Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Co kilka widziałam nową pajęczynkę, mimo, że np dzień wcześniej opryskałam je wodą z mydłem ogrodniczym. Próbowałam też czosnku i wrotyczu. Przez jakiś miesiąc pryskałam rośliny co drugi dzień - paranoja :) Dwóch storczyków reanimków się pozbyłam, bo tam chyba była główna baza dowodzenia ;) przez to, że te rośliny były osłabione.

Może i dłuższy czas walki ekologicznej dałby lepszy skutek, ale za dużo czasu mi to zajmowało.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Poziomkowa, samo opryskanie wodą z mydłem nic nie daje, tak samo zraszanie liści, czy samo zwiększenie wilgotności. Czosnek jest dobrym "odstraszaczem", czy wrotycz, nie przyszło mi do głowy by je zastosować. To już prawie miesiąc, od metody którą zastosowałam. póki co cisza, ale obserwuje też inne rośliny. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Powiem szczerze, w przypadku tych robali mało co działa. Woda z detergentem sprawia, że owady nie mogą oddychać, poza tym samo umycie liści już zmywa część przędziorków.
Ja też myślałam o przesadzeniu roślin, ale po pierwsze przędziorki żerują na liściach, a po drugie storczyki są po takim zabiegu osłabione.
Na pewno przesadzanie czeka mnie wkrótce.
Niestety uważam również, że zwalczanie ich na jednej roślinie to za mało. One mają "szłapki" ;) i przechodzą w mig na inne. Pajęczyny powstają kiedy są już zadomowione, więc pajęczyna na jednej roślinie najczęściej oznacza, że są również na sąsiednich.
A co do wrotyczu i czosnku, to te mikstury mnie nigdy nie zawiodły, ale w ogrodzie. Wrotycz jest trujący, a czosnek odstrasza - stosowałam w domu na zmianę bez efektu.
W każdym bądź razie życzę nam wszystkim, żebyśmy się ich szybko pozbyli :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Doskonale wiem że w ciepłym, suchym powietrzu szybko się mnożą i przełażą na inne rośliny. U mnie wyłaziły z podłoża, więc wyjęłam storczyka i zrobiłam, co zrobiłam. Na parapecie są moje i mojej mamy rośliny. Jeżeli są na innych, to będę działać.. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
lexie30
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 lut 2015, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam
Kupiłam niedawno przecenionego mini storczyka. Nie miał już żadnych kwiatków, ale ma pęki na przedłużeniu. I dzisiaj znalazłam intruza w postaci wełnowca. Wyszedł z uschniętego oczka. Wyczytałam, żeby roślinkę wykąpać w wodzie z płynem do naczyń i zaraz tak zrobię. Tylko nie wiem czy nie uciąć całego pędu, bo na samym dole ma takie coś:
Obrazek
Jeden liść jest też pomarszczony
Obrazek
Ucinać pęd z pąkami? Może wtedy roślinka trochę odżyje?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Osobiście nie ucinam żadnych pędów, które są jeszcze zielone. A w sytuacji kiedy roślina jest w podłym stanie, dokonuje takiego zabiegu by mogła się zregenerować. BTW wymieniałaś podłoże tej mini??
Awatar użytkownika
lexie30
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 lut 2015, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Nie wymieniłam jeszcze. Czy mini może być w normalnym podłożu do storczyków? Czy musi być w podłożu torfowym z mchem?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Nie musi być koniecznie w mchu. Jeśli masz dostęp do dobrego podłoża z drobnymi kawałkami kory np podłoże OS extra drobne to śmiało możesz je przesadzić. Ja swoje mini mam w różnych podłożach. Jedną mam w takiej drobnej mieszance kory (podłoże OS), inne mam w mchu i 3 egzemplarze w keramzycie (drobniejszym). Wszystkie dobrze rosną tylko przy tak różnej uprawie należy pamiętać, że inna jest częstotliwość podlewania mając mini w samym keramzycie, a inna w mchu. Czyli mówiąc krótko jeśli podłoże mini składa się:
1) z samego keramzytu - bardzo często podlewasz
2) z mieszanki kory- trochę rzadziej
3) z mchu- rzadko

Oczywiście te określenia są umowne, bo częstotliwość podlewania zależy również od warunków jakie panują u Ciebie w domu.
Awatar użytkownika
lexie30
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 lut 2015, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Mam w domu takie podłoże: http://sklep.witona.pl/pl/p/Podloze-do- ... stral/1020
Może podjadę dzisiaj do sklepu i kupię inne
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ja się zraziłam do tego typu podłoża, za dużo torfu, często z ziemiórkami itd. Ale są oczywiście zwolennicy tego podłoża. :wink:
Awatar użytkownika
lexie30
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 lut 2015, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

A jakie polecasz?
Na tym podłożu mój przesadzony falek wypuścił pęd i nowy listek:)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dlatego jeszcze raz powtarzam, że to wszystko zależy od użytkownika. Mi ono nie leży zwyczajnie. Jeśli Tobie odpowiada to śmiało możesz z niego skorzystać tylko musisz kawałki kory jakoś rozdrobnić. Jeśli nie to polecam podłoże extra drobne OS.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wyobrażacie sobie, że u mnie dalej przędziorki ? Nawet chemia na nie nie działa, cztery razy pryskałam dwoma różnymi preparatami, a dzisiaj znowu pajęczyna. Masakra. Zamówiłam kolejny preparat, ponoć uodparniają się szybko na dostępne środki ochrony roślin. Jak ktoś ma jakieś rady to proszę o nie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”