Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Sorka za odświeżanie ale wyszukiwarka nie znalazła więcej nic o obuwikach.

Na allegro znalazłem aukcje i mam teraz wewnętrzny konflikt. Kupić i zaryzykować uprawę tych wymagających roślin czy dać sobie spokój i zainwestować pieniążki w tańsze gatunki?

Ma ktoś doświadczenia w hodowli tych roślin?
Sam osobiście mam już kukułkę, podkolana i dwa gat. kruszczyków. Nie wiem niestety, jak bardzo wrażliwe są obuwiki.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

wyszukiwarka nie znalazła więcej nic o obuwikach.
Nie znalazła,bo storczyki gruntowe to jakby inna bajka w zakresie uprawy.

Są uprawy w gruncie ,znam takie i nawet podglądam u kolegi.Ale uważam,ze ale ze względu na ostre zimy /u nas/ ekwilibrystyka w ich zabezpieczeniu przekracza ramy normalnej uprawy.
Storczyki gruntowe/obuwiki/ są dalej drogimi kwiatami , więc w moim odczuciu ryzyko jest podwójne.A jeden sezon przetrwania w gruncie , nie może nikogo usatysfakcjonować.
W tym przypadku , chęć uprawy musi być połączona z premedytacją przygotowania stałego stanowiska na lata i zabezpieczenia przed wyginięciem.
Takie mam spostrzeżenia, po własnych dwukrotnych próbach negatywnych -tylko rodzajem Dactylorhiza

Oczywiście zawsze można spróbować takiej uprawy;są w Polsce miejsca gdzie klimat jest sprzyjający bardziej, gdzie
są uprawiane.
Poszukam i podam namiar na kolekcję gruntowych w kraju.

pozdrawiam JOVANKA
psiara
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 6 lut 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

:wit Jovanko! Z Twojego postu zrozumiałam,że próbowałaś uprawiać storczyki gruntowe obuwniki i Ci wymarzły.Bardzo mi się podobają,ale nie wiem,czy jestem sprostać wymaganiom.Czytałam,że niektóre odmiany rosną w strefie 6.Czyli jak zwykle reklama?Wiadomości w internecie są sprzeczne.Czy możesz opisać swoje doświadczenie?
Pozdrawiam serdecznie.
Przyjaciółka 4 niepowtarzalnych psiaczków.
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Psiaro - Obuwik pospolity - Cypripedium calceolus i kilka innych gatunków z tego rodzaju to w sumie łatwe w hodowli rośliny jeśli zrozumiemy to czego potrzebują. To co je zabija w naszych ogrodach, dotyczy to także roślin skalnych, to próchniczna ziemia i nadmiar wilgoci tzw. "mokre stopy". Rośliny te rosna w ziemi mineralnej i przepuszczalnej. Najlepiej opisał to mój przyjaciel więc proponuje zerknąć tu:

http://www.alpines.home.pl/p/Joomla/ind ... &Itemid=74

Dufin jeśli jesteś z Ponidzia to zapraszam na kolejne spotkanie miłośników storczyków, które jak co roku, odbędzie się w maju na Ponidziu. Wkrótce na tej stronie pojawią się informacje o terminie i programie spotkania. Na razie możesz zobaczyć archiwalne relacje z poprzednich.

http://pts-orchis.pl/
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Dziękuję bardzo, na pewno przejrzę ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Storczyki ogrodowe

Post »

Nie wiem czy jest taki temat ,ale wertowałem nie znalazłem.Może macie takie storczyki ,bo też są ciekawe i warto je uprawiać.Ja mam dwa Podkolan biały oraz oraz kukułkę plamistą.Jeżeli chodzi podkolana białego to mam na ranczo szczątkową pozostałość lasu,24 dorodne drzewa i pod nimi rośnie sobie ten storczyk i to jest jego naturalne siedlisko.Jak zainteresowałem się organizacją ogrodu to zauważyłem dopiero te rośliny czyszcząc teren w lasku.A tą działkę mam od dawna i wcześniej jakoś nie zwracałem uwagi.Praca,praca,praca ,zwolnijmy trochę tempo.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
konrad1994k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 lut 2017, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Porada

Post »

Dostałem od znajomego 3 kłącza Bletilli i 4 bulwy Obuwika. Poczytałem na temat ich hodowli i niestety ale posadzenie ich w ogrodzie jak się ociepli odpada z dwóch powodów (wszystkie już kiełkują- Obuwiki mają kiełki ok 2 centymetrów, a Bletilla ok 5 centymetrów i wypuszcza już listki, poza tym ziemia na działce jest raczej za twarda na nie). Czy można oba te gatunki hodować w mieszkaniu? Dysponuję torfem kwaśnym i ziemią torfową o pH 5,5-6,5. Mam też drobny perlit. Może dokupić gotowe podłoże do storczyków i jakoś razem wszystko wymieszać? W jakich proporcjach?
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Mam pytanie czy jest możliwe wysianie Kukułki plamistej.Mam tę roślinę w jednym miejscu i w tym roku pokazały się trzy nowe roślinki 4m.w innym miejscu w kępie sitowia w strefie bagiennej oczka.Na sto procent nie była tam sadzona.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
Awatar użytkownika
marwes
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1176
Od: 28 lip 2010, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Tak jak najbardziej , u mnie też rozsiewa się po ogrodzie.
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

Dzięki za informację.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki gruntowe- nie tylko obuwiki

Post »

To naturalne siedlisko Podkolana Białego w moim ogrodzie,zagrodzone przed psem.Nic tam nie plewie nie dotykam,w tym roku rośnie 12 szt będzie kwitło 7.
Obrazek
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”