Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję Małgorzato za odpowiedź. Czy te przędziorki są w jakiś sposób widoczne? Mogę to sprawdzić? Co robić jeśli rzeczywiście moje dendrobium zostało zaatakowane przez to paskudztwo?

Na temat przędziorków piszemy np. tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... u#p4926195

albo tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... u#p5041908

wanda/mod
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję mod'owi za linki, których nie musiałam szukać choć wydaje mi się, że po indentyfikacji problemu można napisać kilka słów na temat walki ze szkodnikiem by inni czytający nie byli zdezorientowani. Ja może jeszcze podam jeszcze link do bardzo trafnego opisu szkodnika opublikowany przez znawców tematu http://orchidgarden.pl/szkodniki.html
Udanej walki :D
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Bardzo dziękuję za linki i pomoc! Na pewno zdam relację po walce ze szkodnikiem. Oby się udało.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Aga
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam.
Bardzo proszę o poradę w sprawie mojego storczyka. Mam go od dwóch miesięcy i na liściach zaczęły się pokazywać jakieś dziwne pęcherzyki. Korzenie są w idealnym stanie, liście są nadal sztywne, jędrne. Okno jest od strony południowej z balkonem typu logia. Zastanawiam się czy to nie aby poparzenie słoneczne, chociaż o tej porze roku to trochę dziwne. Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Poczytaj tu bo myślę, że to ma związek z tą przypadłością: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p3600373
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Natalko liście mojego storczyka zupełnie inaczej wyglądają. Są jakby skorkowaciałe. Coraz bardziej wydaje mi się, że te zmiany są od słońca bo większość falków o ciemnych liściach od strony szyby ma porozjaśniane części roślin . Storczyki o jasnych liściach jak np. Liodoro, fasciata mają liście nietknięte. Ale pewnie za dwa tygodnie słońce będzie na tyle wysoko, że mój balkon zaciemni parapet aż do września. W minionych latach, na balkonie (typ loggia) miałam przez poprzednich właścicieli mieszkania zamontowany szeroki daszek, który nie dopuszczał promieni słonecznych od lutego do końca października. Z tego powodu nigdy nie miałam poparzonych roślin. To jest pierwsza wiosna bez owego daszka.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Takie zmiany na liściach powoduje przędziorek, pajęczyn nie ma?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Iwonko jak na słoneczko to nietypowe zmiany, może to połączenie słoneczka i właśnie zaburzenia rośliny. Komórki w listkach nie mogą przyjąć wody i takie bruzdy się robią.. Tak sobie gdybam. A powiedz mi proszę czy oprócz tych bruzd liście mają żółte obwódki? Bo jeśli tak to może rzeczywiście Poziomkowa ma racje i masz pasażerów na gapę?
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziewczyny pajęczyn niema, robaczków też, jest delikatna żółto i trochę brązowa obwódka na jednym brzego jednego liścia. Natalko może to faktycznie zmiany związane z gospodarką wodną . Korzenie ma bardzo zdrowe ale może po podlaniu się przechłodził bo ja bardzo lubię otwierać okna w zimę.
mroowa_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk (phalaenopsis) choruje - pomocy

Post »

Witam,

Storczyka mam od roku.
Zmieniałam mu podłoże w okolicach listopada - grudnia, poprzednią doniczkę rozsadziły korzenie.

Być może zrobiłam coś źle przy przesadzaniu, ale bardziej prawdopodobnym wydaje mi się, że w kupionym do wymiany podłożu były jakieś szkodniki.

Kilka razy zauważyłam w korzeniach małe białe robaczki, szybko się poruszały. Były tylko w podłożu, nigdy nie widziałam żadnych szkodników na liściach.

Korzenie przed przesadzeniem były piękne, zielone. Obecnie wyglądają jak na zdjęciu - zdrewniałe.

Storczyka obecnie zdecydowałam trochę przesuszyć, nie był podlewany chyba od ok. 2 tygodni. Przez ten czas robaczków nie widziałam.

Krople płynu na brzegach liścia są lepkie.

Bardzo proszę o pomoc, szkoda mi kwatka :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk (phalaenopsis) choruje - pomocy

Post »

Według mnie korzenie są spalone przez nadmierne nawożenie. Ja bym te krople na liściach delikatnie wytarła nawilżonym wacikiem gdyż może się rozwinąć jakieś choróbsko:/ Prawdopodobnie roślina pozbywa się nadmiaru soli. Storczyk kwitnie, więc może na razie podlewaj go przegotowaną wodą bez dodatku nawozu, a po kwitnieniu koniecznie zajrzyj do korzeni i przesadź do nowego podłoża.
mroowa_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk (phalaenopsis) choruje - pomocy

Post »

Ożeż kurczę, o nawożeniu nie pomyślałam.
Rzeczywiście nawoziłam go przez jakiś czas, kiedy wypuścił bardzo dużo nowych pąków - bałam się, że puścił zbyt dużo na raz i szybko je zrzuci. Ale to było w okolicach grudnia - stycznia, od lutego już nie stosowałam nawozu.
W kwiaciarni polecili mi nawóz Zielony Dom - Guano, ale nie używałam go zbyt często i na pewno w słabszym stężeniu niż według opisu na opakowaniu.

A czy warto go w tej chwili zalać, żeby profilaktycznie wytopić robale, które mogą siedzieć w podłożu? Czy lepiej nie fundować mu teraz takich atrakcji?
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Szczerze mówiąc na robalach się nie znam wcale. Natomiast mogę powiedzieć, że też miałam 1 milimetrowe białe, ruchliwe robaczki w podłożu przez długi czas i nie zauważyłam żadnych negatywnych zmian na storczyku. Podlewałam normalnie poprzez namaczanie doniczki tak ok 2/3 wysokości. Populacja była nieliczna więc nie przejmowałam się tym zbytnio...

Jedyne co mogę doradzić w tej kwestii to poszukać informacji na forum (jest ich mnóstwo) i poczekać na wypowiedzi innych użytkowników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”