Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mech jest, ale to nie on jest przyczyną gnicia, bo system korzeniowy ma bardzo ładny i nienaruszony. Musiała mi się gdzieś woda dostać podczas podlewania i przegapiłam :(
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Na zdjęciu widać, że nie wszystkie korzenie są ładne.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Sądzę, że chodzi o te trzy korzonki tuż obok zmiany na trzonie, one usychają, ale nie świadczą o stanie całej reszty korzonków (powietrznych z drugiej strony storczyka i tych w podłożu).
Awatar użytkownika
justyna111
200p
200p
Posty: 264
Od: 1 kwie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Proszę o pomoc, na liściu mojego storczyka pojawiła się czarna plama, która się powiększa. Zauważyłam również czerniejący brzeg drugiego liścia. Nie został przelany, gdyż moczę go raz w tygodniu i wyjmuję z wody. Stoi na oknie zachodnim. Raz w tygodniu listki pryskam preparatem pielęgnacyjnym firmy Agzecol. Oto zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Drugim problemem jest moje Dendrobium Nobile. Odkąd go kupiłam około dwa tygodnie temu zgubił sporo kwiatów. Stają się one z białych takie lekko przezroczyste po czym odpadają. Zauważyłam także żółknący liść, oraz trzy nowe pędy. Rozumiem, że żółty liść= źle, nowe pędy= trzeba się cieszyć ;:173
Obrazek

Obrazek
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? Oscar Wilde
Fiołki i reszta zielonej ferajny
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witaj,
dendrobium zrzuca liście ze zużytej pseudobulwy, ona zostanie "naga" - to nic dziwnego. Phalaenopsis zaś ma coś podejrzanego, wg mnie, na tym liściu. Ja bym to wycięła żyletką, z zapasem do zdrowej tkanki i ranę zasypała cynamonem. Do podlewania używała oddzielnej wody i izolowała od innych. Czasem taki zabieg starcza - nie trzeba chemii. A :!: i na pewno nie pryskała niczym liści, bo zmiana może być pochodzenia grzybowego, a te uwielbiają wilgoć. Pozdrawiam Beata
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Kamila20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2014, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
Jestem całkiem zielona w uprawie storczyków, tego dostałam na dzień kobiet, pięknie kwitł i nie miałam z nim najmniejszych problemów. Ostatnio zauważyłam brzydką plamę na jednym liściu, na drugim są niewielkie plamki, a najmniejszy liść zżółkł. Bardzo się martwię że roślinka zwiędnie. Zależy mi na tym, aby mój storczyk był zdrowy, proszę o porady co powinnam zrobić...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Trzecie i czwarte zdjęcie to poparzenie słoneczne. Na liściach nie powinno być wody. Od tego też można poparzyć liście. Zżółkł Ci liść najmniejszy? Czy najmłodszy - środkowy?
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Kamila20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2014, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Najmniejszy, a coś z tymi oparzeniami da się zrobić? Martwią mnie w tym miejscu te małe białe kropki, jakby jakiś grzyb.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Z oparzeniami nie da się zrobić nic, w sensie, że się cofną. Tak się nie da, zostaną te plamy i trzeba sprawdzać, czy ładnie, równo zaschną i wtedy ok, czy się nie "rozpaprzą" jakimś grzybem, jeśli będą moczone wodą. Można odciąć ten fragment liścia z zapasem zdrowej tkanki sterylną żyletką, a ranę zasypać cynamonem lub węglem drzewnym, jeśli jej umiejscowienie na to pozwala. Stary, nawet jeśli mały liść, który zżółkł Ci od czubka, to po prostu starość, sam odpadnie. Gorzej jeśli żółknie od pędu, może być początkiem problemów z grzybami, ale myślę, że nie masz tego problemu. :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: O storczykach wiem... czyli czego nie robić.

Post »

Witajcie potrzebuję pomocy, moje dwa storczyki są chore. Mają ciemne, suche plamy, które z czasem się powiększą ( miałam już taki przypadek ). Co to jest za choroba i czym to popryskać, czy trzeba te kwiaty odizolować od innych.
Obrazek
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: O storczykach wiem... czyli czego nie robić.

Post »

Czy to może być antraknoza?Plamy są suche i wgłębione, może opryskać też profilaktycznie inne storczyki które stały obok? Następne pytanie to czy wyciąć chore liście mimo że mają na razie niewielkie zmiany chorobowe, a jeżeli tak to czym zabezpieczyć rany na łodygach. Czytałam że ludzie smarują cynamonem.
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: O storczykach wiem... czyli czego nie robić.

Post »

Moim zdaniem to skutek oparzenia słonecznego. Nic bym z tym szczególnego nie robiła. Obserwuj kwiatka przez parę dni. Na jakim oknie stoi twój storczyk? W upalne, słoneczne dni trzeba uważać bo łatwo może dojść do poparzenia. Trzeba cieniować parapety.
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: O storczykach wiem... czyli czego nie robić.

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Martynko, storczyk stoi na północnym oknie, słońce jest tylko od rana.Nikt mi dość długo nie odpowiedział, więc po namyśle postanowiłam go przesadzić . Zawartość doniczki była tak zbita że nie mogłam tego rozplątać.Korzenie które były na zewnątrz, były zielone spłaszczone i niezbyt mięsiste,środkowe były jasno żółte, lub białe. Trochę tych środkowych powycinałam i wsadziłam w nowe podłoże, nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo może ten żółty kolor był z braku dostatecznej ilości słońca.
Pozdrawiam Olga
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”