Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wełnowce raczej bym nie obstawiała. Być może jakiś pająk(pająki), a w najgorszym razie właśnie przędziorki. Raz kupując storczyki, spotkałam się że na każdym jednym siedział(y) taki(e) jegomość(ci). I nie były one jednego gatunku. :)
Strach ma wielkie oczy.. :lol:
A żuczek, jakich wiele co hasa na wolności. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
orlinka1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2015, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam,
w tym temacie mnie jeszcze nie było. Przewertowałam cały wątek ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Otóż reanimuję swoje kwiatki i już zaczęły pięknie puszczać korzenie, a wczoraj zajrzałam pod jeden wierzchni kawałek kory a tu takie przezroczyste gliry ok. 3 mm. Wiem, że to larwy ziemiórek bo nawet widzę je, jak latają przy innych kwiatkach, już nnawet te cholery nadgryzły młodego korzenia. Wyciągnęłam więc roślinę (choć już po poprzednich próbach reanimacji miałam zostawić kwiaty w spokoju) opłukałam pod bieżącą wodą, żeby zmyć te paskudy a podłoże wywaliłam do kosza. Z drugim storczykiem zrobiłam to samo, dla bezpieczeństwa, mimo że nie widziałam tam larw.

Tylko, że dziś wzięłam do ręki tego na którym były larwy i postanowiłam obrać mu suchą łuskę po liściu, który odpadł. Patrzę, a tam aż roi się od maleńkich biało przezroczystych robaczków wielkości około pół mm, może mniejsze. Nie mam możliwości zrobienia im zdjęcia, nie mam aż tak dobrego aparatu. Siedziały pod zaschniętą pozostałością starego liścia, było tam mokro. Podejrzewam, że od tego, że już zaczęły jeść kolejnego liścia, nie z przelania, bo kwiat miał już sucho. Wyjadły już spory kawałek, podejrzewam, że siedzą też na trzonie między kolejnymi liśćmi, w miejscu do którego nie ma dostępu, bo przecież liść ściśle przylega do trzonka. Co to za paskudztwo? Jak się tego pozbyć? i przy okazji ziemiórek za jednym zamachem?

Dodam, że nie wygląda to jak puchaty wełnowiec, nie ma żadnych pajęczynek, ani śladów jak po przędziorku. Nie jest to też skoczogonek, wiem jak one wyglądają. Miałam je w doniczce obok ale nie przejmowałam się nimi, bo było ich malutko. No i skoczogonki nie siedzą na roślinie tylko w podłożu.

Bardzo proszę o pomoc
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wciornastek
orlinka1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2015, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Trochę poszukałam o nim w necie i może faktycznie pasować. Nawet zauważyłam małą srebrną plamkę na liściu.
Ehhh, dzięki. ;:174
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Powodzenia w walce z tym szkodnikiem. Ja miałam go raz ale miałam farta, bo był tylko jeden wciornastek, którego usunęłam mechanicznie i obyło się bez oprysków. Jedyną szkodą jaką wyrządził była wyrzarta dziura w liściu.
orlinka1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2015, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ja też ze trzy tyg temu widziałam pojedynczego maleńkiego robaczka w samym sercu rośliny. Ale wyciągnęłam szkodnika i uśmierciłam, więcej nie widziałam, a tu się okazuje, że siedziały w kątach liści. Może nawet nie wiesz, że gdzieś się dalej chowają? Oby nie.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Orlinko nie ma obaw :wink: Ten akurat był samotniakiem, bo akcja miała miejsce w lipcu i od tego czasu odpukać nic się nie dzieje. Wszystkie swoje skarby oglądam dokładnie przynajmniej raz w tygodniu i jak do tej pory nic nie zauważyłam. Może w moim przypadku to było coś innego? Nie wiem jak dziad zanim zginął z mojej ręki wygryzł dziurkę w jednym liściu. Kwiatek teraz pięknie kwitnie. Liście ma zdrowe, jędrne, więc jest wszystko ok. Powodzenia w ;:14
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodników które znalazłam na Dendrobium Nobile.Są wielkości ok 1mm, tak jakby przeźroczyste ale z czarnymi 2-3 paseczkami w poprzek. Mają dwa długie wąsiki. Niestety aparat nie chciał ze mnia współpracować ale mam nadzieję że coś sie da zobaczyć.

Obrazek
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wciornastki? Lubią żerować na spodniej stronie liścia...
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Tak pomyślałam Natka ale pewna nie jestem. Udało mi się upolować coś większego i chyba masz rację.
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Pryskaj dziada chemią. Gruba paskuda...
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Na zdjęciu to na pewno nie jest wciornastek. Te są małe i wyglądają jak czarne przecinki.
ŚWIAT jest pełen różnorodności.. :lol:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Może to pchlica wodna?( z rodziny skoczkonogów) skacze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”