Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Przyłącze się do tematu, bo też mam 2 maluszki - jeden jest w normalnym podłożu a drugi w spahnum. Czy takiego w spahnum powinno się moczyć czy podlewać z góry?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Ja mam jedną miniaturkę w spagnum i pięknie rośnie a teraz ma już spory pęd kwiatowy z dość dużymi pąkami. Podlewam tak jak inne, gdy widzę,że korzenie są srebrne i jak na razie ma piękne korzenie choć po kwitnieniu mam zamiar go przesadzić ale ze względu na zmianę kompozycji a nie problemy korzeniowe.

Ps. Zastanawiam się czy nie lepiej by było, gdybyś to pytanie zamieściła w swoim wątku i pokazała na zdjęciach. W/g samego opisu trudno coś doradzać.
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Dzięki wam za odpowiedzi.

Miałam zamiar zamieścić pytanie w swoim wątku, ale tak od razu widać o temacie o co chodzi i jest większe prawdopodobieństwo, że osoby, które miały do czynienia ze sphagnum się zainteresują i odpowiedzą, niż znajdą to w moim wielotematycznym wątku.
Poza tym nie wiem czy byłabym w stanie oddać na zdjęciach to jak zbite i ciasne jest to sphagnum w tym jednym falku ;)

Korzenie dookoła sphagnum ma zielone i wyglądają na zdrowe - ale nie wiem co się dzieje w środku... Mam uczucie, że powinien mieć luźniej biorąc pod uwagę jak w podłożach mają inne falki. No chyba, że miniaturki MAJĄ MIEĆ ciaśniej i bardziej wilgotno.

Tylko czy gdybym się zdecydowała go rozluźnić/przesadzić - to czekać aż przekwitnie, ale przez ten czas może zgnić w środku, czy od razu? :?:
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Te,które przesadzałam po kwitnieniu jeszcze do tej pory nie kwitną. Natomiast ta, która pozostała w ciasnej doniczce ze spagnum najpierw odbiła z pędu a teraz wypuściła pęd i będzie kwitnąć. O przesadzaniu musisz już sama zadecydować ...

Do Twojego wątku też bym dotarła bo odwiedzam wszystkie nieprzeczytane prawie codziennie :D
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sphagnum kontra Phalenopsis miniaturka

Post »

Merghen... :shock: Kurcze, musisz znać forum na wylot! Ja się tu jeszcze zupełnie gubię.

Obejrzałam jeszcze właśnie widoczne korzonki obu o wyjęciu z osłonek i:
Ten mniejszy co jest tak luźno - widzę, że na dwóch korzonkach ma świeżo-zielony czubek, więc mu rosną. Więc chyba mu ok...
Ten w ciasnym ma za to czarnawe miejsca na końcach...
Jutro lub pojutrze postaram się o jakieś zdjęcia.
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Hej ja mam dwie miniaturki w sphagnum i nie wim dlaczego pojawiła mi się pleśn na podłożu?? Może za dużo wilgoci?? A jak bym je przesuszył to by ta pleśń zeszła??
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Oo właśnie zastanawiałam się jakby tu pomóc mojemu Mini Markowi, któremu korzonki bardzo szybko przesychały w małej podzurkowanej doniczce i oto znalazłam rozwiązanie - dołożyłam sphagnum oraz delikatnie, skromnie obłożyłam fragmenty korzeni przy dziurkach kawałkami mchu :) poza tym wybieram się niedługo na 10 dni na wakacje i będę musiała zostawić swoje maleństwa bez opieki, co czyni mech idealnym rozwiązaniem :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Czy taki mech nada się do osobników dorosłych? Chciałam nim tylko wyłożyć wierzch doniczki, ponieważ mam problem z szybko zasychającymi korzeniami powietrznymi i myślałam im w ten sposób pomóc ;) Może zmobilizuje to też jednego ze storczyków do wypuszczania nowych korzonków bo obecne ma średnio ciekawe :/ Nie miałam jednak nigdy doświadczenia ze sphagnum i nawet nie wiem ile musiałabym go kupić aby nie brakło i aby nie leżał w nieskończoność ;) Czy możecie mi doradzić? tak jak mówię, potrzebuję go tylko troszkę do każdej doniczki aby zrobić taką "kołderkę" dla korzonków ;) Byłoby to ok. 5 doniczek na dzień dzisiejszy :) Czy 75gr wystarczy? Nie mam pojęcia jak bardzo mech zwiększa swoją objętość, więc może wystarczyłby jeszcze mniejszy? Wiem, że długo trzyma on wilgoć, więc co robić jeśli podłoże przeschnie, korzonki w doniczce będą srebrzyste a sphagnum na wierzchu wciąż będzie wilgotne? Odczekać aż przeschnie aby nie było ciągle mokre i korzenie zewnętrzne nie gniły, ale narażając wewnętrzne na "susze" czy moczyć normalnie, kiedy wewnętrzne już przeschną? Wiem, ze to pytanie może wydawać się głupie, ale wolę wiedzieć zanim wezmę się za cokolwiek ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Dufin,

Sphagnum, z tego, co wiem zwiększa swoją objętość po namoczeniu aż 20-krotknie :) do mnie już idzie pocztą mech, bo ten, który kupiłam w rewelacyjnej cenie (czemu trudno było mi uwierzyć, bo czytałam, że jest drogi) AŻ 5 zł za 10l worek okazał się jakąś podróbą.. nic nie zwiększa swojej objętości.. na worku czytam 'mech typu sphagnum' więc takiego unikaj :wink: za swój dałam ok. 30zł (z wysyłką) za 2 litry :wink: nigdzie nie mogłam go znaleźć stacjonarnie, więc padło na zakupy internetowe :wink:

Sphagnum z tego, co wyczytałam, nie może całkowicie przeschnąć, bo wtedy zaczyna wysysać wodę z korzeni :wink:
Ja swój zamierzam zastosować dla miniaturki, bo 1. bardzo szybko wysycha podłoże, 2. wyjeżdzam i nie wiem czy nie będę musiała moich storczyków zostawić na 2 tygodnie, co w sierpniu może okazać się dla niektórych zabójcze :roll: więc nie wiem, czy nada się dla osobników dorosłych, chociaż na all.. gdzie zamawiałam swój, były zamieszczone zdjęcia, na których widać dorosłą roślinę w sphagnum :wink: ale kto wie :)

Co do 'kołderki', to i ja na czas wakacji zamierzam lekko obłożyć wierzch moich doniczek :)
Wyłożę nie za dużo mchu i jak podłoże wewnątrz przeschnie, to zamoczę, mokry mech na ten czas można zdjąć i później położyć nic więcej nie namoczony :) ale myślę, że przy tak małej ilości, jaka będzie na wierzchu nie będzie takich dylematów, bo zdąży przeschnąć, a jeśli podłoże będzie jeszcze wilgotne, to mech można spryskać :)

Tak to sobie tłumaczę, ale jak pisałam - ja też dopiero będę miała z nim ^ do czynienia :lol:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Dziękuję Ci bardzo za informacje ;D Ja też nie wiem gdzie mogłabym go znaleźć stacjonarnie bo u mnie w "mieście" to pożal sie Boże za czymkolwiek ;P Niedługo będę w Krk więc może w LM uda mi się coś dostać, przy okazji popatrzę za podłożem do storczyków bo ponoć mają z orchidga... a jeśli nie znajde to wtedy chciałam wszystko razem zamówic na alle.. od nich :) Tylko właśnie widziałam, ze ten mech sprzedawany jest w kostkach o różnej wadze, stąd mój dylemat.. w sumie można wziąc trochę większą i miec na kiedyś, a nóż przybędzie storczyków :lol: hehe.. Też pomyślałam o nim z racji wyjazdu, bo nie będzie mnie 2 tygodnie, ale niestety do tej pory nie dam rady się w niego zaopatrzeć, więc będę musiała mamę poprosić o podlanie kwiatków a to rzecz ryzykowna :D Mogę mamie setki razy mówić co i jak a ona zawsze coś przekręci.. Myślałam storczyki podlać tuż przed wyjazdem i liczyć, że wytrzymają 2 tygodnie, ale niestety część z nich przesycha już po tygodniu no a część z nich przed wyjazdem będzie jeszcze wilgotna, więc strach je moczyć :/ A tak się składa, ze dwóm z nich chciałam zrobić profilaktyczną kąpiel ze środkiem Nomolt, bo dopiero go dostałam, ale chyba nie dadzą rady przeschnąć do niedzieli, abym mogła to uczynić a mamy nie chcę w to angażować bo o ile czystą woda może je w miarę namoczy tak z chemią i mamą razem nie ma żartów :D Ech, nie w porę mi ten wyjazd chyba ;) Choć myślę tez nad tym czy nie zaryzykować i podlać je mimo wilgotności, może jednorazowe przelanie nic im nie zrobi? A jeśli nie namoczę to boję się, ze potencjalne robactwo w przeciągu tych dwóch tygodni może się rozprzestrzenić :/ Co prawda widziałam intruzów tylko w jednej doniczce (zakupiony niedawno w markecie) a pozostałe już przelałam i obstawiam, ze to skoczogonki. Co prawda nie wiem czy skaczą bo widziałam je tylko w podłożu ale z wyglądu pasują mi tylko do nich, malutkie, białe, podłużne.. Więc może jednak lepiej je zostawić i nawet nie podlewać przez dwa tygodnie, niech wszystko przeschnie i może skoczogonki same ustąpią ;:140 Podobno w małych ilościach nie są szkodliwe, jak myślisz? :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Skoczogonków nie wypędzaj chemią, ja zastosowałam dwa razy właśnie Nomolt na nie i nic nie dało, a było ich mało :wink: za to dobiłam je dłuższą posuchą w doniczce :) to naprawdę działa! :D

Poza tym, tak jak piszesz - w małej ilości nie są szkodliwe, a nawet pomocne, bo rozkładają w podłożu, to co obumarłe i uwalniają potrzebne składniki odżywcze :D

W LM wątpię, by mieli, bo ja się w 'swoim' orientowałam i nie widziałam. Jest jakiś tam mech, ale woooory, że nie pytaj :lol:
W ogrodniczym to samo :roll:

Co do podlewania storczyków, to moim musze za każdym razem tłumaczyć czemu ja je TAK podlewam :roll: :lol:

Myślę, że jednorazowe przelanie może im zaszkodzić - lepiej poinstruuj mamę :lol:

Wyczytałam na alle... że kostka 50g wystarcza na sporządzenie 2-2,5 litrów gotowego sphagnum :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Przeczytałam watek i jak widzę opinie sa podzielone. Jak na razie jestem bardziej "za" jak "przeciw", ale nie w tym rzecz. Potrzebuje malej porady. Wszystkie moje maluchy falenopsisów botanicznych sa w sphagnum i nie mam kompletnie doswiadczenia z tym podłożem, jak wielu z was, z tego co widzę. Mój problem polega na tym, że korzeni praktycznie nie widać, na dotyk nie bardzo się da ,na wierzchu Sahara , na dole to co widać (korzenie )zieloniutkie, więc co robic? Podlewac czy czekać, aż calkiem przeschnie? Bo skoro mech kiedy jest przesuszony "wyciaga" wodę z korzeni, to już sama nie wiem co lepsze.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Ja trzymam się zasady: zielone korzenie, znaczy jeszcze mokre. Srebrne, należy podlać. Dla pewności sprawdzam jeszcze palcem wilgotność. Lepiej trochę przesuszyć niż zalać. Często sprawdzaj wilgotność, żeby podlać o czasie i będzie dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”