Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zazwyczaj jeśli pojawiają się skoczkonogi to jest to oznaka tego, że storczyk był za często podlewany i/lub podłoże w jakim jest posadzony storczyk jest w stanie rozkładu. Proponuję zmienić podłoże na świeże dobrze przepłukać korzenie, a doniczkę dobrze wymyć i wyparzyć. W doniczce porobić dodatkowe dziury po bokach oraz oczywiście zrobić porządek z korzeniami.
mroowa_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dzięki za rady.
Raczej nie mogę powiedzieć, żeby był zbyt często podlewany. Najbardziej prawdopodobnym wydaje mi się, że przyniosłam skoczogonki z podkładem z kwiaciarni.

Podkład jest świeży - jak pisałam, wymieniany w całości w listopadzie czy grudniu. Teraz jak zlewałam wodę wypłukała mi się jego część i widzę, że jest zdecydowanie twardy. Przy tej kąpieli trochę przyjrzałam się korzeniom - w środku nie jest aż tak źle, jest trochę do wycięcia, ale ogólnie w miarę porządku. Dziury po bokach w doniczce też są.

I tak zdecydowana jestem wymienić podkład w całości na czysty i wyprażony (człowiek się uczy na błędach) i porządek z korzeniami też zrobię, tylko czy warto ryzykować z tym w tej chwili, kiedy storczyk tak mocno kwitnie, czy jednak lepiej wstrzymać się aż przekwitnie (choć kwiaty są w miarę świeże, więc może to potrwać)?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Oprócz zbyt dużego stężenia nawozu (jeśli przy każdym podlewaniu to 1/3 dawki podanej przez producenta ale ja rzadko stosuję takie nawożenie, lepiej jednak mniej niż za dużo) to innym problemem noże być twarda woda. Połączenie tych dwóch czynników daje takie rezultaty.

Podłoża nie musisz wymieniać ale teraz cały czas podlewać bez nawozów by zostały wypłukane nagromadzone sole.
mroowa_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dzięki serdeczne, zachowam spokój, będę podlewać i obserwować. Jak się nic nie będzie złego działo to czekam aż przekwitnie i robię porządek w podłożu.
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

storczyk choroby

Post »

Witam bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co dolega mojemu storczykowi. przeczytałam dużo tematów i podejrzewam chorobe grzybową ale może ktoś znający się na tym mnie w tym upewni. Storczyka kupiłam około półtora tygodnia temu , długo przed zakupem mu się przyglądałam i zadnych oznak ze coś złego się dzieje nie było. teraz liście sią lekko zwiędnięte i zaczynają żółknąć. na trzonie jwst miejsce gdzie też zaczyna się coś dziać i on też jest lekko zażółcony, korzenie wydają się być ok.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: storczyk choroby

Post »

Asiu ja bym czym prędzej popsikała go jakimś specyfikiem na grzyba właśnie. Widać, że trzon gnije. Nie dobrze bo jak tego nie zahamujesz (a to trudne) to zgnije cały. Nie dawno straciłam w ten sposób storczyka. Więc popsikaj go czymś na grzyba. Więcej może powie ktoś bardziej obeznany bo mi nie udało się uratować mojego :(
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: storczyk choroby

Post »

Tak myślałam, chciałam kupić Topsin, bo dużo osób go zachwala, ale nie było i Pani dała mi miedzian, tylko brak na nim informacji o stężeniu na kwiaty doniczkowe. Wiesz może jak go zastosować?
Często oglądam wszystkie storczyki i może ze 3 dni, jak zaczęło być coś widać

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sylcia199
500p
500p
Posty: 762
Od: 25 paź 2012, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: storczyk choroby

Post »

Niestety nie wiem jak to z tym miedzianem. Może zastosuj roztwór jak jest na etykiecie, tylko ciut słabszy.
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Ja bym dała dawkę najniższą z tych podanych na opakowaniu. Z tego co kojarzę to się pryska dwa razy w tygodniu ale pewna nie jestem. Ja jakiś czas temu kupiłam storczyka, który też nie miał żadnych skaz a po miesiącu odpadł cały wierzchołek wzrostu. Został jeden liść. Korzenie ma piękne. Teraz coś się u niego kluje i mam nadzieję, że to keiki.
kwaziu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2015, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam!
Dostałem w prezencie storczyka dwu pędowego pięknie zakwitniętego
lecz po jakimś tygodniu, dwóch kwiaty odpadły i zauważyłem że liście opadają.
Nie wiem, co mam teraz zrobić. Podlewałem raz na 2 tygodnie po 15 min (raz na dwa tygodnie nalewałem do doniczki wody na 15 minut potem wodę odlewałem i odstawiałem na parapet).
Proszę o pomoc.
Wstawię kilka zdjęć. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Myślę, że trochę jest zasuszony, 15 min moczenia raz na 2 tygodnie przy ogrzewaniu to za mało. Namocz go porządnie, powinno pomóc.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Częstotliwość podlewania to średnio od 7, do 14 dni. Nie zawsze wychodzi równo 14. Podlewamy jak korzenie robią się srebrne. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
osiemgroszy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 sty 2015, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam serdecznie,

Uprzejmie proszę o instrukcję postępowania z tym kropkami. Tarczniki to to chyba nie są, takie wybrzuszenia prześwitujące pod słońce z brązową kropką na środku.
Najpierw to coś było na jednym liściu, a teraz widzę po kilka takich kropek na pozostałych.
Storczyk jak widać myślę dobrze wygląda. Miesiąc temu przestał kwitnąć, dostał nową większą doniczkę i nową ziemię.
Jak na złośc zaczęło się od najmłodszego liścia :/

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”