech w podłożu. listki im dobrze rosną (tylko violacea ma parę plamek, ale nie wiem, co to jest). bellina wygląda w porządku, pędzika jeszcze nie ma i nie wiadomo, kiedy się pojawi. pudełko by się przydało, może powiem T. , żeby mi jakieś znalazł i spróbuję je upchnąć gdzieś.
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

Violacea zdecydowanie potrzebuje wyższej wilgotności,więc dobrze by było jak ją też byś włożyła do pudełka..
Co z pozostałymi nie wiem,poczytaj..
No niestety,botaniczne są bardziej wymagające od powszechnych hybryd ale są i takie bezproblemowe.. :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”