Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mloda_zielarka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 paź 2015, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Ślicznie dziękuję, zastosuję się do każdej Twojej rady :) ;:167 ;:196
Mogę też wysłać lepsze fotografie, jeśli trzeba :) Jeszcze raz dziękuję, bardzo mnie uspokoiłaś, bo myślałam że kompletna klapa..
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witajcie :wit

Mam problem z moimi trzema storczykami i zastanawiam się czy to szkodniki( nie znalazłam żadnego) czy jakiś wirus czego się najbardziej boję :roll:
Doradźcie proszę, bo martwię się o resztę swoich storczyków :(

Phalaenopsis stuartiana od początku biedak- dodarł do mnie z jednym korzonkiem :( Na nowym liściu też zaczynają pojawiać się "wżery" :(

Obrazek
Obrazek

Phal. javanica x amoinensis White od dłuższego czasu walczę z różnymi plamami na nim, stąd taki poturbowany...

Obrazek
Obrazek

I ostatni, na którym jeszcze tydzień temu było wszystko ok- Phal. bellina var blue :( Dostał jakiś plam :?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wygląda na działanie wciornastka.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Paula15, to może być choroba bakteryjna brązowa plamistość. Wszystkie kąpiesz jednocześnie, czy oddzielnie? Stały blisko siebie? Wysyłam link z opisem tej choroby na PW.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wszystkie storczyki są kąpane oddzielnie, choć fakt stoją blisko siebie :roll:
Przejrzałam informacje w linku, które mi podesłałaś i nie pasuje mi kilka rzeczy: pokój, w którym stoją storczyki jest najchłodniejszy w domu- temperatura nie przekracza 22 stopni, w okolicach zimy nie zraszam roślin, a co do cyrkulacji powietrza- okno jest otwarte przez większość dnia..

A tymczasem plamy się powiększają, więc chyba jedyne co pozostaje to śmietnik :( :(
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

To tak jak u mnie, poniżej 22 stopni w obu pokojach.. Dla falenopsis, to idealna temperatura.
Ale wracając do sedna sprawy, wilgotność w pokoju może być niska. Jednak trzymając storczyki w osłonkach, wilgotność utrzymuje się wewnątrz nich - także bez opryskiwania rośliny zimą. Przy porażeniu chorobami, nie jest to za dobre rozwiązanie.
Kiedy u rośliny wykryjemy początki choroby - ważną sprawą jest zachowanie środków higieny, przy codziennych czynnościach uprawy np. dokładne mycie rąk. Taka nieświadoma czynność, a może być przyczyną rozniesienia patogenu na inną zdrową roślinę i nie koniecznie muszą być winne tego szkodniki.
Wracając jeszcze do chorób wirusowych. Można stwierdzić/lub/wykluczyć robiąc specjalistyczne badania w laboratorium, które kosztuje czasem więcej niż sama roślina. Wirusy są rzadkie w śród roślin i atakują konkretne gatunki w których się wyspecjalizowały. Ale to też nie oznacza, że nie można na nie trafić.
Twoje storczyki, w szczególności te dwa pierwsze, nie wyglądają za dobrze, nie wiem czy da się je uratować.. Zmiany następują bardzo szybko, tak jak wcześniej pisałam; mi to wygląda na brązową plamistość.. Ale to moje zdanie poglądowe. W świecie przyrody nie istnieje jeden gatunek bakterii, który atakuje wszystkie rośliny. Tak jak czasem i objawy mogą się nieco różnić od siebie. O tego ostatniego możesz spróbować zawalczyć, jeżeli trzon nie został jeszcze uszkodzony. Należy usunąć liście z zmianami, do zielonej części. Tak jak w linku, który wysłałam Ci na PW, gdzie pisze - zwalczanie. Opryski miedziowe, najlepiej jest wykonać na dworze, Biosept jest naturalny i można go wykonać w domu. Ale i tu, nie zapominamy o środkach ostrożności, jak przy stosowaniu każdego preparatu. Narzędzia do cięcia muszą być sterylne, w Twoim wypadku najlepiej po każdym użyciu dokładnie wyczyścić. Tak jak i osłonki po chorych storczykach - wymyj dokładnie detergentem.
Decyzja należy do Ciebie..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Możesz też skorzystać z tego linku(jeżeli jeszcze, go nie czytałaś wcześniej);
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/prob ... usowe.html
Na końcu tej strony wypisane są testy na wirusy, także opisane typowe choroby bakteryjne i grzybowe, jakie mogą wystąpić u storczyków.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
mataforgana
50p
50p
Posty: 52
Od: 22 cze 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Ki diabeł?!

W ciągu kilkudziesięciu godzin ze zdrowego storczyka zostało:
Obrazek

Obrazek

Liście od nasady zżółkły, trzon zapleśniał, a storczyk się rozpadł.

Podlewam storczyki, mocząc je razem - czy mam się szykować na to, że szlag trafi pozostałe ponad 30...? :| ;:14 ;(
Jestem załamana...

Co robić, co robić?!
Ratunku!
:(
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Być może podczas moczenia doszło do zalania trzonu.. Jak wyglądają jego korzenie?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
mataforgana
50p
50p
Posty: 52
Od: 22 cze 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mąż śmieci wyniósł, a ja wczoraj nie pomyślałam, żeby i korzenie obfocić, ale nie były w najgorszym stanie - część zdechnięta, ale większość żywych, plus młode korzonki wypuszczał.

Jak je moczę, to wstawiam maksymalnie na 2/3 wysokości doniczki, żeby się napiły. Mógł się trzon zalać?

Sam storczyk wyglądał całkiem ok, nie pokazał, że coś go boli - a jak zaczął żółknąć, to w oczach dosłownie... Moment i po wszystkim...

Szkoda mi strasznie, bo to jeden z moich ulubionych i najstarszych był. I mega się boję, czy mi zaraz reszty szlag nie trafi. Nie wiem czy coś im profilaktycznie zapodać? :/
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wszystko zależy jak głęboko był posadzony storczyk. Najlepiej oddzielnie moczyć rośliny, zmniejszamy tym samym przeniesienie patogenu z jednej na drugą. Każde podlewanie, to doskonały moment na przegląd wszystkich roślin. A jeżeli coś będzie się działo - od razu napisz na forum.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Profilaktycznie można co jakiś czas podlać wszystkie rośliny preparatem wzmacniającym na bazie grejpfruta Septovital 200.
Natalii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2016, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, jestem tu nowa.

Mam do Was ogromną prośbę. Moje storczyki nagle zachorowały, wszystkie :(
Proszę napiszcie co o tym sądzicie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mam zamiar je wszystkie przesadzić, ale nie wiem, czy jest jeszcze sens. :(

Zdjęcia były za duże. Zmniejsztłam, wanda/mod
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”