Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różne niezidentyfikowane "żyjątka" w moich storczykach oraz

Post »

Muszki dzisiaj widziałam dwie, codziennie jakąś widzę. Będę obserwować. Dzięki :)
Awatar użytkownika
Lilusia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 kwie 2013, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pierwszy storczyk!!

Post »

Nie wiem, czy moge to nazwać problemem, ale mój storczyk strasznie sie rozrasta a nie kwitnie, nie wiem jak mam go ujarzmić??
Stoi na komodzie, przy oknie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przepraszam, za jakość, ale zdjęcia robione telefonem... ;:224
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

Lilusia, jak widzę, Phalaenopsis ma duże i dużo zdrowych liści. Tylko się cieszyć... Nie wiem co chcesz ujarzmić? Liście? Rozkładają się tak symetrycznie, że raczej zmieszczą się na parapecie. Wybacz, że piszę tak dosłownie - równolegle do szyby. Natomiast storczyk ma brzydkie pędy po kwitnieniu. Są tacy, którzy obcinają, pozbawiając się przedłużenia pędu, czy rozgałęzień ze śpiących oczek. Ja proponuję zafundować roślince dłuższe patyki i kilka dodatkowych klipsów, i podpiąć jeszcze bardziej w górę (wręcz pionowo). Zrobisz bardziej zwartą formę, a tym samym, może jeszcze Phal. obdarzy Cię kwiatkami. Czego, z całego serca życzę!
Tyle ode mnie ;:168 Może ktoś będzie miał inny pomysł?
Awatar użytkownika
Lilusia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 kwie 2013, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

Właśnie o te pędy mi chodzi, są brzydkie. I myślałam nad podcięciem ich, ale z jednego oczka chyba będzie miał odgałęzienie ;:224 . Masz rację, podepnę go do góry, może nie będzie mi tak latać ten długi pęd ;:224 , To jest ten fioletowy z pierwszej strony ;:224
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

Lilusia,

A czy te brązowe kropki były "przyklejone" do liści, czy raczej swobodnie na nich leżały? Bo tarcznik mocno przywiera do powierzchni i ciężko go zeskrobać, a te "kulki" wyglądają mi raczej jak jakieś rozsypane nasionka.... Jest możliwość,, że jakaś roślina w jej sąsiedztwie akurat się rozsiewała? :wink:

Czy próbowałaś zgnieść taką kulkę by sprawdzić co ma w środku?

:wit

P.s. Janeczko, niektórzy na stożek wzrostu mówią serce- z tłumaczenia z angielskiego tak wyszło. Jak dla mnie ładnie :D
latte
100p
100p
Posty: 116
Od: 22 paź 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

kahim, te tarczniki to chyba problem zeszłoroczny :D

A jeśli chodzi o pędy, to ja bym je chociaż częściowo przycięła, bo nawet jeśli się przedłużą, to nie będzie to burza kwiatów, i niekoniecznie musi to pięknie wyglądać. Przycięłabym na pewno te odbicia.
Awatar użytkownika
linnenn
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 mar 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

gianna pisze:Lilusia, Ja proponuję zafundować roślince dłuższe patyki i kilka dodatkowych klipsów, i podpiąć jeszcze bardziej w górę (wręcz pionowo). Zrobisz bardziej zwartą formę, a tym samym, może jeszcze Phal. obdarzy Cię kwiatkami.
Tyle ode mnie ;:168 Może ktoś będzie miał inny pomysł?
Hmmm czy jest jakaś zależność między pionowym podpięciem pędów a kwitnieniem? Bo mam storczyka, który ma podpięte 3 pędy do patyczków a końce idą "poziomo" do parapetu. Kwiatów nie chce wydawać, po przekwitnieniu ale zabrał się za nowy listek i puszcza keiki na jednym z pędów. Resztę rozgałęził, ale i tak nie ma pączków.
BalkonowyOgrodek.pl - mój blog o próbach ogrodnictwa w mieście na balkonie :)
Moje storczyki!
Pozdrawiam, Monika! :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy nabytek= nowy problem :(

Post »

Pączki wcześniej czy później powinny się pojawić na nowych rozgałęzieniach :D
Ogólnie jest tak, że pędy pchają się w stronę słońca, więc żeby nie rosły rozplaszczone na szybie, podpinamy je do pionu :wink:

Ja jednego nie podpinałam, tylko odwróciłam doniczkę o 180* i pęd rósł w miarę prosto, ale jak się kwiaty rozwinęły, to pęd pod ich ciężarem się położył ;:173

Tak więc wedle uznania :wit
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

co zjada moje roślinki?

Post »

Witam, niedawno zauważyłam takie tyciutkie dziureczki na liściach. Od ostatniego podlewania nieco się tego namnożyło. Nic absolutnie po roślinach nie biega, ani nie lata. Siedzę i obserwuję, i tylko wypatrzę co rusz nową dziurkę. Objawy są już widoczne u wszystkich moich falków ;:145 Podlewam prawidłowo, wodą destylowaną, jak przeschnie podłoże co ok 8-10 dni, wszystkie kąpię w tej samej wodzie. Kwitną pięknie, ale te dziury mnie strasznie irytują. Dbam o moje rośliny... miały takie piękne, gładkie liście. Jedyne co mi przychodzi na myśl to nowy Aeshynantus. Był na kwarantannie 2 tyg, może za krótko... wszystko było ok, to powiesiłam nad falkami, bo lubi wilgotno. Po Aeshynantusie też nic nie biega :cry: Storczyki uprawiam na parapecie. Co to może być? Czy jest to groźne? Czym pryskać? Te rude ślady to cynamon (co wypatrzę dziurkę, to zasypuję, ale ciągle pojawiają się gdzieś nowe). Help!

Nie mam niestety dobrego obiektywu do fotografii makro. Załączam to co udało mi się zrobić. Szczególnie martwi mnie ten atak na najmłodsze liście :( Proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, M.
Euforia4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2014, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Czy ktos wie co to jest? Czy to mszyca? Zyje w moim storczyku.. I jest tego dużo .. :cry: ma tez oblepione liście ale nie czarnym tylko przezroczystym czymś . Pomóżcie prosze..


Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Wygląda raczej jak jakiś żuczek, ale nie wiem co to dokładnie :|
Euforia4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2014, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Czyli to nic groźnego ?? Myślałam na poczatku ze to biedronka ;:173 heh a pózniej zaczęłam czytać o mszycach i sie przerazilam
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Proponuję wrzucić zdjęcie na jakieś forum entomologiczne- tam powinni Ci dokładnie powiedzieć co to za jeden :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”