Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Emilko, wiesz jak mi się udało te czarne skaczące potwory załatwić? Wlałam do osłonki trochę oleju :twisted: tak żeby nie dotykał doniczki. Wstawiłam storczyka i pozostawiłam do przeschnięcia podłoża. Potopiły się dziady ;:136
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wymieniłam podłoże, więc jest póki co cisza. Te same miałam też w fiołkach(drugie okno), ale i one już są ponad miesiąc po przesadzeniu. Zapewne wszystkiego nie zdołałam usunąć, no ale nic mi póki co nie skacze. Wieczorem postaram się wstawić zdjęcie, bo zaraz chrześnica do mnie przyjeżdża. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

U mnie to były małe czarne okrągłe skaczące pchły. Nie miałam im jak zrobić fotki ale paskudnie wyglądały.
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Słuchajcie dziewczyny. To co było na dendrobium po prostu przetarłam wilgotną scierką i na razie nic innego sie nie pojawiło. A to z drugiego zdjęcia chyba po prostu mi cos z dworu przyleciało było ich pięć.Teraz tez ich już nie widzę więc to chyba żadne storczykowe szkodniki nie były
ginuha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 mar 2015, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam,
Moja miniaturka z odzysku ma oto coś takiego na liściach.

Czy to tarczniki???

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ginucha, zdjęcie jest ciut przymałe by móc coś powiedzieć. Ale wpisz w wyszukiwarkę tarczniki, czy miseczniki. Dużo jest na ich temat na forum, a zdjęcia porównawcze możesz znaleźć i tu, oraz w necie.

A to zdjęcie tych robaczków - skoczogonków.
Obrazek
Natko, nie używałam oleju, nawet do głowy mi nie przyszło że i on jest skuteczny. Topiłam je dodając do wody odrobinkę płynu do naczyń. Doniczka nie miała z nią kontaktu, bo do nawilżenia używam dwóch podstawek różnej wielkości. Ale po kilku razach zaniechałam i postanowiłam zaopatrzyć się w nowe podłoże. Zdjęcie tak jak wcześniej pisałam nie jest zbyt wyraźne, ale co nie co da się zauważyć. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Asia7084, teraz okna można uchylać bo noce są coraz cieplejsze(u siebie otwieram już przy 15-18 stopniach). Przy zapalonym świetle różne robale wlatują, a to już ten okres. :wink: Szkodników na dendrobium, miej je na oku, bo szkodniki mogą być ukryte w bryle korzeniowej. Nie piszę tego by przestraszyć, czy coś w tym stylu. Owady gryząco-ssące roznoszą choroby. Nowe rośliny zawsze powinny przechodzić okres kwarantanny przynajmniej kilku miesięcznej, bo nigdy tak naprawdę nie wiadomo.. Mogły to być np. wciornastki , które składają jaja pod tkanką roślinną.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Emilko topią się w bardzo szybkim tempie, a te które się nie topią i próbują wyjść to obmazują się olejem i podejrzewam, że z braku tlenu duszą :twisted: ;:14 Patrząc na twoje zdjęcia widzę, że twoje robaczki są podłużne. Moje są okrągłe i i czarne, skaczą jak pchły.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

W ubiegłym roku miałam wymieniać podłożę, ale wstrzymałam się o rok. No i się namnożyły przez ten czas. :oops: Próbowałam je wylewać, przelewać, ale nie na długo to pomogło i tak później wracały. Już ponad miesiąc od przesadzenia moich prawie wszystkich roślin. W tym też cytryn. Póki co nic nie pływa w podstawkach. No może czasem utopi się ziemiórka. :roll: Ale lepy porozstawiane i się łapią.. :twisted: :twisted: :twisted:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Moje "pchły" pojawiły się po wymianie podłoża o dziwo. Na razie zostawiam na dnie osłonki ten olej ale nie zauważyłam nowych skaczących wędrowców.
Awatar użytkownika
niewielkazelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 2 mar 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witajcie,
koło moich storczyków fruwają jakby muszki owocówki... Mam wrażenie, że to one podgryzają liście. Mama przyniosła mi styranego storczyka, myślałam, że podratuję, ale nie puszcza liści, ani nic. Spójrzcie. Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Te muszki to chyba ziemiórki.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Najlepiej zaopatrz się w żółte lepy. Owady dorosłe ziemiórek są nie groźne, szkodę mogą zrobić tylko ich larwy w podłożu.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”