Identyfikacja - jaki to rodzaj storczyka

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

OMG! Wyciągnij go z tej foli jak najszybciej, bo się udusi...
Nic nie obcinaj, zobacz czy podłoże przeschło, jeśli tak to:
wczesnym porankiem zrób mu kąpiel wodną (bez żadnych nawozów) i zostaw go tak na max 1h.
Nigdy nie podlewamy storczyków ani żadnych innych roślin wieczorem. Storczyków również nie zraszamy.
Jeśli chcesz nawozić to najpierw zostaw storczyka w kąpieli wodnej przez 10-15min dopiero później rozrób wodę z nawozem (1/2 dawki zalecanej przez producenta)

W te upały wyciągnęłabym go również z osłonki, niech sobie pooddycha.

Ładna hybryda, Powodzenia w uprawie ;:215
Andzelika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2014, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź ;) A zdjęcie robiłam od razu po przyniesieniu do domu i go od razu wyciągnęłam ;)
Czyli ten pęd co mu zaczął usychać zostawić i ta moja piękna hybryda zacznie wypuszczać nowe kwiatuszki ? :)

Pozdrawiam :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

Andzelika poczytaj sobie dyskusję na ten temat tutaj i sama zdecydujesz (ja osobiście żadnego pędu nie ucinam): http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=79413
Andzelika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2014, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

W takim razie ja też poczekam na dalszy rozwój sytuacji, w sobotę wyjeżdżam na 9 dni więc w piątek zobaczę czy muszę go podlać, a jak nie to go zostawię mam nadzieje, że jak się troszkę przesuszy to nic mu nie będzie, bo właśnie po ostatniej mojej dłuższej nieobecności opadły mu prawie wszystkie kwiatki :( Martwi mnie tylko ten pęd co wystaje, bo niby jest zielony a przy samym korzeniu jakby gnije i nie wiem czy to obciąć ? a po 2 - na liściu jest coś 'dziwnego" czy to zagraża mojej roślince ? Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

Andzeliko jeśli chodzi o korzeń to go zostaw. Wszelkie zabiegi czyszczenia rośliny z obumarłych/zgniłych/martwych korzeni przeprowadza się podczas przesadzania. Jeśli chodzi o sam liść to może to być pozostałość po działalności jakiegoś szkodnika. Przejrzyj sobie wieczorem na spokojnie z lupą swój egzemplarz w poszukiwaniu "pasażerów". Spójrz między liście, na spodnią stronę liści i na podłoże.

-- 6 sie 2014, o 19:18 --

P.S. poza tym czy ta zmiana jest lepka? zapadająca się? brązowieje coraz bardziej? Pod liściem są ślady żerowania? Musisz sobie odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Dzień dybry. Dziś przyniosłem z Obiego takie trzy cudactwa. Jeśli się nie myle, to ten żółty będzie Cambria Geyser Gold, a pozostałe dwa? Zna ktoś nazwy? I druga sprawa. Mam taką starą Cumbrię i chciałbym zrobić z nią porządek, Jak widać te trzy bulwy oznaczone 1,2,3 są najstarsze, 1 bez liści bo pożółkły,brzydko to wygląda ale ktoś mówił,że to magazyn substancji odżywczych dla rośliny więc nie odcinałem niczego. Ale te nowe pędy zaczęły rosnąć mi w bok, wyłażą już z doniczki - jeden, z niego drugi, jak widać powypuszczało pełno tych korzeni wąsów. I tu pytanie: czy mozna odciąć tą nową część i zasadzić same bez tych starych bulw?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Ta żółto-brązowa pajęczyca na drugiej fotce to jakaś brassia.Mam taką samą i pachnie.Starych pseudobulw się nie usuwa ponieważ są zasobami pożywienia dla tych nowo rosnących i gdy nadchodzi pora same usychają .Przynajmniej ja tak robię ale niech się wypowie ktoś mądrzejszy :)
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Ja też się zastanawiam, kiedy wyciąć stare pseudobulwy, ale na razie je zostawiam, szczególnie, że przy jednej pojawił się nowy przyrost ;:138 Twoja pseudobulwa nr 1 nie wygląda jeszcze na taką starą. Możesz po prostu przesadzając poprawić trochę ułożenie kwiatka w doniczce.

Po krótkiej konsultacji z wujkiem Google stwierdzam, że twója Brassia podobna jest do odmiany Toscana. Ale przy cambriach ciężko być pewnym, ponieważ są to krzyżówki, niektóre bardzo podobne między sobą i jest ich ogromna grupa. Ta fioletowa cambra - nie widzę kwiatu zbyt dokładnie, ale mam wrażenie, że gdzieś ją już widziałam... Teraz będzie mi siedzieć w głowie :(
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Teoretycznie roślina musi mieć przynajmniej 3 zdrowe psb żeby dobrze rosła, jeśli Twoja ma to możesz rozdzielić, twoja 2 roślina to brassia pewnie jakaś krzyżówka. Jeśli nie będziesz rozdzielał starej cambrii posadź ją nawet do tej samej donicy, ale przesuń tak żeby nowe psb miały miejsce aby rosnąć.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

No tak. ta trzecia trochę zbyt ciemne zdjęcie, zatem podczepiam lepiej widoczne
Obrazek
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Ja kupiłam coś podobnego jako niespodziankę w O. G. Okazało się, że to Miltonia Honolulu x leucoglossa. Twoja jest bardzo do niej podobna.
Moją możesz zobaczyć tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=350
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

Tak, zdecydowanie będzie ta Miltonia, Twoja jest nieco bardziej czerwona, moja fioletowa lub po prostu inaczej pada światło.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co to za gatunki oraz co zrobić ze starą Cambrią

Post »

To kwestia oświetlenia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”