Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Halinko to pewnie na szczęście! :wink: Ja ostatnio przy wylewaniu wody która po kąpieli ściekła do osłonki, rozbiłam ją niechcący. Wyślizgnęła mi się z rąk. Ładna była, osłonka szklana ręcznie robiona przez rodaków...na doniczkę o śr 15 cm. Rozbiła się w drobny mak w zlewie. Przędziorki są paskudne, dużo pracy Cię czeka w walce z nimi. Zapodaj im 4 serie ;:14 ;:134 i powinno byc ;:333
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Halinko jak tam idą opryski na przędziorki? Sprawdzałaś może czy coś zadziałało?
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wygląda na to że wytrułam te wredoty :heja .Dwa razy były pryskane i po kilku godzinach dokładnie wytarte żeby nie zgniły i jednocześnie po normalnym namoczeniu jeszcze chwilę moczone w tym specyfiku.Zabieg przeprowadziłam w tygodniowym odstępie zgodnie z ulotką.Kilka sztuk tych kwitnących zrzuciło trochę kwiatów ale wygląda na to że nie jest źle :)
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Czym mogą być malusie przeźroczyste, o dł. ok. 1cm robaczki - to jakieś nicienie czy larwy ziemiórek (choć ich nie bardzo przypominają, bo nie mają czarnego łebka)?

A czym może być to:
Znalazłam w jednym storczyku dziwne cudo. Malutki czerwonawy pajączek, jak się go spłoszy to gwałtownie ucieka w tył. Raz jak stuknęłam doniczką o talerzyk biały (by lepiej widzieć) to wypadło z niego to coś i miało skoczogonka wy pyszczku (trzymało coś szarego, więc pomyślałam, że to skoczogonek).
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Może to był Fidel Castro z cygarem :;230

A na poważnie- mogą szkodzić roślinom....

Nazywają się rubinówce :wit
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Kurcze, będę obserwowała, bo łudzę się, że to jednak jakiś dobroczynny roztocz skoro szamał skoczogonka.
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Czerwony malusi pajączek....Po tym co ostatnio przeżyłam od razu mi ciary po plecach przeszły ;:214
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

To na pewno nie przędziorek, za duży no i u mnie wszystkie przędziorki były bielutkie :o, pobuszowałam na internecie i podobny roztocz do tego co mam lubi się żywić przędziorami właśnie, obym to miała ;:oj
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dobroczynki z powietrza się nie biorą. Zasadniczą różnicą między dobroczynkiem a przędziorkiem jest to, że dobroczynek porusza się szybciej niż przędziorek (bo jest drapieżnikiem). Jak się naje przędziorków to w efekcie jest różowawy :wink:
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wygląda coś jak ten drugi http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... .php?t=163
Mam też innego roztocza - małą błyszczącą ciemną kuleczkę, ale nim się dowiedziałam co to jest to zgniatałam co zobaczyłam :roll:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Meiss a ta czarna jak to nazwałaś mała błyszcząca kuleczka to co to za roztocze? Opisz je co robi itd.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Najczęściej po prostu łazi po doniczce czy korzeniach.
http://www.orchidarium.pl/forum/read_th ... =0&r=15869 wszędzie piszą, że jest niegroźny, ja szkód nie zauważyłam, ale pilnuję by go nie było za dużo.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

judytkaamo pisze:Jedan znalazłam winowacje :( Poziomko miałaś rację to przędziorek :(
Na innym storczyku znalazłam pajeczyne i małego czerwonego robaka :( i co teraz :/ wiem że na internecie znajdę wiele środków i każdy ma być genialny ale ktory będzie najlepszy :)
No i teraz pojawia się dylemat jak chcesz z tym walczyć. Preparaty ekologiczne są zdrowe i bezpieczne, ale wymagają systematyczności, nie wystarczy kilka oprysków. W większości sklepów internetowych kupisz np Agricolle spray, preparat który tworzy powłokę na liściach i odcina robactwo od powietrza i giną (nie chemiczny, bezpieczny).

No i chemia. U mnie ekologia niestety nie zadziałała. Do walki z przędziorkami są potrzebne dwa preparaty, bo nie ma jednego który skutecznie niszczy wszystkie stadia (razem z jajkami). Ja zastosowałam Nissorun 050 EC (niszczy jaja) i Magus 200 SC (dorosłe osobniki). Jeden tydzień oprysk jednym preparatem, drugi tydzień drugim, muszę zrobić jeszcze trzeci. Na razie jest cisza w eterze i nic się nie dzieje.
Chemia jest niestety niebezpieczna, toksyczna,strasznie śmierdzi i wymaga dużej ostrożności zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Stężenie wynosi 1 ml na 1 litr wody i oprysk na wszystkie rośliny na parapecie, bo przędziorki się szybko rozłażą.

Dodatkowo, a właściwie przede wszystkim trzeba zwiększyć wilgotność. Przędziorki lubią sucho i ciepło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”